Теми статей
Обрати теми

Виплата дивідендів готівкою: як не порушити обмеження?

Шевчук Михайло, податковий експерт
Статтю попереднього номера, присвячену дивідендам*, ми завершили питанням про готівкові обмеження при виплаті дивідендів. Сьогодні пропонуємо розглянути його детальніше, щоб зрозуміти, як можна легально таких обмежень дотриматися і при цьому… їх обійти.

* «Виплачуємо дивіденди: основні акценти — 2019».

На виплату дивідендів поширюються готівкові обмеження, передбачені пп. 6 і 7 Положення № 148**. Принаймні так вважає ДФСУ щодо виплати дивідендів на користь фізосіб (категорія 109.13 ЗІР). Пояснюють таку свою позицію податківці тим, що обмеження готівкових розрахунків фізичної особи з підприємством (підприємцем) у розмірі 50 тис. грн. стосуються розрахунків за правочинами, предметом яких є будь-які матеріальні та нематеріальні блага, які можуть бути оцінені в грошовій формі, у тому числі виплат суб’єктами господарювання дивідендів.

** Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148.

Про виплату дивідендів на користь юросіб ДФСУ окремо не говорить, але й так зрозуміло, що відрізняється в цьому випадку лише сума обмеження — вона становить 10 тис. грн.

Як же можна дотриматися таких обмежень?

Свої «рецепти» НБУ наводить безпосередньо в Положенні № 148, «настійно радячи» img 1 проводити платежі понад установлені граничні суми через банки або небанківські фінустанови, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у нацвалюті без відкриття рахунку, шляхом:

1) переказу коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або

2) внесення коштів до банку або небанківської фінансової установи для подальшого їх переказу на поточні рахунки одержувача в банку.

Але все ж ближче суб’єктам господарювання старе-добре img 2 дроблення, тобто розбиття суми операції на декілька платежів, кожен з яких не повинен перевищувати встановленого обмеження (10 або 50 тис. грн.).

Оскільки обмеження діють «протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами», то, виходить, що, використовуючи дроблення, готівкові обмеження суб’єкт не порушує.

Інший варіант — виплата граничної дозволеної суми готівкою, а залишку — на рахунок одержувача дивідендів у банку. Формально НБУ «не схвалює» такого способу «обходу» готівкових обмежень***, але фактично ніяк завадити його використанню не може.

*** Про що він повідомляв, зокрема, ще за часів постанови Правління НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 р. № 210 — https://bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=42053190&cat_id=3127220 (див. питання 1).

Зауважте: якщо протягом одного дня має місце як виплата дивідендів, так і готівковий платіж від одержувача дивідендів на користь підприємства, то з метою дотримання готівкових обмежень суми за такими операціями підсумовуються (роз’яснення ДФСУ в категорії 109.13 ЗІР).

У ньому ДФСУ говорить про підсумовування вхідних і вихідних платежів лише за операціями за участю фізосіб, але й у випадку з розрахунками суб’єктів господарювання між собою логіка буде такою ж img 3. Відрізнятися буде лише сума.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі