Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Чи потрібна щороку нова касова книга?

Романова Ксенія, податковий експерт
Бухгалтер 911 Лютий, 2019/№ 6
В обраному У обране
Друк
Підприємство веде касову книгу в паперовому вигляді. Чи обов’язково щороку заводити нову касову книгу? Що буде, якщо ми досі продовжуємо вести книгу, розпочату у 2018 році? Може, все-таки потрібно переписати всю касову книгу за 2018 рік, а на 2019-й завести нову?

Запитання дискусійне. Податківці дійсно давно та наполегливо наполягають на тому, що необхідно заводити нові касові книги з початку кожного року (див. роз’яснення в категорії 109.15 ЗІР, журнал «Вісник. Офіційно про податки», 2018, № 45, с. 44)*.

* Ми говорили про це в статті «Касова книга: одна на рік — обговорюємо побажання фіскалів» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 45).

Аргументують вони це тим, що в самій формі (ф. № КО-4 з додатка 5 до Положення № 148**) написано «Касова книга на 20__рік». Також у поясненнях щодо заповнення додатка 5 (наведених у тому ж Положенні № 148) зазначено, зокрема, що:

** Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148.

— сторінки касової книги нумеруються автоматично в порядку зростання з початку року;

— касова книга на електронних носіях після закінчення календарного року передається на зберігання відповідно до законодавства України.

Тому безпечний варіант, безумовно, — щороку заводити нову касову книгу.

При цьому якщо в книзі залишилися незаповнені сторінки (порожні), то, на думку податківців: на таких сторінках проставляються прочерки або на наступній сторінці після останнього запису ставиться дата закінчення книги і засвідчується підписами керівника та головного бухгалтера підприємства.

А якщо ми власноручно продовжили строк касової книги — дописали ще один рік (наприклад, «Касова книга на 2018 — 2019 рік») і продовжили вести її далі, чи вважається це порушенням?

Згідно з п. 11 розд. II Положення № 148 оприбуткуванням готівки в касі підприємства, яке проводить готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами та веденням касової книги, є облік готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Тому якщо ви належним чином оформляєте касові ордери та вчасно робите записи в касовій книзі, 5-кратний штраф за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне оприбуткування) готівки на підставі абз. 3 ст. 1 Указу № 436***, на наш погляд, вам не загрожує.

*** Указ Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.95 р. № 436/95.

Хоча, знову ж таки у податківців може бути альтернативний погляд, який доведеться оспорювати.

Що стосується адмінштрафу за порушення порядку проведення готівкових розрахунків за ст. 16315 КпАП, то його тут теж бути не повинно, зважаючи на відсутність складу адміністративного правопорушення.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно