Теми статей
Обрати теми

ПСП-2019: дитячі нюанси і не тільки

Савченко Олена, налоговый эксперт
Бухгалтер 911 Січень, 2019/№ 5
Друк
Працівникам з невеликою зар­платою для пом’якшення податкового навантаження держава пропонує скористатися правом на податкову соціальну пільгу (ПСП). Завдання бухгалтера — перевірити всі необхідні документи для застосування ПСП, відстежити розмір зарплати, правильно застосувати до зар­плати ПСП. Про те, що при цьому потрібно врахувати, поговоримо далі.

Хто має право на ПСП

Осіб, які мають право на ПСП, можна умовно поділити на тих, хто має право на цю пільгу:

— «на себе» (див. п.п. 169.1.1, пп. «в» —«е» п.п. 169.1.3, пп. «а» — «ґ» п.п. 169.1.4 ПКУ);

— «на дітей» (п.п. 169.1.2, пп. «а» і «б» п.п. 169.1.3 ПКУ). Залежно від категорії, до якої належать працівники з дітьми, така ПСП може бути надана у звичайному або підвищеному розмірі*.

* Розміри ПСП у 2019 році ми наводили в статті «Важливі цифри 2019 року: оподаткування доходів фізосіб і соцстрахування» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 1).

Звичайна ПСП «на дітей» у розмірі 960,50 грн. на кожну дитину надається працівникові, який утримує двох і більше дітей віком до 18 років (п.п. 169.1.2 ПКУ). Застосувати ПСП «на дітей» на підставі п.п. 169.1.2 ПКУ мають право обоє з батьків незалежно від того, перебувають вони в шлюбі чи ні.

Але є умова — вони повинні брати участь в утриманні дітей.

Підвищена ПСП «на дітей» у розмірі 1440,75 грн. з розрахунку на кожну дитину віком до 18 років надається працівникам, які:

— є одинокою матір’ю (батьком), вдовою (вдівцем) або опікуном, піклувальником, що має дитину (дітей) віком до 18 років (п.п. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ);

— утримують дитину (дітей) з інвалідністю віком до 18 років (п.п. «б» п.п. 169.1.3 ПКУ). Якщо працівник утримує двох і більше дітей, одна з яких дитина з інвалідністю, то в цьому випадку ПСП, передбачені п.п. «б» пп. 169.1.3 та 169.1.2 ПКУ, підсумовуються. Тобто:

— на дитину з інвалідністю — надають ПСП у підвищеному розмірі (1440,75 грн.);

— на інших дітей — у звичайному розмірі (960,50 грн. на кожну таку дитину).

Розмір доходу для застосування ПСП

Граничний розмір зарплати для застосування ПСП «на себе» у 2019 році — 2690 грн.

Враховуючи, що розмір мінімальної зарплати у 2019 році — 4173 грн., претендувати на ПСП «на себе» можуть тільки працівники, які з різних причин не виконали місячну (годинну) норму праці (див. правило 5 далі). А ось граничний розмір зарплати, який надає право на застосування ПСП «на дітей», розраховується так:

— 2690,00 грн. х кількість дітей віком до 18 років — для одного з батьків;

— 2690,00 грн. — для другого з батьків.

Хто з двох батьків скористається правом на визначення граничного розміру зарплати кратно кількості дітей, батьки дитини (дітей) вирішують самостійно.

Той платник податків, який скористається таким правом, повинен буде зазначити в заяві про самостійне обрання місця застосування ПСП, що чоловік (дружина) при отриманні ПСП за місцем своєї роботи не користується правом на збільшення граничного розміру доходу, що надає право на ПСП, кратно кількості дітей.

Будь-яких окремих заяв чи довідок з місця роботи чоловіка (дружини), які підтверджують, що вони не користуються таким правом, надавати не потрібно.

Шість важливих правил застосування ПСП

Правило 1. ПСП застосовуємо до доходу у вигляді заробітної плати. При розрахунку граничної зарплати для застосування ПСП враховуйте лікарняно-відпускний нюанс.

Якщо працівникові нараховувалася зарплата за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки (відпускні) або тимчасової непрацездатності (лікарняні), то суми таких виплат (їх частини) відносять до відповідних місяців, за які вони були нараховані (абзац третій п.п. 169.4.1 ПКУ). Тобто «перехідні» відпускні й лікарняні для цілей застосування ПСП потрібно відносити до зарплати того місяця, за який вони нараховані.

Наприклад, якщо працівник хворів з 24.12.2018 р. по 04.01.2019 р., то сума лікарняних за грудень 2018 року має бути віднесена до доходу грудня, а сума лікарняних за січень 2019 року — до доходу січня 2019 року.

Усі зарплатні виплати, у тому числі й премії, доплати, надбавки, нараховані (донараховані/відсторновані) за попередні місяці, з метою їх оподаткування і застосування ПСП враховуємо в тому місяці, у якому вони були фактично нараховані (донараховані/відсторновані) в бухобліку. Так, наприклад, якщо ви в січні 2019 року донарахували індексацію за листопад — грудень 2018 року, то всю суму такої донарахованої індексації вважаємо зарплатою січня (місяця, в якому вона була фактично нарахована в бухобліку).

Важливо! ПСП не застосовують до зарплати, яку платник податків протягом звітного податкового місяця отримував одночасно з доходами у вигляді грошового або майнового (речового) забезпечення військовослужбовців, виплачуваними з бюджету (п.п. 169.2.3 ПКУ). Тобто «солдати підприємства» права на ПСП не мають.

Якщо працівник одночасно є учнем, студентом, аспірантом, ординатором, ад’юнктом, то він може застосувати ПСП до зарплати, тільки якщо не отримує доходи у вигляді стипендії, грошового або майнового (речового) забезпечення, які виплачуються з бюджету (п.п. 169.2.3 ПКУ).

Правило 2. ПСП до авансу не застосовуємо. ПСП застосовується до всієї заробітної плати за місяць, а не до її частини (див. також 103.08.01 БЗ).

Правило 3. Якщо працівник має право на застосування ПСП за двома і більше підставами, то до його зарплати застосовують одну ПСП за підставою, яка передбачає її найбільший розмір. Виняток з наведеного правила — працівники, які утримують двох чи більше за дітей віком до 18 років, у тому числі дитину з інвалідністю (дітей з інвалідністю). Як ми вже говорили раніше, у такому разі ПСП підсумовуються (п.п. 169.3.1 ПКУ).

Правило 4. ПСП застосовуємо тільки за одним місцем роботи. Якщо працівник працює в декількох роботодавців, то тільки в одного з них до зарплати може бути застосована ПСП. При цьому, де її застосовувати, вирішує працівник.

Правило 5. Відпрацьований час працівника на розмір ПСП не впливає. Тобто якщо працівник відпрацював півмісяця, перераховувати суму ПСП пропорційно відпрацьованому місяцю не потрібно. Важлива тільки сума доходу і підстави для застосування ПСП. Наприклад, при виконанні інших умов мають право на ПСП у повному розмірі працівники, які:

а) працюють на умовах неповного робочого часу (неповного робочого тижня або неповного робочого дня);

б) відпрацювали тільки частину місяця (наприклад, у зв’язку з тим, що були прийняті на роботу не з першого робочого дня (звільнені не останнім робочим днем) місяця, перебували у відпустці без збереження зарплати, були відсутні на роботі через прогули тощо);

в) працюють на повну ставку, але у звітному місяці перебували на лікарняному, який оплачений виходячи з розрахунку 50 (60) % середньої зарплати.

Наприклад, якщо працівникові встановлено посадовий оклад 4200 грн. (премій, доплат немає), але при цьому він обіймає 0,6 штатної одиниці (неповний робочий час), його зарплатний дохід становитиме 2520 грн. Це менше за межу для застосування ПСП, а отже, такий працівник матиме право на ПСП «на себе», якщо подасть документи на ПСП.

Правило 6. Для застосування ПСП потрібні документи. Їх актуальність перевіряє бухгалтер. Детальніше див. нижче.

Документи для ПСП

Якщо працівник претендує на ПСП «на себе» у звичайному розмірі, то йому достатньо подати роботодавцеві заяву про застосування ПСП. Форми такої заяви в нормативних документах ви зараз не знайдете. На практиці за основу беруть форму, яка була обов’язковою ще в докодексний період (була затверджена наказом ДПАУ від 30.09.2003 р. № 461), але заповнюють її із зазначенням норм ПКУ та інших необхідних реквізитів. А ось якщо працівник претендує на «дитячу» ПСП, то йому буде потрібна табл. 1.

Таблиця 1. Які документи необхідно подати для застосування «дитячих» ПСП

Претендент на ПСП

Назва документа

Платник податку, який утримує двох чи більше за дітей віком до 18 років * (п.п. 169.1.2 ПКУ)

1. Заява про застосування ПСП.

2. Копія свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей), або документ, що підтверджує встановлення батьківства, або документи, що підтверджують вік дитини (дітей), затверджені відповідним органом країни, у якій іноземна фізична особа — платник податку постійно проживала до прибуття в Україну.

3. Копія рішення органу опіки і піклування про встановлення опіки чи піклування (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник)

* Якщо батьки утримують дітей разом, разом проживають, але не перебувають в офіційно зареєстрованому шлюбі, то вони мають право на застосування ПСП у розмірі 960,50 грн. з розрахунку на кожну дитину, при дотриманні всіх вимог ст. 169 ПКУ.

Якщо батько утримує, крім рідних дітей до 18 років, ще й дитину дружини, яка не усиновлена, то він не матиме права на ПСП на неусиновлену дитину, оскільки в нього не виникає обов’язку з її утримання. Але на своїх дітей він матиме право на ПСП (103.08.02 БЗ).

Одинока мати (батько)*, вдова (вдівець) або опікун, піклувальник, які мають дитину (дітей) віком до 18 років (п.п. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ)

1. Заява про застосування ПСП.

2. Копія свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей), або документ із зазначенням відомостей про батька дитини в Книзі реєстрації актів цивільного стану, або документи, що підтверджують вік дитини (дітей), затверджені відповідним органом країни, у якій іноземна фізична особа — платник податку постійно проживала до прибуття в Україну.

3. Копія рішення органу опіки і піклування про встановлення опіки чи піклування (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник).

4. Копія свідоцтва про шлюб і свідоцтва про смерть (якщо із заявою звертається вдова або вдівець).

5. Копія паспорта

* Для цілей цього пункту одинокою матір’ю (батьком) або опікуном, піклувальником вважаються особи, які на момент застосування ПСП мають дитину (дітей) віком до 18 років і не перебувають у шлюбі, зареєстрованому відповідно до закону (п. 5 Порядку подання документів для застосування ПСП, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1227). Під категорію «одинока мати» підпадають:

— жінка, що не перебуває в шлюбі й у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері;

— розлучена жінка, з якою залишилися проживати діти після розлучення і яка на момент застосування пільги не перебуває в офіційно зареєстрованому шлюбі.

З урахуванням ч. 2 ст. 143 Сімейного кодексу України можна дійти висновку, що одиноким батьком слід вважати чоловіка, який не перебуває в шлюбі і батьківство якого визначене у свідоцтві про народження дитини або визнане за рішенням суду, за умови, що він проживає разом з дитиною окремо від матері дитини. Підтвердити факт проживання разом з дитиною можна довідкою офіційного органу, яку слід подати разом з іншими документами на ПСП.

Важливо! Якщо працівниця, яка користується правом на ПСП як одинока мати, виходить заміж, але майбутній чоловік не планує всиновлювати дитину, за такою працівницею не зберігається право на ПСП як одинокої матері.

Особа, яка утримує дитину-інваліда віком до 18 років (п.п. «б» п.п. 169.1.3 ПКУ)

1. Заява про застосування ПСП.

2. Копія свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей), або документ, що підтверджує встановлення батьківства, або документи, що підтверджують вік дитини (дітей), затверджені відповідним органом країни, у якій іноземна фізична особа — платник податку постійно проживала до прибуття в Україну.

3. Копія рішення органу опіки та піклування про встановлення опіки чи піклування (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник).

4. Копія пенсійного посвідчення або посвідчення одержувача державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, яке містить запис про інвалідність дитини

Увага! Щорічно подавати заяву про застосування ПСП, якщо підстава для її застосування залишається незмінною, не вимагається. Проте якщо в працівника виникає право на застосування ПСП за іншими підставами (наприклад, протягом звітного року працівникові була встановлена інвалідність), то він повинен подати нову заяву і додати до неї відповідні підтвердні документи. Не потрібно також писати заяву про відмову від ПСП, якщо працівник з якихось причин втратив право на її застосування.

Починаємо/закінчуємо застосовувати ПСП

Роботодавець починає застосовувати ПСП до зарплати працівника тільки після отримання від нього заяви про застосування ПСП і підтвердних документів (у разі потреби їх надання). У новоприйнятого працівника право на ПСП з’являється вже в місяці прийняття на роботу, незалежно від того, скільки днів він у цьому місяці відпрацював. Але будьте уважні до працівника, якого ви прийняли в тому ж місяці, у якому він звільнився з попереднього місця роботи. Річ у тому, що ПСП надається з урахуванням останнього місячного податкового періоду, у якому працівник був звільнений з місця роботи (п.п. 169.3.4 ПКУ). Отже, якщо працівник був звільнений і прийнятий в одному місяці, то він міг у цьому місяці вже скористатися ПСП на колишньому місці роботи. Тому рекомендуємо дізнатися в працівника, чи застосовував його попередній роботодавець до його зарплати ПСП у місяці звільнення.

Тепер про втрату права на ПСП. Для зручності бухгалтера нижче в табл. 2 наведемо перелік подій, за яких працівник утрачає право на застосування ПСП, і найголовніше — строк, протягом якого право на ПСП утрачається.

Таблиця 2. Коли працівник утрачає право на ПСП

Подія

Норма ПКУ

Право на ПСП утрачається

Працівник відмовляється від застосування ПСП

П.п. 169.2.4

З місяця, у якому відбулася відповідна подія

Порушено порядок застосування ПСП

Працівника-батька позбавили батьківських прав

Абзац перший п.п. 169.3.3

Працівник-батько відмовляється від дитини або передає її на держутримання

Дитина стала курсантом на умовах повного утримання

Дитині виповнилося 18 років

Абзац перший п.п. 169.3.3

З року, наступного за роком, у якому дитині виповнилося 18 років

Дитина померла до досягнення 18 років

Абзац перший п.п. 169.3.3

З року, наступного за роком смерті дитини

Працівник, що зазначений у пп. «в» — «е» п.п. 169.1.3 ПКУ і має право на підвищену ПСП, утратив спецстатус

Абзац другий п.п. 169.3.3

З місяця, наступного за місяцем, у якому платник податків втрачає спецстатус

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі