* Стаття «Якщо працівник придбав товари для підприємства «за свої» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 15).
Нагадаємо: фіскали, чиї незаконні роз’яснення про оподаткування так званого кредитового підзвіту ПДФО і ВЗ стали скасовувати суди, звернулися за підтримкою до Мінфіну. На щастя, ні суди, ні Мінфін не підтримали фіскальної позиції і, по суті, контролерам довелося в цьому питанні «відступити».
Своє бачення ситуації Мінфін спочатку озвучив у листі від 26.02.2019 р. № 11220-16-63/5675. А тепер з’явилася й УПК.
Зазначимо, що висновки, викладені в УПК, відповідають рекомендаціям Мінфіну, наведеним у згаданому листі.
Але! Мінфін, як і раніше, наполягає на умові «трудової функції».
Відповідно якщо:
1) придбання товарів/послуг здійснюється працівником за рахунок власних коштів у зв’язку з виконанням дорученої йому роботи (трудової функції) — тоді це не дохід фізособи. І ні ПДФО, ні ВЗ при виплаті компенсації фізособі утримувати не потрібно;
2) а ось якщо придбання товарів/послуг, яке здійснене працівником на користь роботодавця за рахунок власних коштів, не пов’язане з виконанням трудових функцій, то тоді це дохід фізособи (вважається, що працівник реалізував підприємству товари/послуги). З такого доходу повинні утримуватися ПДФО і ВЗ.
Враховуючи таку позицію Мінфіну, наші рекомендації аналогічні озвученим нами раніше: затвердити список працівників (посад), які мають право здійснювати відповідні закупівлі для підприємства. А ще краще визначити це як один з обов’язків у посадовій інструкції / трудовому договорі.
Також радимо закріпити наказом перелік товарів, які можуть отримуватися працівниками для потреб підприємства.
І не забувайте про авансовий звіт!
Замість висновку. На наш погляд, не повинно мати значення, у межах трудових чи цивільно-правових відносин виплачується відшкодування фізособі. Якщо закупівлі ТМЦ для роботодавця здійснює за свої кошти працівник, у якого це не прописано в трудових обов’язках, то відносини між ними мають цивільно-правовий характер. Відповідно на них поширюються або гл. 68, або ст. 1158 — 1160 ЦКУ, що регулюють здійснення дій у майнових інтересах іншої особи без її доручення. Приріст показників фінансового та/або майнового стану платника податку (тобто дохід) відсутній в обох випадках! Що підтверджують і суди**.
** Див., наприклад, reyestr.court.gov.ua/Review/75325645.
Але, як відомо, краще перестрахуватися, ніж витрачати час на спілкування з податківцями.