ФОП-ЄП перейшов на загальну систему: що з амортизацією

В обраному У обране
Друк
Романова Ксенія, податковий експерт
Бухгалтер 911 Листопад, 2019/№ 45
ФОП придбав основні засоби в період роботи на єдиному податку (ЄП). З 01.10.2019 р. він перейшов на загальну систему оподаткування. Чи можна включити до витрат амортизацію ОЗ, придбаних на ЄП?

Податківці в категорії 104.05 ЗІР надають позитивну відповідь на це запитання. Але потрібно врахувати декілька нюансів, у тому числі «дивовижних» :

1. На думку фіскалів, «амортизаційні» норми пп. 177.4.6 — 177.4.9 ПКУ поширюються тільки на ОЗ, придбані або виготовлені після 01.01.2017 р.(саме із цієї дати розпочали діяти зазначені норми). До цього ми вже звикли (податківці висловлювалися в цьому ключі й раніше) .

2. Вести облік амортизації податківці рекомендують підприємцям, керуючись П(С)БО 7 «Основні засоби». Цей документ передбачає, що:

— розпочинають амортизацію з місяця, що настає за місяцем, у якому об’єкт став придатний для корисного використання (введений в експлуатацію)*;

* Вам також буде цікавою стаття «Амортизація і Ко у підприємця: з коли починати?» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 8).

— останній місяць нарахування амортизації — це місяць вибуття об’єкта (п. 29 П(С)БО 7).

Мабуть, проводячи аналогію із цими приписами, під час переходу ФОП зі спрощенки на загальну систему контролери наказують нараховувати амортизацію з місяця, що настає (!) за місяцем переходу на загальну систему.

Нараховувати амортизацію податківці радять виходячи із залишкової вартості, визначеної на дату переходу на загальну систему оподаткування (у нашому випадку — на 01.10.2019 р.) за правилами П(С)БО 7.

Але… причому тут залишкова вартість і чому з місяця, що настає (!) за місяцем переходу на загальну систему ?

Згідно з базовою нормою з п.п. 177.4.7 ПКУ (тобто у випадку з ФОП) амортизацію ОЗ і нематеріальних активів розраховують прямолінійним методом.

Згідно з ним річна сума амортизації визначається діленням первісної (!) вартості об’єкта, який амортизується (орієнтуємося при цьому на бухстандарти), на строк корисного використання такого об’єкта.

Жодна залишкова вартість не задіюється!

Далі, згідно з п.п. 177.4.9 ПКУ амортизація нараховується протягом строку корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ.

Очевидно, податківці тут усе-таки мали на увазі строк корисного використання об’єкта ОЗ, що залишився, / незамортизовану частину первісної вартості ОЗ, що припадає на нього.

У випадку, що цікавить нас, — станом на 01.10.2019 р.

Зі «стартом» амортизації теж не зовсім зрозуміло. У п. 29 П(С)БО 7 описаний загальний випадок, коли амортизацію починають нараховувати з місяця, що настає за місяцем введення об’єкта в експлуатацію.

У нашій ситуації об’єкт ОЗ використовувався й раніше — до відмови від спрощенки. Відповідно право на амортизацію у ФОП виникло вже в період роботи на ЄП. Інша річ, що для єдиноподатника витрати в цілях оподаткування особливого значення не мають.

У місяці переходу на загальну систему об’єкт ОЗ не вводиться в експлуатацію, а продовжує використовуватися. Тому формально ми не бачимо підстав для того, щоб пропускати перший місяць роботи на загальній системі (у цьому випадку — жовтень 2019 року) і починати відображати щомісячні амортвитрати з другого місяця — з листопада. Звичайно, за умови, що введення об’єкта ОЗ в експлуатацію (ще в період перебування на єдиному податку) було належним чином задокументоване.

Логіку фіскалів пояснити складно (крім як бажанням відібрати амортизацію за один місяць).

Приклад. ФОП-ЄП придбав верстат. Первісна вартість — 6000 грн. Строк корисного використання, визначений з урахуванням п.п. 177.4.9 ПКУ, — 5 років (або 60 місяців). Об’єкт введений в експлуатацію 15.02.2018 р.

Щомісячна сума амортизації дорівнює: 6000 грн. : 60 місяців = 100 грн.

З 01.10.2019 р. ФОП перейшов на загальну систему оподаткування. На цю дату строк корисного використання об’єкта, що залишився, становить 40,5 місяців. Відповідно до витрат ФОП зможе щомісячно віднести частину первісної вартості (залишкову вартість) у сумі 4100 грн. (41 х 100).

Останній місяць нарахування амортизації — лютий 2023 року.

У лютому 2023 року амортизація буде нарахована за повний місяць, незважаючи на те, що об’єкт фактично замортизований у нуль 15.02.2023 р.

Можливо, податківців «гнітить» той факт, що місяць, який не амортизується, — місяць введення в експлуатацію об’єкта ОЗ припав на період перебування ФОП на ЄП. І ФОП цього «не відчув» (оскільки витрати для нього були не важливі) .

У будь-якому разі, якщо не хочете сперечатися з податківцями, можете врахувати їх позицію.

Пам’ятайте: амортизацію нараховують щомісячно і відображають її суму в графі 8 Книги обліку доходів і витрат. У графі 5 Книги зазначте, що це амортизаційні відрахування з посиланням на обліковий регістр, де ви розраховуєте амортизацію. Нагадаємо, що жодної обов’язкової форми такого обліку немає. Тому свої розрахунки ви можете вести в довільній формі (хоч у зошиті).

Не амортизують ОЗ подвійного призначення: земельні ділянки, об’єкти житлової нерухомості, легкові та вантажні автомобілі. Ремонт і техобслуговування таких ОЗ теж не можна ні амортизувати, ні «овитратити».

Нещодавно ми говорили про законопроєкт від 30.08.2019 р. № 1210**. Він передбачає, зокрема, «добро» на амортизацію ОЗ подвійного призначення.

** Про цей та інші законопроєкти читайте в статті «Бліц-огляд законодавчих «податкових» ініціатив» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 37).

Але цей законопроєкт у цілому достатньо неоднозначний і його доля доки непередбачувана.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити