Платник із зони АТО несвоєчасно сплатив ЄСВ: штрафу і пені бути?!

Біляєва Олена, податковий експерт
Бухгалтер 911 Лютий, 2019/№ 6
В обраному У обране
Друк
Підприємець, який був зареєстрований у податковому органі на території проведення АТО, у 2017 році виїхав із цієї території (має статус внутрішньо переміщеної особи) і зареєструвався в податковій у Київській області. У 2018 році самостійно нарахував ЄСВ за 2015 — 2017 роки і повністю його сплатив. Форс-мажорні обставини, що діяли на той час, підтверджені сертифікатом ТПП, отриманим у 2018 році. Зараз податківці вимагають сплатити пеню і штраф за несвоєчасну сплату ЄСВ. Чи правомірно це і чи можна щось зробити?

Позиція податківців у цьому питанні невтішна і зводиться до такого (див. листи ДФСУ від 24.11.2017 р. № 2702/5/99-99-13-02-01-15/ІПК, від 03.07.2017 р. № 932/ІПК/05-99-13-07-13, категорію 301.04.01 ЗІР).

Пункт 94 розд. VIII Закону про ЄСВ звільняв госпсуб’єктів, що перебувають у зоні АТО, від їх ЄСВ-обов’язків (сплати ЄСВ, подання звітності тощо) з 14.04.2014 р. до закінчення АТО або воєнного чи надзвичайного стану. Також було встановлено, що штрафні санкції, передбачені Законом про ЄСВ, у зазначений період до таких платників застосовуватися не повинні.

На виконання цієї норми Кабмін розпорядженням від 30.10.2014 р. № 1053-р затвердив Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Діяв цей Перелік у період з 30.10.2014 р. по 04.11.2014 р., тобто буквально 6 днів, після чого був зупинений розпорядженням КМУ від 05.11.2014 р. № 1079-р.

Це призвело до того, що ЄСВ-пільга для госпсуб’єктів з АТО, прописана в п. 94 розд. VIII Закону про ЄСВ, фактично не діяла, оскільки територія АТО була не визначена. Шанс скористатися цією пільгою зазначені госпсуб’єкти отримали з 02.12.2015 р., коли почав діяти новий Перелік, затверджений розпорядженням КМУ від 02.12.2015 р. № 1275-р.

Та де там. З 01.01.2016 р. законодавці скасували п. 94 розд. VIII Закону про ЄСВ і позбавили ЄСВ-пільг платників із зони АТО.

Див. п. 28 розд. I Закону України від 24.12.2015 р. № 911-VIII.

Що виходить у результаті?

На думку податківців, для платників, які перебували на обліку в органах доходів і зборів на території проведення АТО, ЄСВ-пільга фактично не працювала. Нарівні з усіма вони зобов’язані були нараховувати і сплачувати ЄСВ, а також подавати ЄСВ-звітність у звичайному порядку. За несвоєчасну сплату ЄСВ такі платники несуть відповідальність на загальних підставах. Що, власне, і підтверджується вимогою про сплату штрафних санкцій та пені, отриманою підприємцем у нашому випадку. Але не все так сумно.

На щастя, служителі Феміди на стороні платників, що опинилися не по своїй волі у складній ситуації. Показовим є рішення ВС від 30.03.2018 р. у зразковій справі № 812/292/18*. Розглянемо детальніше, на що акцентував увагу суд, скасовуючи рішення фіскалів.

* http://reyestr.court.gov.ua/Review/73108956.

Норма, що звільняє таких платників від штрафних санкцій і пені за невиконання ЄСВ-зобов’язань починаючи з 14.04.2014 р. до закінчення АТО або воєнного чи надзвичайного стану, з’явилася в розд. VIII Закону про ЄСВ з 15.10.2014 р. «завдяки» Закону України від 02.09.2014 р. № 1669-VII.

Пізніше Законом України від 24.12.2015 р. № 911-VIII із Закону № 1669 був виключений той пункт, який установлював у розд. VIII Закону про ЄСВ ЄСВ-пільги для платників із зони АТО. Але оскільки безпосередньо в Закон про ЄСВ зміни не вносилися, суд вважає, що п. 94 розд. VIII Закону про ЄСВ продовжує діяти і нині .

Причому, що важливо, підставою для незастосування заходів впливу і стягнень за невиконання обов’язків платника ЄСВ є сам факт перебування такого платника на обліку в органах доходів і зборів на території населених пунктів, де проводиться АТО. Це результат прямої дії норми Закону про ЄСВ, яка адресована передусім фіскалам, уповноваженим застосовувати штрафні санкції в ЄСВ-сфері.

Жодних додаткових підтверджень від платника не потрібно.

Так, суд зазначив, що подання сертифіката ТПП з метою підтвердження того факту, що платник здійснював діяльність на території проведення АТО, а також як умови для звільнення від штрафу та/або пені за несвоєчасне та/або не в повному обсязі нарахування, обчислення або сплату ЄСВ є необґрунтованою вимогою з боку податківців. Єдина підстава для звільнення від обов’язку сплачувати ЄСВ зазначена в п. 94 розд. VIII Закону про ЄСВ, і про подання такого сертифіката там нічого не сказано.

Що стосується заяви, про яку йдеться в абз. 2 п. 94 розд. VIII Закону про ЄСВ, то, на думку суду, вона потрібна для визнання безнадійною недоїмки, яка підлягає списанню. Таку заяву платник має право подати протягом 30 днів після закінчення АТО**.

** Формально АТО закінчилася 30.04.2018 р. Її змінила операція Об’єднаних сил, про що детальніше в статті «Закінчилась АТО, а з пільговими правилами що?» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 24).

При цьому суд вважає, що звільнення від відповідальності передбачено безпосередньо Законом про ЄСВ і не вимагає додаткового звернення з боку платника.

Резюмуємо: платники, які перебували на обліку в органах доходів і зборів на території населених пунктів, де проводилася АТО, звільнені від відповідальності за несвоєчасну та/або не в повному обсязі сплату ЄСВ. Причому це звільнення діє без подання платником заяви і сертифіката ТПП.

Зверніть увагу: висновки ВС у цій зразковій справі суди повинні застосовувати при вирішенні всіх адміністративних справ за позовами платників ЄСВ до фіскалів з вимогою скасувати рішення про нарахування штрафів і пені за несвоєчасну сплату ЄСВ у період з 14.04.2014 р. до закінчення АТО.

Тож можна спробувати оскаржити рішення податківців у суді. Шанси на перемогу достатньо високі (див. також постанову ВСУ від 22.05.2018 р. у справі № 805/3054/17-а***).

*** http://reyestr.court.gov.ua/Review/74173595.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд