Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

«Другий пакет» допомоги від законодавця: акцизний податок

Шевчук Михайло, податковий експерт
Бухгалтер 911 Квітень, 2020/№ 14
Друк
У цьому матеріалі розглянемо зміни, внесені Законом № 5401, які стосуються акцизного податку, виробництва дезінфекційних засобів, а також податкових правопорушень, які більше не підпадають під амністію.

1 Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» від 30.03.2020 р. № 540-IX.

Поблажки виробникам дезінфекційних засобів. Вони передбачені п. 291 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ. Зокрема, виробникам дезінфекційих засобів (код 3808 94 90 00 згідно з УКТ ЗЕД) при установленні на такому підприємстві податкових постів до 30.04.2020 р. дозволили не обладнувати кожне місце отримання спирту етилового витратомірами-лічильниками обсягу виробленого спирту етилового, зареєстрованими в Єдиному держреєстрі таких «диво-приладів» img 1, а кожне місце відпуску продукції, для виробництва якої використовується отриманий спирт етиловий, — витратомірами-лічильниками обсягу виробленої продукції, зареєстрованими в Єдиному держреєстрі таких приладів.

Функції представника контролюючого органу на підприємстві, що виробляє дезінфекційні засоби, при цьому прописані в п.п. 8 п. 291 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ.

Але при цьому кожне місце відпуску дезінфекційних засобів зобов’язали обладнати засобами обліку виробленої продукції2.

2 Які повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства.

А ось до акцизних складів, на території яких виробляють спирт етиловий денатурований для виробництва дезінфекційних засобів, вимоги інші. Окрім витратомірів-лічильників спирту етилового, вони мають бути також обладнані засобами обліку денатуруючих добавок2. Для обліку спирту етилового денатурованого при цьому потрібно використовувати атестовані відповідно до законодавства методики.

Пунктом 293 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ передбачено тимчасовий порядок відвантаження спирту етилового для виробництва дезінфекційних засобів. Так, до 31.05.2020 р.:

— дозволено відвантаження спирту етилового для виробництва дезінфекційних засобів з акцизного складу виробників спирту етилового виробникам лікарських засобів і продукції хімічного та технічного призначення3;

3 Включеної до затвердженого КМУ переліку продукції хімічного і технічного призначення, для виробництва якої використовується спирт етиловий денатурований.

— установлено нульову ставку акцизного податку за 1 л 100-відсоткового спирту для спирту етилового, який використовується для виробництва дезінфекційних засобів.

На виробників лікарських засобів, що здійснюють виробництво дезінфекційних засобів з використанням спирту етилового, акциз із якого справляється за нульовою ставкою, при цьому не поширюється дія загальних правил, установлених для виробників такої продукції абз. 2 — 10 п.п. 229.1.8 ПКУ.

Відвантаження спирту етилового з акцизного складу виробникам лікарських засобів і продукції хімічного та технічного призначення3 для виробництва дезінфекційних засобів при цьому дозволено у кількості, що не перевищує обсяг наявних у розпорядженні місць зберігання спирту етилового, що внесені до Єдиного реєстру місць зберігання спирту.

Зазначимо, що положення ст. 71 Закону № 4814, яким установлені особливості відпуску й отримання спирту етилового для виробництва продукції хімічного та технічного призначення, тимчасово не застосовують:

4 Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.95 р. № 481/95-ВР.

— до 31.05.2020 р.: для виробників лікарських засобів, що здійснюють виробництво дезінфекційних засобів з використанням спирту етилового, акцизний податок з якого справляється за ставкою 0 грн за 1 л 100-відсоткового спирту;

— до 30.04.2020 р.: для виробників дезінфекційних засобів (3808 94 90 00 згідно з УКТ ЗЕД).

На період карантину тимчасово дозволено виробництво та застосування дезінфекційних засобів за зазначеним кодом без їх держреєстрації.

Обов’язкова умова при цьому — відсутність у такому дезінфекційному засобі діючих речовин, небезпечних для здоров’я людини.

Амністія щодо податкових порушень: нове звучання. При знайомстві із Законом № 5335 ми звертали вашу увагу на амністію щодо податкових порушень і винятки, на які таке звільнення не поширюється. Зокрема, серед них було й порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах. Тобто за такі порушення, карантин не карантин, могли покарати за всією суворістю закону.

5 Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 р. № 533-IX. «Зустрічали» ми його статтею «Антикоронавірусні закони: дайджест змін» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 12).

Тепер цю підставу уточнили, прописавши, що доведеться відповісти без жодних поблажок за порушення вимог законодавства в частині (п. 522 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ):

— обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

— цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;

— обладнання акцизних складів витрато- та/або рівнемірами-лічильниками;

— здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;

— здійснення суб’єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб’єктів платниками акцизного податку.

Схожим чином змінили й підстави проведення фактичних перевірок, які більше не потрапляють під мораторій6.

6 Подробиці — у статті «Другий пакет» допомоги від законодавця: ПДВ, податок на прибуток, перевірки» поточного номера.

Чергове відстрочення старту. Система автоматичного зіставлення обігу та залишків пального та спирту етилового, впровадження якої передбачене ст. 233 ПКУ, розпочне діяти орієнтовно (якщо цей момент знову не переграють) з 01.07.2020 р. Причому до 01.10.2020 р. діятиме тестовий режим.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі