«Зменшуючий» РК зареєстровано із запізненням: штраф «не може не бути»

Казанова Марина, податковий експерт, CAP
Бухгалтер 911 Липень, 2019/№ 27
В обраному У обране
Друк
ДФСУ звернулася до Мінфіну з проханням роз’яснити, як застосовувати штрафи за несвоє­часну реєстрацію «зменшуючих» розрахунків коригування (РК). Особливо цікаве питання зі «зменшуючими» РК на покупця: якщо у фіскалів немає фіксації дати отримання РК покупцем, то як вони взагалі можуть застосовувати штраф? Давайте обговоримо думку Мінфіну із цього приводу.

База для штрафу

Із застосуванням штрафів за несвоєчасну реєстрацію «зменшуючих» РК дійсно не все так однозначно.

Перша проблема — база для штрафу. Безпосередньо в ст. 1201ПКУ сказано, що штраф розраховується від суми ПДВ, зазначеної в ПН/РК. Але в «зменшуючому» РК сума ПДВ зазначена зі знаком «мінус». Відповідно і сума штрафу, виходить, з «мінусом». Отже, бюджет винен платникові, а не платник бюджету ? Ні.

Практично із самого початку введення цього штрафу фіскали говорили про те, що для його розрахунку в «зменшуючому» РК значення суми ПДВ береться за модулем, тобто виходячи з абсолютної величини суми ПДВ, зазначеної в РК (лист ДФС від 24.09.2015 р. № 20289/6/99-99-19-03-02-15).

Відповідно в разі прострочення реєстрації «зменшуючого» РК платник буде оштрафований у загальному порядку. Із чим, узагалі-то, ніхто особливо й не сперечався.

Але щось спонукало фіскалів через стільки часу уточнити цей момент у Мінфіну. Так, фіскали звернулися до Мінфіну (лист ДФСУ від 19.03.2019 р. № 857/4/99-99-12-02-01-13) з проханням підтвердити, чи дійсно штраф за несвоєчасну реєстрацію РК повинен розраховуватися виходячи з абсолютної величини суми ПДВ, зазначеної в РК? Мовляв, цей момент у ПКУ не прописаний. При цьому для обґрунтування своєї позиції фіскали послалися на те, що всі платники ПДВ мають бути рівними перед законом, у тому числі й у частині відповідальності за несвоєчасну реєстрацію покупцем РК.

Штраф застосовується до особи, на яку покладено обов’язок з реєстрації РК (п. 1201.1 ПКУ). Оскільки «зменшуючі» РК, складені на платника ПДВ, повинні реєструватися покупцем, то штраф застосовується саме до покупця.

Мінфін (лист від 24.04.2019 р. № 11310-09-63/11490) повністю погодився з позицією фіскалів і підтвердив, що дійсно сума штрафу при несвоєчасній реєстрації «зменшуючого» РК розраховується виходячи з абсолютної величини значення суми ПДВ у РК. Тобто, незважаючи на те, що сума ПДВ у РК зазначена з «мінусом», штраф усе одно застосовується.

Початок відліку

У цьому ж листі фіскали звернулися до Мінфіну й з іншою проблемою: як їм застосовувати штраф за несвоєчасну реєстрацію «зменшуючих» РК, виданих на покупця?

Річ у тому, що починаючи з 01.01.2018 р. строки своєчасної реєстрації такого РК розраховуються від дня отримання РК покупцем. РК повинен бути зареєстрований протягом 15 календарних днів з дня отримання РК покупцем (абз. 17 п. 201.10 ПКУ).

Зверніть увагу: строк у 15 календарних днів з дня отримання РК установлено тільки для (!) «зменшуючих» РК до ПН, складених на покупцівплатників ПДВ. При реєстрації «зменшуючих» РК, складених до ПН на неплатників ПДВ, постачальник повинен їх реєструвати в «загальні» строки (залежно від того, в першій чи другій половині місяця вони складені). За такими РК проблеми зі штрафуванням немає.

Так ось, фіскали скаржаться на те, що вони не можуть фіксувати дату отримання РК покупцем — у ПН/РК не передбачений такий реквізит, як дата отримання РК одержувачем (покупцем).

До речі, у зв’язку з тим, що фіскали не бачать дати отримання РК покупцем, для коректного відображення даних у декларації (зокрема, щоб не виникало проблем з ∑Перевищ) податківці, при вирішенні питання, своєчасно зареєстрований РК чи ні, радили керуватися старими строками реєстрації РК.

Тобто залежно від того, в якій (першій/другій) половині місяця складено РК (див., наприклад, ІПК від 12.03.2019 р. № 1014/ІПК/05-99-12-01-13).

Але! Подібне правило можна застосувати тільки для відображення даних у декларації. А ось для застосування штрафів за несвоєчасну реєстрацію «зменшуючих» РК «на покупця», звісно, на старі строки реєстрації фіскали орієнтуватися не мають права.

При цьому зазначимо, що фіскали ніде у своїх консультаціях прямо і не зазначали, що і для застосування штрафів слід орієнтуватися на старі строки реєстрації РК. Але на практиці фіскали іноді притримуються саме такої думки (у цьому випадку має допомогти скриншот з екрану, в якому фіксується дата отримання РК).

Мабуть, усвідомлюючи це, фіскали і звернулися до Мінфіну за роз’ясненнями.

Але прямої відповіді від Мінфіну вони так і не отримали. Мінфін порекомендував фіскалам:

1. «Під час підготовки проекту наказу щодо внесення змін до форми ПН та порядку її заповнення розглянути можливість внесення необхідних змін, які стосуються вищезазначеного питання». Потрібно розуміти, йдеться про додатковий реквізит «дата отримання РК отримувачем (покупцем)». Хоча невже сам одержувач РК повинен буде вписувати цю дату в РК?

2. Подумати над тим, чи потрібна узагальнююча консультація від Мінфіну з приводу застосування штрафів за несвоєчасну реєстрацію «зменшуючих» РК.

Але, для платників у цьому всьому є важливий момент. Фактично і Мінфін, і ДФСУ визнали: що раз фіксації дати отримання покупцем РК у фіскалів немає, то немає в них і інструментів для застосування штрафу до покупця за його несвоєчасну реєстрацію.

Тобто поки що застосовувати до покупця штраф за несвоєчасну реєстрацію «зменшуючих» РК податківці не можуть .

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд