Теми статей
Обрати теми

Статут ТОВ — не забудьте «причесати» під Закон про ТОВ

Смердов Віталій, партнер податкової практики Crowe Mikhailenko
Минулого року в правовому регулюванні бізнесу відбулася революція — для найпоширеніших в Україні товариств з обмеженою відповідальністю було оновлено законодавство, що регулює їх діяльність (як і наприкінці минулого десятиліття відбулося з акціонерними товариствами). Для приведення своєї діяльності, зокрема статутів у відповідність з ним, бізнесу надавався річний строк, який незабаром добігає кінця. У цьому матеріалі ми нагадаємо про акценти, на які потрібно звернути увагу при такому оновленні статутів.

З 17.06.2018 р. товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю (далі — ТОВ і ТДВ відповідно) створюються і діють на підставі Закону про ТОВ*, а також статутів/інших документів, розроблених і затверджених на його основі.

* Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018 р. № 2275-VIII.

Це правило не є ультимативним — ТОВ/ТДВ мають право продовжувати керуватися у своїй діяльності положеннями статутів, які були прийняті ще при Законі України «Про господарські товариства» і які суперечать Закону про ТОВ (головне, щоб вони відповідали законодавству).

Але, як ви пам’ятаєте, чинити так само ТОВ/ТДВ можуть лише до 17.06.2019 р. До цієї дати статути потрібно привести у відповідність із Законом про ТОВ, після чого використовувати їх у своїй діяльності буде не можна. При цьому звертаємо увагу на таке:

— цей висновок стосується не всього статуту загалом, а тільки його частин, які суперечать Закону про ТОВ;

— оновити статут за частинами не вийде. Із цією метою потрібно буде викласти його в новій редакції (п. 11 ч. 1 ст. 15 Закону № 755**);

** Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. № 755-IV.

— якщо до зазначеної дати статут не оновити, це не означає, що ваш обов’язок з його оновлення зник. Але відмінність у тому, що, коли ви його оновлюватимете, вже доведеться сплатити адміністративний збір;

Сума збору не дуже велика (у загальному випадку, близько 580 грн.), але все-таки.

Закон про ТОВ вимагає фіксації в статуті набагато меншого переліку відомостей, ніж того вимагало «старе» законодавство. Причому, як ви пам’ятаєте, незважаючи на те, що ГКУ все ще містить перелік відомостей, які повинні включатися до статуту, Мін’юст минулого року погодився з тим, що орієнтуватися в цьому питанні потрібно на чинний і, як ми вже говорили, лаконічніший у цій частині Закон про ТОВ (див. лист від 07.06.2018 р. № 6623/8.4.3/32-18***). Тому може виявитися, що у вашому конкретному випадку правки зовсім не вимагаються або ж вони будуть мінімальними.

*** Коментар до нього знайдете в статті «Закон про ТОВ: перше роз’яснення Мін’юсту» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 31).

Таким чином, приводів для паніки, яку іноді насаджують у соціальних мережах і на форумі, немає. Тим паче, що із цим завданням зможе впоратися навіть ваш штатний юрист (придбавати для цього послуги юридичних компаній або позаштатних юристів не обов’язково). Для цього йому потрібно буде перевірити на відповідність Закону про ТОВ, зокрема, такі положення статуту****:

**** Також див. про це, зокрема, у статті «Закон про ТОВ: що вам потрібно зробити?» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 21).

— строк внесення внесків до статутного капіталу після реєстрації ТОВ/ТДВ (ч. 1 ст. 14 Закону про ТОВ). У межах законодавства, що діяло раніше, це 1 рік, а згідно із Законом про ТОВ — базовим правилом є 6 місяців, якщо інше не передбачене статутом. Таким чином, у цій частині Закон про ТОВ гнучкіший і дозволяє вийти за межі як 6-місячного строку, так і, суворо кажучи, річного. При цьому якщо у вашому статуті зафіксовано річний строк (що відповідало «старому» законодавству), то оновлювати це положення не обов’язково — у такому разі діятиме річний строк, оскільки це також відповідає й Закону про ТОВ. Що також важливе — зверніть увагу на те, чи зафіксовано у вашому статуті те, як враховуються голоси учасників, які мають заборгованість за внеском до статутного капіталу. Річ у тому, що Закон про ТОВ містить із цього приводу імперативне правило, яке не можна коригувати статутом: голоси таких учасників не враховуються для цілей прийняття загальними зборами ТОВ рішень — але тільки з питань, названих у ч. 2 ст. 15 Закону про ТОВ (зменшення статутного капіталу на суму неоплаченої частини, виключення учасника-боржника тощо);

У статуті також можна передбачити додатковий строк (ч. 1 ст. 15 Закону про ТОВ) — у разі, якщо учасник не здійснює внесок своєчасно (але він у будь-якому разі не може перевищувати 30 днів).

— строк для внесення додаткових внесків до статутного капіталу, можливість внесення додаткових внесків без дотримання пропорцій часток учасників у статутному капіталі або право лише деяких учасників вносити додаткові внески (ч. 7 ст. 18 Закону про ТОВ). Ці положення також є факультативними;

Також у статуті можна виключити етап внесення додаткових внесків лише учасниками, що мають переважне право.

— період, за який можуть виплачуватися дивіденди (ст. 26 Закону про ТОВ). У цьому ключі нагадаємо, що ТОВ/ТДВ можуть виплачувати дивіденди за будь-який період, кратний кварталу, але статут може встановлювати й інший період. Найчастіше таким періодом є рік, але на практиці трапляються й інші випадки;

— порядок реалізації переважного права інших учасників ТОВ/ТДВ на придбання відчужуваної частки (ч. 6 ст. 20 Закону про ТОВ);

— строк, порядок, розмір та спосіб розрахунків з учасниками, які виходять з ТОВ/ТДВ (ч. 12 ст. 24 Закону про ТОВ).

А що робити товариствам, які працюють на підставі модельного статуту? Більша частина положень Модельного статуту ТОВ дійсно не відповідає Закону про ТОВ. У цій ситуації після 17.06.2019 р. у «модельників» два шляхи: або чекати змін до Модельного статуту ТОВ і керуватися положеннями Закону про ТОВ безпосередньо, або переходити на звичайний статут.

Сподіваємося, що Кабмін поквапиться з коригуванням положень Модельного статуту ТОВ.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі