Теми статей
Обрати теми

Календарна норма робочого часу при підсумованому обліку

Усенко Олена, головний спеціаліст сектору режимів праці, відпочинку та норм праці Департаменту заробітної плати та умов праці Міністерства соціальної політики України
Бухгалтер 911 Лютий, 2019/№ 7
Друк
Календарна норма робочого часу — це планова кількість годин, яку повинен відпрацювати працівник за певний проміжок часу відповідно до колективного договору (трудового договору, іншого локального нормативного акта роботодавця). Порядок розрахунку норми робочого часу для працівників, за якими робочий час підсумовується, має свої особливості.

Календарна норма робочого часу передбачає повне використання робочого часу. Порядок її розрахунку за обліковий період при підсумованому обліку наведено в п. 12 Методрекомендацій № 138*. Норму робочого часу за обліковий період роботодавці можуть визначати на вибір за календарем:

* Методичні рекомендації щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджені наказом Мінпраці від 19.04.2006 р. № 138.

— з розрахунку 6-денного робочого тижня, 7-годинного робочого дня (чи відповідного скороченого робочого дня). При цьому слід враховувати, що при 6-денному робочому тижні напередодні вихідних днів робочий час скорочується до 5 годин, а напередодні святкових і неробочих днів — на 1 годину (ст. 53 КЗпП);

5-денного робочого тижня. При 5-денному робочому тижні КЗпП не передбачає встановлення конкретної тривалості щоденної роботи. Тому Мінпраці (сьогодні — Мінсоцполітики) в п. 12 Методрекомендацій № 138 запропонувало норму робочого часу за обліковий період визначати шляхом множення часу тривалості робочого дня на кількість робочих днів, що припадають на обліковий період, за календарем 5-денного робочого тижня (з вихідними днями в суботу і неділю) з однаковою тривалістю кожного робочого дня. При цьому враховують скорочення робочого дня напередодні святкових та неробочих днів на 1 годину (ст. 53 КЗпП).

Розрахунок норми тривалості робочого часу на 2019 рік за календарем 5-денного і 6-денного робочого тижня ми наводили в першому номері журналу за цей рік. Використовувати його дуже зручно. Припустимо, на підприємстві встановлено обліковий період — квартал, спосіб розрахунку норми — за календарем 5-денного робочого тижня (40-годинний тиждень, 8-годинний робочий день, вихідні дні — субота і неділя, скорочення на 1 годину напередодні святкових та неробочих днів). Тоді, використовуючи розрахунки, наведені в таблиці, отримуємо норму робочого часу: для I кварталу 2019 року — 487 годин; для II кварталу — 477 годин; для III кварталу — 519 годин; для IV кварталу — 510 годин.

Застосовуваний спосіб розрахунку норми робочого часу (виходячи із 6-денки чи 5-денки) зазначте в колективному договорі або іншому документі, що регулює застосування підсумованого обліку на підприємстві.

А розрахована за допомогою такого способу норма робочого часу має бути реалізована працівниками шляхом виходу на роботу за графіком роботи (змінності), про який ми розповімо в наступних номерах.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі