Теми статей
Обрати теми

ТТН-нововведення: оновлена форма і можливість складати в електронній формі

Казанова Марина, податковий експерт
Бухгалтер 911 Липень, 2019/№ 28
Друк
Мінінфраструктури наказом від 03.06.2019 р. № 413 внесло зміни до Правил № 363*. Оновлено саму форму «загальної» ТТН — у ній скоротилася кількість реквізитів. І що найважливіше — з’явилася можливість оформляти електронні ТТН (е-ТТН). У цій статті ознайомимося з нововведеннями в оформленні ТТН і пройдемося основними питаннями, які найчастіше виникають із застосуванням цього транспортного документа.

* Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджені наказом Мінтрансу від 14.10.97 р. № 363.

Що змінилося в оформленні ТТН?

Зазначимо, що зміни набирають чинності з дня офіційного опублікування наказу № 419 (на момент підготовки матеріалу цього ще не відбулося). Із цього ж дня діятиме й форма ТТН у новій редакції (додаток 7 до Правил № 363).

Важливо! При цьому нагадаємо, що ТТН можна оформляти і без точного дотримання форми, наведеної в додатку 7 (п. 11.1 «оновленого» Порядку № 363). Головне — щоб у ній були всі обов’язкові реквізити, які названі в п. 11.1 Порядку № 363.

Отже, що змінилося?

Змінено саме визначення ТТН. Тепер акцент зроблено на тому, що ТТН — це передусім документ для перевезень — «єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення (!), розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи».

А ось для обліку ТМЦ: їх оприбуткування, списання, складського, оперативного та бухгалтерського обліку ТТН може використовуватися тільки як один із (!) документів.

Як мовиться, краще пізніше, ніж ніколи img 1.

Адже старе визначення ТТН свого часу було «знахідкою» для фіскалів, щоб не визнавати факт придбання ТМЦ за відсутності ТТН (див., наприклад, лист ДФСУ від 29.10.2015 р. № 22911/6/99-99-19-02-02-15). Хоча останнім часом (не без допомоги судової практики) їх думка в цьому питанні усталилася — фіскали все-таки стали говорити (див., наприклад, ІПК від 17.04.2019 р. № 1637/6/99-99-15-03-02-15/ІПК), що ТТН:

— підтверджує факт надання послуг з перевезення ТМЦ;

— є одним з додаткових документальних свідчень реальності здійснення господарської операції з постачання ТМЦ.

Інакше кажучи — за відсутності ТТН податківці можуть не визнати тільки витрати за перевезенням. При цьому сама по собі відсутність ТТН не повинна позбавляти суб’єкта господарювання права на витрати в сумі вартості придбаних ТМЦ.

Е-ТТН. Загальну ТТН (тобто не на специфічні види товарів, для яких передбачено свою типову форму ТТН) можна тепер оформляти в електронному вигляді (е-ТТН). Тобто ТТН можна оформляти як паперові, так і електронні (без паперового варіанта).

Особливості електронної ТТН (е-ТТН):

1. Е-ТТН повинні підписуватися електронним підписом (1) водія (та/або експедитора перевізника), (2) відповідальних осіб вантажовідправника і (3) відповідальних осіб вантажоодержувача.

Для оформлення е-ТТН у водія має бути електронний підпис.

Який саме це має бути електронний підпис? Кваліфікований, як і для підписання податкової звітності?

В ІПК ДФСУ від 21.06.2019 р. № 2841/6/99-99-15-02-02-15/ІПК фіскали уникнули прямої відповіді на це запитання. Але взагалі з контексту Закону № 2155**, з дотриманням якого повинні складатися е-ТТН: обмін електронними документами між юридичними/фізичними особами, аналоги яких на паперових носіях повинні мати власноручний підпис, повинен здійснюватися із застосуванням кваліфікованих електронних довірчих послуг. Тобто такі документи повинні підписуватися кваліфікованим електронним підписом.

** Закон України «Закон України «Про електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 р. № 2155-VIII.

Якщо оформляється е-ТТН, то всі супровідні також мають бути «електронними» — з накладенням електронного підпису. Якщо оформляється паперова ТТН, то всі супровідні документи додаються в паперовій формі за підписом відповідальних осіб.

Зверніть увагу! Навіть якщо оформляється електронна ТТН (е-ТТН), водієві потрібно оформити «друкований» примірник ТТН (тобто роздрукувати її копію на папері) в одному примірнику для пред’явлення «на дорозі». Адже згідно зі ст. 48 Закону № 2344***, ТТН належить до переліку документів, які мають бути пред’явлені на вимогу осіб, уповноважених здійснювати контроль на автомобільному транспорті й у сфері безпеки дорожнього руху. Тобто замовник (вантажовідправник) роздруковує в одному примірнику ТТН, підписує її й видає водієві. Водій (та/або експедитор перевізника), у свою чергу, ставить свій підпис на паперовій копії е-ТТН про прийняття ним вантажу для перевезення. Супровідні документи при цьому друкувати не потрібно.

*** Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 р. № 2344-III.

Зазначимо, що сторони самостійно можуть обрати собі програму для обміну електронними ТТН (як і для обміну електронними первинними документами).

І, до речі, в жодному держреєстрі/електронних базах даних «звичайні» ТТН реєструвати не потрібно.

3 примірники ТТН. ТТН тепер можна оформляти в 3 примірниках, а не в 4-х. Раніше було так. Замовник (вантажовідправник) складав ТТН. Підписував усі 4 примірники і передавав їх водієві (та/або експедиторові перевізника). Водій теж розписувався на всіх 4 примірниках ТТН.

Далі — 1-й залишався в замовника (вантажовідправника). Інші три передавалися водієві.

2-й, 3-й, 4-й примірники ТТН водій передавав вантажоодержувачу. Той їх підписував. 2-й примірник вантажоодержувач залишав у себе, а 3-й і 4-й — віддавав водієві.

3-й і 4-й примірники передавалися перевізнику, 3-й з яких передавався замовникові для оплати наданих послуг.

Тепер складають 3 примірники ТТН. Знову ж таки всі їх складає замовник (вантажовідправник). Він же підписує ці примірники і передає водієві. Водій підписує теж усі 3 примірники ТТН (підтверджуючи прийняття товару).

Якщо ТТН оформляється в паперовому вигляді — 1-й примірник ТТН залишається у замовника (вантажовідправника). Решта два передаються водієві (експедиторові). Водій передає їх вантажоодержувачу, і той підписує обидва примірники. 2-й примірник залишається у вантажоодержувача, а 3-й з підписом вантажоодержувача водій передає перевізнику.

Зрозуміло, що якщо учасників перевезення більше (наприклад, є ще й експедитор, який наймає перевізника), то можна збільшити кількість примірників ТТН.

Реквізитів ТТН стало менше. У «заголовній» частині ТТН тепер немає полів:

— «Переадресування вантажу». Якщо це поле вам потрібне, то Порядок № 363 (абз. 6 п. 11.1) дозволяє сторонам вносити до ТТН будь-яку іншу інформацію, яку вони вважають необхідною;

для зазначення реквізитів довіреності на отримання вантажу «відпуск за довіреністю вантажоодержувача» — тобто дані про довіреність тепер у ТТН можна не зазначати;

— про відповідність/невідповідність вантажу правилам перевезення — «Вантаж наданий для перевезення у стані, що ________ правилам перевезень відповідних вантажів, номер пломби (за наявності)».

Також не потрібен у заголовній частині ТТН (1) підпис бухгалтера (відповідальної особи вантажовідправника) і (2) особи, яка дозволила відпуск вантажу.

Крім того, немає тепер і поля «Транспортні послуги, які надаються автомобільним перевізником» — тобто не потрібно зазначати види операцій та послуг, які перевізник виконує для замовника.

Табличні частини ТТН «Відомості про вантаж» та «Вантажно-розвантажувальні операції залишилися без змін. Тільки ось скоротилася кількість підписів після табличної частини «Відомості про вантаж». Там тепер немає полів «Прийняв водій/експедитор» і «Здав водій/експедитор». Достатньо підпису водія про приймання вантажу в заголовній частині ТТН і підпису відповідальної особи вантажовідправника про здавання вантажу, а також відповідальної особи вантажоодержувача про його приймання після табличної частини «Відомості про вантаж».

Тож оформлення ТТН дещо спроститься.

Загалом це й усі нововведення.

При цьому враховуючи, що тема ТТН «гаряча», звернемо увагу на ще декілька моментів.

Ризики, пов’язані з ТТН

Як зазначають самі фіскали, безтоварні операції з нереальними перевізниками — одна з найпоширеніших схем ухилення від оподаткування. Тому ТТН, їх оформлення, перевізники та замовники є об’єктом особливої уваги контролюючих органів.

При цьому фіскали співпрацюють з МВС. Зокрема, з’ясовують, кому належать автомобілі (хто власник, чи співпрацював цей власник з перевізником), чи може таким автомобілем у принципі здійснюватися перевезення відповідного вантажу тощо.

Тому фіскали рекомендують перевіряти перевізника, послугами якого ви плануєте скористатися.

Відповіді на популярні ТТН-запитання

Далі наведемо відповіді на «найхітовіші» запитання, пов’язані із застосуванням ТТН.

Запитання

Відповідь

Коли можна працювати без ТТН?

Якщо здійснюється перевезення «для себе»: своїм транспортом і для власних потреб. Тобто коли вантажовідправник, вантажоодержувач, замовник — одна особа і при цьому вона ж і перевізник, який здійснює перевезення на власному (чи орендованому) автомобілі. Приклад — перевезення власними силами свого товару з одного складу на інший. Тут достатньо просто накладної

Коли ТТН потрібна обов’язково?

Якщо перевезення вантажу здійснюється автомобільним транспортом на договірних умовах (тобто коли є послуга перевезення вантажу).

ТТН (спеціальної типової форми) обов’язково потрібна й у випадку, якщо ви перевозите (неважливо — за договором чи для своєї госпдіяльності) специфічні товари: спирт, алкогольні напої, високооктанові кисневмісні добавки, нафтопродукти/нафту, молочну сировину, деревину, хлібобулочні вироби

Чи потрібна ТТН, якщо ми доставляємо товар покупцям на власному транспорті?

Якщо вартість доставки виділена окремо в договорі, то, по суті, надаються послуги перевезення і ТТН потрібна. Аналогічного висновку дійшли й у листі Мінінфраструктури від 28.05.2014 р. № 5615/25/10-14. Якщо вартість доставки в договорі не виокремлено (тобто її включено у вартість товару), то, в принципі, можна стверджувати, що ТТН не потрібна (тут немає послуг перевезення вантажу). Але, наприклад, Мінінфраструктури в тому ж листі № 5615/25/10-14 наполягає на тому, що ТТН потрібна і в цьому випадку (оскільки власник товару змінюється, нехай і на кінцевому етапі). Тому краще її оформляти. Якщо цю думку проігнорувати, можна нажити проблем з податківцями. Зокрема, вони можуть визнати купівлю-продаж без ТТН фіктивною операцією

Чи потрібна ТТН, якщо покупець сам забирає товар?

Якщо це «самовивезення» (тобто покупець забирає товар власним транспортом), то ТТН не потрібна. Адже він перевозить свій товар — тут не буде послуг перевезення. Звісно, в договорі цей момент (про те, що покупець здійснює «самовивезення» товару власним транспортом) потрібно обумовити. Єдине, що податківці напевно вимагатимуть вже від покупця, довести факт «самовивезення» товару (підтвердженням може бути подорожній лист автомобіля)

Хоча на практиці навіть у разі «самовивезення» товару власним транспортом клієнти все одно просять оформити їм ТТН. Тоді в полі «Замовник» ТТН можна поставити прочерк (чи як варіант — зазначити тут найменування підприємства-покупця). Якщо перевезення здійснюється із залученням перевізника (якого наймає покупець) — ТТН обов’язкова в будь-якому разі

Чи потрібна ТТН експедиторові, якщо він сам не здійснює перевезення, а тільки залучає перевізника?

Так, експедиторові краще мати один примірник ТТН — як підтвердження надання експедиторських послуг. Практика перевірок свідчить, що в разі відсутності в експедитора примірника товарно-транспортного документа фіскали можуть поставити під сумнів реальність правочину в частині надання експедиторських послуг

Хто повинен виписувати ТТН?

Замовник транспортних послуг (п. 11.3 Правил № 363). При цьому частіше за все ТТН виписує вантажовідправник, оскільки саме він володіє повною інформацією про товар

Чи достатньо однієї ТТН, якщо одна машина розвозить товар у декілька торговельних точок (різні адреси в межах міста)?

Ні, для кожної торговельної точки потрібно виписати окрему ТТН (по 3 примірники)

Чи повинні збігатися дати в ТТН і видатковій накладній?

Часто таке запитання може виникнути, якщо на постачальника покладається обов’язок з доставки товару і товар вважається переданим покупцеві, якщо він доставлений у розпорядження покупця у визначеному договором місці. У цьому випадку не збігається дата відвантаження товару зі складу постачальника з датою виникнення доходу від продажу товару покупцеві. На практиці, зазвичай, використовують такий варіант. ТТН і видаткову накладну складають у день відвантаження. А як докази виникнення доходу в продавця на дату його виникнення складають додатковий первинний документ, наприклад, акт приймання-передачі товарів

Чи потрібна ТТН при доставці товару «Новою поштою»?

Для перевезення до складу «Нової пошти» ТТН не потрібна, оскільки ви на своєму транспорті везете свій власний товар для власних потреб (адже на складі «Нової пошти» право власності на товар усе ще належить вам).

Що стосується безпосереднього перевезення товару «Новою поштою», то варто врахувати, що «Нова пошта» є оператором поштового зв’язку. А Правила № 363 не регламентують правила перевезення пошти. Тому оператори поштового зв’язку мають право не оформляти ТТН. Витрати перевезення в цьому випадку відображаються на підставі акта наданих послуг

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі