Реєстрація ПН за рахунок ∑Перевищ: у чому може бути проблема

В обраному У обране
Друк
Казанова Марина, податковий експерт, CAP
Бухгалтер 911 Жовтень, 2019/№ 41
Ситуація. Після блокування податкової накладної (ПН) з’явилася сума ∑Перевищ. Як тепер бути? Як позбавитися від ∑Перевищ? Чи можна зареєструвати ПН за рахунок ∑Перевищ?

Розпочнемо з того, що постачальник зобов’язаний відобразити податкові зобов’язання (ПЗ) за ПН у тому звітному періоді, в якому вони виникли — була складена ПН (пп. 187.1, 201.1 і 201.10 ПКУ). Причому незалежно від того, заблокована ПН чи ні. І якщо до подання ПДВ-декларації розблоковувати ПН так і не вдалося, то сума ПЗ за даними декларації виявляється більшою, ніж за даними ЄРПН. І як результат — одразу (щойно подана декларація) з’являється показник ∑Перевищ і на його суму зменшується ліміт реєстрації ПН (∑Накл). Логіка тут така. По-хорошому, всі відображені в ПДВ-декларації ПН мають бути зареєстровані. Якби ПН була зареєстрована, ви б витратили на неї ліміт реєстрації. Тому на суму відображених у декларації, але не зареєстрованих ПН сума реліміту зменшується «достроково».

Коли зникне показник ∑Перевищ? Тільки після реєстрації ПН, через нереєстрацію якої і з’явився цей показник!

Якщо до цього моменту (до моменту реєстрації такої ПН) потрібно реєструвати інші ПН, а ліміт «з’ївся» за рахунок ∑Перевищ, то доведеться поповнювати ПДВ-рахунок .

Але є важлива особливість! Зареєструвати ПН після її розблокування можна буде за рахунок самого показника ∑Перевищ, навіть якщо ліміт реєстрації на дату розблокування ПН буде нульовим. Така можливість закріплена в п. 2001.9 ПКУ. Причому від платника для цього жодних дій не вимагається. ПН повинна зареєструватися за рахунок ∑Перевищ автоматично. Водночас автоматична реєстрація ПН за рахунок ∑Перевищ може не спрацювати, якщо:

1) сума ПДВ у ПН/РК не вписується в ліміт, що розраховується за формулою: ∑Перевищ - ∑ПЗ до сплати за деклараціями/УР за періоди, починаючи з 1 липня 2015 року + ∑ПопРах.

Тобто ∑Перевищ має бути забезпечена «реальним» лімітом. Якщо за формулою суми буде недостатньо, то ПН перебуватиме в стадії «Реєстрація очікується» і при цьому податківці можуть почати відлік «штрафних» строків за несвоєчасну реєстрацію ПН. День розблокування вони вважають граничним днем реєстрації ПН;

2) якщо ПН не була показана в спеціальній таблиці 1.1 додатка Д5 того звітного періоду, в якому відображені ПЗ за такою ПН. Якщо ПН так ще й залишилася незареєстрованою, то щоб її «довключити» до цієї таблиці (і мати можливість зареєструвати ПН за рахунок ∑Перевищ), потрібно подати УР і уточнюючий додаток Д5 до ПДВ-декларації того звітного періоду, в якому була показана ПН. У додатку Д5 заповнюйте тільки таблицю 1.1. У ній заповніть тільки один рядок з помилково не відображеною ПН. Заповнювати інші — правильні таблиці в уточнюючому Д5 теж не потрібно.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити