Картка «ключ до рахунку» VS авансовий звіт

В обраному У обране
Друк
Сумцова Ольга, податковий експерт
Бухгалтер 911 Травень, 2019/№ 22
У попередньому номері ми розглядали особливості використання суб’єктами господарювання такого банківського інструменту, як картка «ключ до рахунку»*. Проте в наших читачів виникли додаткові запитання, які стосуються подання авансового звіту при знятті готівки за допомогою картки «ключ до рахунку» або проведення за її допомогою безготівкових розрахунків. Відповідаємо на ці запитання.

* Стаття «Картка «ключ до рахунку»: що врахувати при використанні» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 21).

Якщо директор є єдиним власником підприємства, йому теж потрібно при знятті готівки за допомогою картки «ключ до рахунку» або здійснення за її допомогою безготівкових розрахунків подавати авансовий звіт? Перед ким йому звітувати?

Так, якщо директор знімає готівку за допомогою картки «ключ до рахунку» або розраховується за її допомогою в безготівковій формі, то він повинен подати авансовий звіт («Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт»). Адже гроші на поточному рахунку підприємства (доступ до якого дає картка «ключ до рахунку») — це гроші підприємства, а не особисті гроші директора. Відповідно, директор звітує за витрачені кошти перед підприємством.

Одна річ, якщо директор ініціює переказ грошових коштів з поточного рахунку за допомогою платіжного доручення або знімає готівку за чековою книжкою — тут він прямо діє від імені підприємства. Інша річ, коли розрахунки/зняття готівки здійснюється через картку «ключ до рахунку». Так, картка «ключ до рахунок» — це доступ до поточного рахунку підприємства. Але НБУ (див. лист від 24.04.2019 р. № 57-0007/22460) розцінює картку «ключ до рахунку» ПриватБанку як корпоративний платіжний засіб. А згідно з п. 20 Положення № 148**

** Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148.

«кошти, які списані з поточного рахунку суб’єкта господарювання за операції, що здійснені з використанням корпоративного електронного платіжного засобу, уважаються виданими під звіт його держателю».

Причому вимога про подання авансового звіту, вважаємо, стосується не лише випадку, коли за допомогою картки «ключ до рахунку» знімаються готівкові кошти, але й коли за її допомогою здійснюються безготівкові розрахунки. Адже п. 170.9 ПКУ (а саме тут говориться про правила надання підзвітним особам авансового звіту) поширюється також на витрати, пов’язані з виконанням цивільно-правових дій, які були оплачені з використанням корпоративного платіжного засобу (п.п. 170.9.3 ПКУ).

Датою видачі грошей під звіт держателеві картки буде не дата передачі йому самої картки, а дата списання коштів з неї.

Причому це правило діє навіть у тому випадку, якщо директор є єдиним власником підприємства або навіть єдиним працівником підприємства або взагалі просто керує підприємством як засновник без статусу найманого працівника.

Тому оформленням авансових звітів краще не нехтувати.

Поготів, що це ще може загрожувати і «касовими» штрафами за ст. 1 Указу № 436/95*** — за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів — застосовується штраф у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум.

*** Указ Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.95 р. № 436/95.

Інакше кажучи, неоформлення авансового звіту створює штрафонебезпечну ситуацію (застосування штрафу 25 %) до всіх подальших підзвітних сум такої особи.

Чи повинен ФОП подати авансовий звіт за отриманою за карткою «ключ до рахунку» готівкою?

Ні, не повинен. Знову ж таки говоримо про підприємця, який розпоряджається коштами зі свого поточного рахунку.

На відміну від юрособи, гроші на підприємницькому рахунку належать самій фізособі-підприємцеві. Коли він їх знімає з рахунку, немає факту передачі/видачі цих коштів іншій фізособі. Відповідно, немає підстав для застосування п. 170.9 ПКУ.

Це стає ще очевиднішим, якщо поглянути на ситуацію, коли підприємець узагалі працює без розрахункового рахунку або просто не кладе на рахунок отриману готівкову виручку. Нікому ж на думку не спаде стверджувати, що за такими отриманими коштами підприємець повинен подати авансовий звіт.

У підприємця є свої правила оподаткування підприємницьких доходів, які для загальносистемників виписані в ст. 177 ПКУ, для єдиноподатників — гл. 1 розд. XIV ПКУ. І жодного подання авансового звіту вони не передбачають.

Отримані підприємцем кошти відображаються в Книзі обліку доходів і витрат / Книзі обліку доходів. Після чого потрапляють до декларації, і таким чином відбувається їх оподаткування.

Знову ж таки «співзвучна» зі сказаним вище і теза про те, що підприємець має право вільно користуватися коштами з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством (роз’яснення в категоріях 104.04, 107.04 ЗІР).

Інакше кажучи, якщо податківці не звернулися до суду за списанням коштів з рахунку, зупиненням видаткових операцій за ним, у підприємця немає обмежень щодо розпорядження своїми коштами на поточному рахунку****.

**** Але потрібно бути обережнішим з оплатою особистих потреб безпосередньо з підприємницького рахунку. До чого це призводить, ви можете дізнатися зі статті «Складні наслідки простих рішень… (ППЄП перерахував гроші родичеві)» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 20).

Знову ж таки у підзвітної особи підприємства в разі несвоєчасного повернення невитраченого залишку коштів, виданих у підзвіт, виникає оподатковуваний дохід. У підприємця такий дохід не виникає, оскільки гроші на його рахунку є його майном, яке оподатковується за «підприємницькими» правилами.

Усе це говорить на користь того, що авансовий звіт підприємець (чи то загальносистемник, чи то єдиноподатник) сам собі не складає.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд