Допомога по вагітності та пологах: якщо ФОП отримала і розреєструвалася

Ушакова Лілія, експерт з питань оплати праці
Бухгалтер 911 Жовтень, 2019/№ 42
В обраному У обране
Друк
У разі припинення фізособою підприємницької діяльності після отримання з Фонду допомоги по вагітності та пологах перерахунок і повернення допомоги за період після припинення такої діяльності не здійснюються. Про це сказано в листі Фонду соціального страхування від 08.10.2019 р. № 1992-11-1. Вникаємо в деталі.

У липні минулого року було опубліковано лист ФСС від 15.05.2018 р. № 2.4-15-1677, присвячений питанню повернення суми допомоги по вагітності та пологах, у випадку якщо працівниця звільняється до закінчення відпустки по вагітності та пологах.

У ньому Фонд абсолютно справедливо дійшов висновку про те, що сума допомоги по вагітності та пологах за частину відпустки, яка припадає на період після звільнення, перерахунку та поверненню не підлягає.

Проаналізувавши положення Закону № 1105*, ми виявили, що аналогічного висновку можна дійти і для ситуації з припиненням підприємницької діяльності в період тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами. Тобто після отримання допомоги ФОП, який не планує займатися далі підприємницькою діяльністю, може розреєструватися і ніхто допомогу назад не відбере**.

* Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV.

** Детальніше про це ви могли прочитати в статті «ФОП іде в декрет: запитання продовжуються» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 40).

Але виявилося, що на місцях окремі ФСС вимагали від підприємців, які отримали допомогу по вагітності та пологах і припинили свою діяльність до закінчення тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами, повернути допомогу за період після розреєстрації.

А в разі неповернення лякали штрафом у розмірі 50 % від суми, яку, на їхню думку, ФОП повинен повернути як неправомірно отриману .

Звісно, ми не могли залишитися осторонь. Тому направили ФСС запит із проханням надати роз’яснення з такого питання: чи підлягає перерахунку і поверненню сума допомоги по вагітності та пологах у разі припинення одержувачем підприємницької діяльності до закінчення строку непрацездатності, зазначеного в лікарняному листі, виданому у зв’язку з вагітністю та пологами?

Відповідь ФСС однозначна — НІ!

Так, з норм Закону № 1105 чітко випливає, що допомога по вагітності та пологах застрахованій особі, страховий випадок у якої настав у період здійснення підприємницької діяльності, надається за весь період тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами, зазначений у належним чином оформленому лікарняному листі.

При цьому у випадку якщо жінка вирішить припинити підприємницьку діяльність у період тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами, сума допомоги по вагітності та пологах за дні після розреєстрації перерахунку і поверненню не підлягає.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд