Як відобразити в ЄСВ-звіті відсторновані лікарняні

В обраному У обране
Друк
Савченко Олена, експерт з питань оплати праці
Бухгалтер 911 Жовтень, 2019/№ 41
У минулому номері «Бухгалтер 911» ми розглядали питання правильного заповнення лікарняного листа*. А зараз розберемося із суміжною ситуацією: якщо лікарняні таки довелося відсторнувати. Чи загрожують у цьому випадку штрафні санкції? Як таке сторнування відобразити у Звіті з ЄСВ?

* Стаття «Бездоганний лікарняний: перевіряємо правильність заповнення».

Якщо помилилися самостійно

Для прикладу візьмемо ситуацію, коли бухгалтер самостійно виявив помилку у вже профінансованому ФСС лікарняному.

Добре, якщо помилку ще можна виправити (наприклад, помилку в заповненні лікарняного). Ну а якщо ні? Наприклад, працівник відмовляється займатися виправленням лікарняного листа.

Лікарняний лист з невиправленою помилкою з урахуванням вимог Закону № 1105** не підтверджує тимчасової непрацездатності працівника. А отже, оплаті не підлягає. У свою чергу, це означатиме, що кошти, які були отримані на фінансування цього лікарняного, ФСС потрібно повернути.

** Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV.

Для цього є своя процедура, прописана в п. 13 Порядку №12***.

*** Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затверджений постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 р. № 12.

При цьому в разі виконання всіх трьох перелічених нижче дій, штрафні санкції до роботодавця не застосовуються (див. лист ФСС від 27.06.2019 р. № 1322-11-4) .

Отже, в цьому випадку потрібно:

1) перерахувати органу ФСС усю суму допомоги по тимчасовій непрацездатності, не підтверджену лікарняним (звісно, йдеться про ту частину лікарняних, яка фінансується ФСС);

2) одночасно з перерахованими коштами письмово повідомити орган ФСС про факт виявлення помилки (направити у ФСС лист-пояснення щодо причин повернення страхових коштів);

3) якщо працівник згоден повернути лікарняні, то таку помилку потрібно виправити у Звіті з ЄСВ.

Врахуйте. Якщо, наприклад, лікарняні переплатили з вини бухгалтера і при цьому працівник отримані кошти повертати не згоден, а підприємство погашатиме заборгованість за рахунок власних коштів (або їх компенсує підприємству винна в помилці особа — бухгалтер), тоді у Звіті з ЄСВ виправлення не показуємо.

Якщо помилку виявив ФСС при перевірці

А якщо ситуація з профінансованим ФСС лікарняним «дочекалася» перевірки і представники ФСС самі виявили помилку в лікарняному? У цьому випадку штрафних санкцій за таке порушення уникнути навряд чи вдасться .

Так, порушення порядку використання страхових коштів згідно з абз. 1 ч. 6 ст. 15 Закону № 1105 загрожує страхувальникові штрафом у розмірі 50 % суми коштів, використаних з порушенням установленого порядку. І звичайно ж, усю неправомірно витрачену суму страхових коштів потрібно в повному обсязі відшкодувати фонду.

Крім того, за порушення порядку використання коштів ФСС на винних посадових осіб / ФОП-роботодавця буде накладений адмінштраф у розмірі від 8 до 15 нмдг (від 136 до 255 грн.) — згідно з ч. 1 ст. 1655 КпАП.

Як відсторновані лікарняні відобразити у Звіті з ЄСВ

Якщо працівник згоден повернути раніше отримані лікарняні, то в цьому випадку таке повернення призводить до зменшення нарахованих працівникові сум і, відповідно, зменшення нарахованого ЄСВ. Усі ці коригування потрібно відобразити у Звіті з ЄСВ того звітного періоду, в якому відбулося сторнування лікарняних.

Так, якщо виникла необхідність у поточному звітному періоді відкоригувати суму лікарняних, відображених у минулих звітних періодах, у зв’язку з виявленою помилкою, то таке коригування в таблиці 6 проводимо таким чином:

— у графі 9 зазначаємо код категорії застрахованої особи, що відповідає лікарняним (наприклад, 29);

— у графі 11 — місяць, на дні якого припадає тимчасова непрацездатність;

— відсторновані суми оплати днів тимчасової непрацездатності наводимо в графах 17 і 18 зі знаком «мінус», а ЄСВ з них зі знаком «мінус» у графі 21.

Це узгоджується з положеннями п. 9 розд. IV Порядку № 435****, які допускають внесення від’ємних сум доходу в разі відображення сторнованих сум відпускних, лікарняних, декретних.

**** Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435.

Як бачимо, нічого складного. Але тут потрібно врахувати ще один важливий нюанс.

Сторнування лікарняних/декретних може призвести до того, що в місяці, за який вони нараховані, фактична база нарахування ЄСВ виявиться нижчою за мінзарплату.

Пояснимо. Так, у місяці, коли було виявлено помилку з лікарняним, ми виключаємо суму надміру нарахованих лікарняних з персоніфікованих даних працівника за місяць, у якому вони були нараховані. Унаслідок проведення такого перерахунку база нарахування ЄСВ за місяць нарахування лікарняних може виявитися меншою за розмір мінімальної заробітної плати. У такому разі необхідно буде розрахувати ЄСВ-різницю за минулий період, донарахувати на неї ЄСВ і відобразити отримані суми у Звіті з ЄСВ. Зараз розповімо, як це зробити.

У таблиці 6 Звіту з ЄСВ за місяць, у якому здійснюємо сторнування лікарняних / розраховуємо ЄСВ-різницю, потрібно ввести ще один рядок на нарахування додаткової бази за місяць хвороби.

І тут виникає запитання: який код типу нарахувань (КТН) використовувати для графи 10: «2» (донарахування додаткової бази за минулий період) чи «13» (нарахування додаткової бази)?

У цьому випадку додаткова база з ЄСВ відображатиметься в поточному місяці за попередній період не тому, що її забули зазначити минулого місяця (і відповідно сплатити з неї ЄСВ), а тому, що відкрилися нові обставини, які спричинили її появу.

Тому, на наш погляд, таку додаткову базу до таблиці 6 ЄСВ-звіту потрібно показувати з кодом типу нарахувань (КТН) «13» (графа 10), як звичайну додаткову базу ЄСВ, незважаючи на те, що вона зазначається за попередній місяць.

Радує, що представники контролюючих органів так само дотримуються думки про те, що в цій ситуації потрібно застосовувати КТН «13» (див. роз’яснення в журналі «Вісник. Офіційно про податки», 2019, № 32, с. 42).

Наведемо приклад. У жовтні при перевірці підприємства ФСС визнало неправомірно нарахованими лікарняні (по догляду за хворою дитиною) працівниці Петровій А. А. (не є особою з інвалідністю) за лютий у сумі 1450 грн. у зв’язку з неправильним оформленням лікарняного листа.

За цей же місяць Петровій А. А. була також нарахована заробітна плата в розмірі 2950 грн. Працівниця погодилася повернути суму лікарняних.

На вимогу ФСС підприємство в жовтні повернуло фонду отримані кошти і провело коригування в ЄСВ-звіті.

У цьому випадку в результаті сторнування лікарняних виходить, що дохід працівниці за лютий становить 2950 грн., що менше мінімальної бази ЄСВ. Таким чином необхідно визначити додаткову базу з ЄСВ. Вона становитиме: (4173 - 2950) = 1223 грн. ЄСВ, нарахований на додаткову базу, — 269,06 грн.

Таким чином, у таблиці 6 Звіту з ЄСВ за жовтень на працівницю Петрову А. А. мають бути заповнені 3 рядки.

У першому рядку відображаємо суму її заробітної плати за жовтень (у загальному порядку).

У другому рядку показуємо сторновані суми лікарняних за лютий. У графі 9 зазначаємо код категорії застрахованої особи, що відповідає лікарняним (29). У графі 11 — 02.2019. Відсторновані суми лікарняних (1450,00 грн.) наводимо в графах 17 і 18 зі знаком «мінус». Графу 13 не заповнюємо. У графі 21 ставимо суму ЄСВ зі знаком «мінус» (319,00 грн.).

У третьому рядку показуємо суму різниці між розміром мінімальної заробітної плати і фактично нарахованим доходом за лютий. При цьому у графі 10 «КТН» ставимо 13; у графі 11 ставимо 02.2019. У графі 19 — 1223,00. У графі 21 — 269,06.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити