Теми статей
Обрати теми

Виправляємо помилки в ЄСВ-звіті: ситуації

Біляєва Олена, експерт з питань оплати праці
Помилки в ЄСВ-звітності можуть згодом обернутися неприємностями як для роботодавця, так і для застрахованої особи. Тому їх потрібно виправляти. У цій статті розглянемо декілька ситуацій з практики.

У грудні 2018 року підприємство уклало зі сторонньою фізособою цивільно-правовий договір (ЦПД) на виконання робіт (таблицю 5 не заповнювали). Акт виконаних робіт підписано у квітні 2019 року. У цьому ж місяці нарахована і виплачена винагорода за договором. Як правильно все це відобразити у Звіті з ЄСВ?

На дату початку і закінчення ЦПД завжди потрібно формувати таблицю 5 Звіту з ЄСВ. Як роз’яснюють пенсійники, відомості в таблиці 5 про початок і закінчення цивільно-правових відносин у межах договору підряду (виконання робіт) заносяться відповідно до строків, зазначених у самому договорі.

Нагадаємо: за загальним правилом ЦПД набирає чинності з моменту його укладення (ч. 2 ст. 631 ЦКУ). Відповідно якщо в договорі прописана конкретна дата, з якої починається виконання робіт, орієнтуємося на цю дату. Якщо ні — на дату укладення договору.

У випадку з договором на надання послуг будуть свої нюанси*.

* Подробиці можете знайти в статті «Таблиця 5 Звіту з ЄСВ: відповідаємо на запитання» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 38).

Дата закінчення виконання робіт підтверджується датою підписання відповідного акта. По суті, це день, на який зазначені в акті роботи вважаються виконаними.

Таким чином, у цій ситуації підприємству потрібно подати таблицю 5 Звіту за формою № Д4 за грудень 2018 року зі статусом «додаткова». У цій таблиці зазначаємо відомості про укладений ЦПД. При цьому в графі 8 ставимо категорію особи «3», у графі 11 — дату початку дії ЦПД, графи 12 — 15 не заповнюємо (у паперовому Звіті ставимо прочерки). А в графі 16 пишемо «договір від … № …».

У таблиці 5 Звіту за формою № Д4 за квітень 2019 року зазначаємо дату закінчення цивільно-правових відносин (графа 11), у графі 16 — «договір від … № …», а в графі 17 — главу ЦКУ, що регулює ваш договір.

Для підряду це буде гл. 61 ЦКУ.

Винагороду за виконані роботи відображають у Звіті з ЄСВ за той звітний період, у якому вона була фактично нарахована. Тобто у вашому випадку винагороду за ЦПД слід відображати в таблиці 6 Звіту за формою № Д4 за квітень 2019 року.

Важливо! Оскільки ЦПД «перехідний», для цілей порівняння з максимальною базою ЄСВ суму винагороди потрібно поділити на кількість місяців, за які вона нарахована (ч. 2 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Так, якщо дія ЦПД припадає на грудень 2018 року — квітень 2019 року, то в таблиці 6 ЄСВ-звіту за квітень 2019 року будуть заповнені 5 рядків: кожну суму, отриману в результаті поділу, потрібно буде відобразити в тому рядку, який відповідає певному місяцю.

У рядку із сумою винагороди за ЦПД, серед іншого, зазначаєте:

— у графі 9 — код категорії застрахованої особи (у загальному випадку — «26»);

— у графі 10 — код типу нарахувань «1»;

— у графі 11 — місяць і рік, за який проведено нарахування;

— у графі 15 — кількість календарних днів, упродовж яких діяв ЦПД протягом звітного місяця;

Зазначається за одним рядком — п. 9 розд. IV Порядку № 435**.

** Порядок формування та подання страхувальниками звіту про суми нарахованого ЄСВ, затверджений наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435.

— у графах 17 і 18 — загальну суму доходу за кожен звітний місяць і ту, яка увійшла до бази нарахування ЄСВ у межах максимальної величини відповідно;

— у графах 22 — 25 — «0».

Зверніть увагу! Кількість календарних днів перебування в цивільно-правових відносинах протягом звітного місяця не зазначається у звітному місяці за минулі та майбутні звітні періоди.

Графа 15 таблиці 6 заповнюється щомісячно незалежно від того, чи були нарахування. Тому в графі 15 таблиці 6 форми № Д4 за грудень 2018 року, а також за січень — березень 2019 року підприємство повинне було зазначати кількість календарних днів дії ЦПД, укладеного із цією фізособою.

Якщо цього зроблено не було, можна спробувати показати ці дні за рядками відповідних місяців у Звіті за поточний місяць (у цьому випадку — за квітень).

У таблиці 6 Звіту за формою № Д4 за лютий 2019 року помилково зазначили меншу суму зарплати за одним працівником (потрібно було 5500 грн., а зазначили 5000 грн.). Відповідно занижено суму ЄСВ. Сплачено ЄСВ правильно — із суми 5500 грн. Помилку виявили у квітні. Як виправитися?

Хоча підприємство сплатило ЄСВ правильно, проте, не відобразивши виплату у Звіті за формою № Д4, воно занизило зобов’язання з ЄСВ.

Помилку виправляємо у Звіті, сформованому за той звітний період, в якому вона була виявлена. У нашому випадку — у Звіті за квітень 2019 року. У таблиці 6 для виправлення такої помилки формуємо окремий рядок, зазначаючи в ньому, серед іншого, у: графі 10 — код типу нарахувань «2»; графі 11 — місяць і рік, у якому допущена помилка (02.2019); графі 17 — суму доходу, яка помилково не була відображена в цій графі; графі 18 — суму доходу, на яку самостійно донарахований ЄСВ; графі 21 — суму донарахованого ЄСВ. Графи 22 — 25 заповнюємо в загальному порядку.

У ЄСВ-звіті за січень 2019 року не проставлена ознака неповного робочого часу за сумісниками (графа 24 таблиці 6). Також за двома основними співробітниками не зазначили наявність трудової книжки (графа 22 таблиці 6). Як виправити ці помилки?

Помилки в персональних даних працівників виправляємо, керуючись п. 2 розд. V Порядку № 435, через «скасовуючу» і «початкову» таблиці. Тобто формуємо скасовуючий Звіт за формою № Д4 за січень 2019 року. Цей Звіт повинен містити: 1) Перелік таблиць Звіту; 2) таблицю 6 зі статусом «скасовуюча» з помилковими відомостями на застрахованих осіб; 3) таблицю 6 зі статусом «початкова» з правильними відомостями на працівників.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі