Теми статей
Обрати теми

Розробка ПЗ: чи є пільга в розробника?

Казанова Марина, податковий експерт
Ситуація. ІТ-компанія розробляє комп’ютерну програму для замовника. Усі майнові права на об’єкт права інтелектуальної власності за цією розробкою належать замовникові. Чи діятиме в цьому випадку ІТ-пільга на постачання програмної продукції, передбачена п. 261 підрозд. 2 розд. XX ПКУ?

Давайте позначимо ключовий момент цієї ситуації — розробник не отримує право власності на програмну продукцію, яку він створює. Таке право належить замовникові — створений готовий програмний продукт відразу ж є власністю замовника. Тут немає переходу/відчуження майнових прав (прав власності) на програмний продукт від розробника до замовника, а отже, немає й операції постачання програмної продукції.

Відповідно в цьому випадку ІТ-пільга з п. 261 підрозд. 2 розд. XX ПКУ працювати не буде. На це звертають увагу і фіскали (див., наприклад, відповідь на запитання 10 УПК № 536*, лист ДФСУ від 16.05.2018 р. № 2183/6/99-99-15-03-02-15/ІПК; лист ДФСУ від 14.08.2017 р. № 1597/6/99-99-15-03-02-15/ІПК):

* Узагальнююча податкова консультація, затверджена наказом Міндоходів від 07.10.2013 р. № 536.

«звільненню від оподаткування підлягають операції з постачання програмної продукції, під час яких відбувається перехід права власності на програмну продукцію від постачальника до покупця. У зазначеній ситуації виконавець таких послуг не отримує право власності на програмну продукцію, а тому не відбувається операція з постачання програмної продукції».

Тому така операція оподатковуватиметься ПДВ у загальному порядку за ставкою 20 % як постачання послуг з розробки програмного забезпечення (а не як постачання програмної продукції).

У бухобліку витрати на розробку програмного продукту акумулюватимуться на рахунку 23 «Виробництво».

На це також у вищезгаданих консультаціях звертають увагу фіскали:

«операції з постачання послуг (виконання робіт) з розробки програмної продукції або її компонентів, на які право власності отримує замовник після завершення виконання таких послуг (робіт), оподатковуються податком на додану вартість у загальновстановленому порядку за основною ставкою».

А ось якби в розробника було право власності на розроблений програмний продукт, яке б потім передавалося замовникові, — тут би вже були всі підстави застосовувати ІТ-пільгу з ПДВ.

Якщо розробку програми здійснюємо для нерезидента, то тоді послуги з розробки замовникові-нерезиденту комп’ютерної програми взагалі не виявляться об’єктом ПДВ. Адже місце постачання послуг зі створення на замовлення об’єктів права інтелектуальної власності визначається за місцем реєстрації замовника (п. 186.3 ПКУ). Оскільки замовник — нерезидент, то місце постачання перебуватиме за межами території України. Відповідно і не буде об’єктом оподаткування ПДВ. Податкова накладна в цьому випадку не складається. Але постачання ми все одно відображаємо в ряд. 5 декларації з ПДВ з розшифровкою в додатку Д6.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі