Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Карантин vs штрафи за прострочення реєстрації ПН/РК

Сумцова Ольга, податковий експерт
Бухгалтер 911 Квітень, 2020/№ 14
Друк
Ви напевно вже знаєте, що Закон № 533* передбачає звільнення від штрафів за порушення податкового законодавства, вчинені в період з 1 березня 2020 року по 31 травня 2020 року. І звільнення це стосується в тому числі порушень, пов’язаних з реєстрацією ПН/РК. Але, як у будь-якій справі, тут важливі нюанси. Про них і пропонуємо поговорити.

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України…» від 17.03.2020 р. № 533-IX.

Передусім зазначимо, що звільнення від штрафів не поширюється на порушення, пов’язані з нарахуванням, декларуванням і сплатою ПДВ. Тобто за несвоєчасне подання декларації з ПДВ; заниження ПЗ у декларації з ПДВ; несвоєчасну сплату ПДВ санкції будуть. А ось несвоєчасна реєстрація ПН/РК якраз підпадає під податкові порушення, які повинні звільнятися від штрафів. Адже нарахування, декларування і сплата ПДВ і (не)своєчасна реєстрація ПН/РК у ЄРПН — це різні речі. Що важливе: із цим погоджуються і фіскали. Спочатку в Інформаційному повідомленні ДПСУ від 20.03.2020 р. № 7, а потім і в категорії 101.28 ЗІР вони підтвердили, що протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року санкції за нереєстрацію/несвоєчасну реєстрацію ПН/РК застосовуватися не будуть**.

** Див., зокрема, статтю «Податківці «слідами» антикоронавірусних послаблень» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 13).

Зверніть увагу! Звільнення від штрафів стосується всіх платників незалежно від того, як вони працюють у період карантину.

Але залишалися ще питання з перехідними моментами — яких конкретно ПН може стосуватися звільнення від штрафів. Є повідомлення від податківців, що під звільнення від санкцій за несвоєчасну реєстрацію потрапляють ПН/РК, складені (з датою складання) з 16 лютого 2020 року по 15 травня 2020 року, тобто ті ПН/РК, граничні строки реєстрації яких припадають на період з 1 березня 2020 року по 31 травня 2020 року. В такому підході є раціональне зерно img 1. Але непогано б податківцям закріпити його на більш високому рівні.

Так, якщо ПН, наприклад, складена 15 лютого 2020 року, то граничний строк її реєстрації минув 29 лютого 2020 року. Якщо така ПН не зареєстрована до 29 лютого (включно), платник уже 29 лютого прострочив реєстрацію ПН, тобто вчинив податкове правопорушення. Тому до такої ПН звільнення від штрафу застосовуватися не буде, навіть якщо вона буде зареєстрована у «звільняючий» період — з 1 березня по 31 травня 2020 року.

А ось для ПН, складеної 16 лютого 2020 року, граничні строки реєстрації припадають на 15 березня 2020 року. Тобто факт порушення — прострочення в реєстрації (якщо воно буде) припадає вже на «звільняючий» період. А отже, платник може розраховувати на звільнення від санкцій.

Те саме стосується і ПН, складеної 15 травня 2020 року — граничний строк її реєстрації — 31 травня, тобто в останній день, коли діє звільнення від штрафів.

Тут резонно виникає запитання: а чи будуть санкції, якщо, наприклад, ПН/РК від 16 лютого 2020 року ми зареєструємо, наприклад, у червні 2020 року? Формально, тут можна говорити про триваюче порушення. Але податківці роблять прив’язку до «вибірки» ПН/РК, за якими, в принципі, виключається «штрафне переслідування». Водночас ризики в цій ситуації все ж є. І потрібно стежити за подальшою поведінкою податківців.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі