Штатний розпис у ФОП: думка Мінсоцполітики «з нюансами»

В обраному У обране
Друк
Александрова Олеся, експерт з питань оплати праці
Бухгалтер 911 Червень, 2019/№ 24
Який обсяг кадрової документації повинен мати ФОП-роботодавець? Традиційна тактика Мінсоцполітики і Держ­праці: вишукування будь-яких аргументів, щоб «обґрунтувати» потрібність якомога більшої кількості «папірців»*. Але аргументи ці далеко не завжди переконливі.

* Не так давно ми зверталися до цієї теми в статті «Кадрові документи ФОП: що потрібно / що ні» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 11).

Під натиском незгодних «трудовики» вимушені «викручуватися». Так відбулося, наприклад, зі штатним розписом. Наш читач «вибивав» з Мінсоцполітики правильний висновок. Але відомство, судячи з усього, не поспішає відступати. Далі подробиці.

У листі Мінсоцполітики від 21.11.2016 р. № 5907/0/10-16/06 міститься недвозначний натяк на те, що наявність штатного розпису для ФОП-роботодавця є обов’язковою. При цьому навіть не до кінця зрозуміло, чим аргументує свою позицію Мінсоцполітики.

Так, у зазначеному листі є звернення до п 1.6. розділу I «Загальні положення» Інструкції № 286**, у якому йдеться про першоджерела для визначення кількісного складу працівників. Такими є форми первинної облікової документації, перелічені в тому ж п. 1.6.

** Інструкція зі статистики кількості працівників, затверджена наказом Держкомстату від 28.09.2005 р. № 286.

Наказ (розпорядження) про прийом на роботу, переведення на іншу роботу, припинення трудового договору; особова картка; наказ (розпорядження) про надання відпустки; табель обліку використання робочого часу та розрахунку заробітної плати; розрахунково-платіжні відомості, розрахункові відомості, платіжні відомості тощо.

Але навряд чи штатний розпис можна зарахувати до таких форм первинної облікової документації. Тому більше схоже на те, що Мінсоцполітики бачить його «обов’язковість» для ФОП-роботодавця в іншому контексті (без прив’язки до Інструкції № 286). Мовляв, потрібен він, «тому що він потрібен»:

«Складання штатного розпису є необхідним у роботі з персоналом. На підставі штатного розпису приймаються рішення, зокрема про прийняття, переведення на іншу роботу працівників, встановлення посадового окладу, тарифної ставки (окладу) конкретному працівникові.

Наявність штатного розпису є гарантією забезпечення прав працівників на працю, захист від незаконного звільнення та оплату праці.»

Чи можна цьому заперечити, і якщо можна, то що?

Розпочати можна з того, що саме посилання на Інструкції № 286 викликає низку запитань. Інструкція № 286 не є документом, який вводить обов’язок суб’єктів господарювання вести той чи інший кадровий документ. Формально з Інструкції № 286 лише випливає, що при складанні статистичної документації потрібно орієнтуватися на таку-то первинну облікову документацію.

Але де ФОП-роботодавець, а де статистична документація з праці? ФОП такої не подають!

Через «перехресні» посилання в законодавстві на Інструкцію № 286 «спирається» ще й звітність з працевлаштування інвалідів, але, знову ж таки, що важливо і про що ми вже сказали — штатний розпис узагалі не слід зараховувати до форм первинної облікової документації.

Але якщо не Інструкція № 286, то що? Теза про те, що без штатного розпису не можна забезпечити виконання трудових гарантій працівників, а перевіряючим проконтролювати виконання роботодавцем цих гарантій. Але наскільки вона близька до дійсності?

Вважаємо її спірною. ФОП цілком може обійтися без штатного розпису і з успіхом виконати (а «трудовики» проконтролювати) норми КЗпП, Закону про оплату праці, Закону про відпустки тощо.

Нехай на конкретних прикладах «трудовики» обґрунтують зворотне. Цього не зроблено.

Знову-таки чинним законодавством не визначено поняття «штатний розпис». Ніде прямо не зазначено, що ФОП повинні його вести. Ба більше, можна натрапити на судові рішення, де суди висловлюються на користь необов’язковості штатного розпису навіть для юросіб.

Так, наприклад, Дніпропетровський апеляційний адмінсуд в ухвалі від 15.06.2017 р. у справі № 808/478/17*** зазначив, що ведення штатного розпису роботодавцями (за винятком державних органів та установ) не є обов’язковим.

*** reyestr.court.gov.ua/Review/67192297.

Але як діють ці аргументи на Мінсоцполітики?

На перший погляд, може здатися, що в листі від 21.05.2019 р. № 34/0/23-19/133 Мінсоцполітики змінило курс.

У ньому прямо визнається: «чинним законодавством про працю не передбачено обов’язковість фізичної особи — підприємця мати штатний розпис».

Чудово! Але… не так усе просто, як здається.

Відразу за правильним висновком іде загадковий текст:

«Прийняття на посаду, не передбачену штатним розписом, можливе на підставі договору цивільно-правового характеру. При виконанні робіт, наданні послуг на підставі трудового договору повинні бути дотримані вимоги трудового законодавства, а при укладанні цивільно-правового договору на виконання певної роботи або за надання певних послуг слід керуватися цивільним законодавством».

Таке враження, що Мінсоцполітики залишило собі «простір для маневру» . Мовляв, якщо ФОП виключно залучає фізосіб до виконання робіт/послуг за цивільно-правовими договорами (а трудові відносини в принципі не практикує), так йому дійсно штатний розпис ні до чого.

У зв’язку із цим вважаємо, розслаблятися зарано.

Дійсно, є аргументи на користь того, що чинне законодавство не вимагає від ФОП-роботодавця обов’язкової наявності штатного розпису. Але перевіряючі, судячи з усього, і далі цьому опиратимуться.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд