Теми статей
Обрати теми

Звіт про пільги в експедиторів

Казанова Марина, податковий експерт
Бухгалтер 911 Січень, 2019/№ 3
Друк
Ситуація. ТОВ надає експедиторські послуги в міжнародних вантажних і внутрішніх вантажних перевезеннях. Для здійснення міжнародних перевезень вантажів залучаються перевіз­ники-резиденти — платники і неплатники ПДВ. Як у цьому випадку визначати суму пільги і заповнювати Звіт про суми податкових пільг?

Міжнародні перевезення вантажів залізничним, автомобільним, морським, річковим і авіаційним транспортом обкладаються ПДВ за ставкою ПДВ 0 % (п.п. 195.1.3 ПКУ). При цьому ставка ПДВ 0 % є пільгою. Згідно з п. 8 Порядку № 1233* у Звіті про суми податкових пільг, зокрема, відображаються суми ПДВ-пільг за операціями постачання, які: (1) пільгуються — звільнені від ПДВ; (2) обкладаються ПДВ за «меншими» ставками: 0 % і 7 % (категорія 101.26 ЗІР).

* Порядок обліку сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, затверджений постановою КМУ від 27.12.2010 р. № 1233.

У діючому Довіднику інших податкових пільг станом на 01.01.2019 р. № 91/2 для міжнародних перевезень вантажів передбачено код пільги «14060400».

Подавати Звіт про суми податкових пільг у тому числі повинні й підприємці.

Якщо експедитор-посередник залучає для здійснення міжнародного перевезення перевізника-резидента — платника ПДВ. У цьому випадку експедитор:

1) отримує від перевізника податкову накладну (ПН) на міжнародне перевезення (зі ставкою ПДВ 0 %) і відображає придбану послугу в ряд. 10.3 декларації з ПДВ. При перевиставленні послуг міжнародного перевезення своєму замовникові нараховує податкові зобов’язання (ПЗ) за ставкою 0 % (з відображенням їх у ряд. 3 декларації) і складає ПН за ставкою 0 %;

2) нараховує ПЗ з вартості своєї експедиторської винагороди (якщо замовник резидент) з відображенням ПЗ у ряд. 1.1 декларації і складає ПН на експедиторську винагороду за ставкою 20 %. Якщо дати першої події збігаються, то можна скласти одну ПН і на послуги міжнародного перевезення, і на експедиторську винагороду.

Тепер звертаємося до Порядку заповнення Звіту про пільги**. Він передбачає такий механізм розрахунку пільги для операцій з постачання товарів (послуг) на митній території України, які оподатковуються за ставкою 0 % (п. 3 ч. 2 розд. II Порядку заповнення Звіту про пільги):

** Порядок визначення сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг…, затверджений наказом ДПАУ від 29.03.2011 р. № 167.

СП = (V пост, нульов. - V придб.) х розмір ставки податку,

де СП — сума пільг;

V пост, нульов. — обсяги операцій з постачання товарів (послуг) на митній території України, оподатковуваних за нульовою ставкою, — з розділу I «Податкові зобов’язання» податкової декларації з податку на додану вартість»;

V придб. — обсяги операцій з придбання товарів (послуг), які використані в операціях з постачання товарів (послуг) на митній території України, що оподатковуються за нульовою ставкою.

Приклад. За договором транспортного експедирування експедитор придбав для замовника послуги з міжнародного перевезення вантажів вартістю 240 000 грн. (сума ПДВ — 0 грн.). Послуги були перевиставлені замовникові (за вартістю 240 000 грн.).

Розраховуємо суму податкових пільг за наведеним вище алгоритмом:

СП = 240 000 грн. - 240 000 грн. = 0 грн.

Сума пільги дорівнює 0 грн. По суті, експедитор жодною пільгою з ПДВ не користувався. І по-хорошому, Звіт про пільги в цьому випадку можна не подавати***.

*** https://boi.org.ua/case-studies/218-dfs-prodovzhuye-traktuvati-zakon-na-svoyu-korist/

Але! фіскали категорично із цим не згодні і наполягають на тому, що подавати Звіт про пільги потрібно навіть у тому випадку, якщо сума пільги вийшла «нульовою».

Про те, що експедитор повинен подавати Звіт про пільги навіть з «нульовою» сумою пільги, зокрема, сказано в консультації в категорії 101.26 ЗІР, в ІПК ДФСУ від 10.07.2018 р. № 3039/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Обґрунтовують вони це тим, що оскільки «пільгові» (за ставкою 0 %) постачання і придбання були відображені в декларації з ПДВ, то вони мають бути зафіксовані й у Звіті про пільги. Тому, щоб не ризикувати і не наразитися на штрафи за неподання Звіту про податкові пільги, краще його подати.

Нагадаємо, що за неподання/несвоєчасне подання Звіту на платника податків чекає штраф як за неподання декларації — у розмірі 170 грн. за кожне таке неподання або несвоєчасне надання.

За повторне таке порушення протягом року розмір штрафу становитиме 1020 грн. (п. 120.1 ПКУ).

Звіт про пільги подають за три, шість, дев’ять і дванадцять календарних місяців. Його подають у податковий орган за своїм місцем обліку як платника податків у «квартальні» строки (п. 3 Порядку № 1233). Тобто за 2018 рік його потрібно подати не пізніше 9 лютого 2019 року.

Табличну частину Звіту про пільги в цьому випадку заповнюємо так.

img 1

Якщо експедитор-посередник залучає для міжнародного перевезення НЕплатника ПДВ. Тут варто звернути увагу на те, що фіскали в УПК № 610**** і численних своїх консультаціях (див., зокрема, ІПК ДФСУ від 29.01.2018 р. № 314/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, консультацію в категорії 101.20 ЗІР) зазначали, що якщо послуги перевезення придбані в неплатника ПДВ, то експедитор не включає до бази ПДВ вартість таких послуг. Інакше кажучи, він не нараховує податкові зобов’язання з ПДВ і не складає ПН замовникові на вартість таких послуг.

**** Узагальнююча податкова консультація щодо порядку оподаткування податком на додану вартість транспортно-експедиторської діяльності, затверджена наказом ДПСУ від 06.07.2012 р. № 610.

Експедитор нараховує податкові зобов’язання і виписує ПН тільки на вартість своєї експедиторської винагороди.

Відповідно в декларації з ПДВ експедитора придбання та постачання послуги міжнародного перевезення не фіксуються. А оскільки сума пільги визначається за даними декларації, то нічого фіксувати й у Звіті про суми податкових пільг.

Якщо експедитор самостійно здійснює міжнародне перевезення. У цьому випадку він надає послуги, оподатковувані за ставкою 0 %, а отже, у нього однозначно виникає обов’язок розрахувати суму податкових пільг і подати Звіт про суми податкових пільг. Алгоритм розрахунку суми пільги все той же: (V пост, нульов - V придб.) х 20 %.

Питання тут у тому: що вважати обсягом придбань (V придб.)? Це будуть придбання, які формують собівартість надання послуг міжнародного перевезення (придбання палива, утримання автомобіля тощо).

Приклад. За договором транспортного експедирування експедитор надав замовникові послуги з міжнародного перевезення вантажів на суму 50000 грн. (сума ПДВ 0 грн.). Вартість товарів/послуг, які були придбані для надання цих послуг, становили 30000 грн.

Розрахуємо суму податкової пільги:

СП = (50000 грн. - 30000 грн.) х 20 % = 4000 грн.

img 2

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі