Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

«Другий пакет» допомоги від законодавця: ПДВ, податок на прибуток, перевірки

Казанова Марина, податковий експерт
Бухгалтер 911 Квітень, 2020/№ 14
Друк
Продовжуємо1 знайомство з «другим пакетом» допомоги бізнесу від законодавця — Законом України від 30.03.2020 р. № 540-IX. Розглянемо, зокрема, які нововведення передбачено щодо ПДВ, податку на прибуток, податкових перевірок.

1 Див. також статтю «Другий пакет» допомоги від законодавця: земельно-нерухомі новини, оренда, ліміти єдиноподатників» цього номера.

ПДВ

ПДВ-пільга для протикоронавірусних товарів (п. 71 підрозд. 2 розд. XX ПКУ). Законодавці уточнили пільгу, яка була прописана в «першому законодавчому пакеті допомоги» — у Законі № 5302. Вона передбачала, що в період з 17.03.2020 р. по 17.06.2020 р. звільняється від ПДВ ввезення визначених переліком КМУ лікарських засобів, медвиробів та/або медобладнання, пов’язаних з протидією коронавірусу.

2 Закон України від 17.03.2020 р. № 530-IX.

Тепер цю норму переписали заново. Пільга зберігається, але є декілька важливих уточнень.

1. Звільнення від ПДВ поширюватиметься не лише на імпорт товарів, пов’язаних з протидією коронавірусу, а й на постачання таких товарів на митній території України. Причому пільга стосується всіх суб’єктів господарювання. При цьому зверніть увагу: пільга і для «внутрішніх» постачань діє з 17 березня 2020 року. Якщо ви вже здійснили постачання і вже встигли зареєструвати податкову накладну як на оподатковувану операцію, то вам потрібно буде виписати до неї обнуляючий РК. А замість тієї обнуленої ПН скласти нову пільгову ПН.

Нагадаємо, що штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК, складених у період з 16 лютого 2020 року по 15 травня 2020 року, не застосовуються (див. окрему статтю цього номера).

2. Тепер пільга поширюється на товари, пов’язані з протидією коронавірусу, а не виключно на лікарські засоби, медвироби та/або медобладнання, як це було передбачено Законом № 530. При цьому пільга діє тільки для тих товарів (у тому числі медичних), які включені до переліку КМУ. На сьогодні є перелік, затверджений постановою КМУ від 20.03.2020 р. № 224 (він містить перелік лікарських засобів, медвиробів і медичного обладнання). У зв’язку з розширенням дії пільги, як уявляється, він буде доповнений.

3. Період дії пільги. Законом № 530 передбачалося, що пільга діятиме з 17.03.2020 р. по 17.06.2020 р. За новим Законом № 540 — з 17 березня до останнього числа місяця, у якому закінчується дія карантину.

4. Прямо встановлено, що компенсуючі податкові зобов’язання з ПДВ у зв’язку з такими пільговими постачаннями за пп. 198.5 і 199.1 ПКУ не нараховуються. Податковий кредит зберігається. Тож якщо ви свого часу придбали/імпортували товари, на які поширюється пільга з ПДВ, а постачаєте їх за пільгою, то нараховувати компенсуючі ПЗ на такі постачання не потрібно!

Обчислення благодійними організаціями / громадськими об’єднаннями порога обов’язкової реєстрації платниками ПДВ. Передбачено, що за період дії пільги, що обговорювалася вище, операції, передбачені п. 71 підрозд. 2 розд. XX ПКУ та/або п.п. 197.1.15 ПКУ, не зараховуються до 1-мільйонного обсягу обов’язкової ПДВ-реєстрації.

Норма стосується тільки благодійних організацій і громадських організацій. Для всіх інших суб’єктів — такі постачання зараховують до порога для обов’язкової реєстрації платником ПДВ.

Митні пільги

Відповідна пільга (у вигляді звільнення від сплати мита) була прописана Законом № 5303. Тепер її підкоригували (п. 96 Прикінцевих і перехідних положень МКУ виклали в новій редакції).

3 Закон України від 17.03.2020 р. № 530.

Зміна пов’язана з тим, що тепер пільга (звільнення від сплати митних платежів) поширюється на товари, пов’язані з протидією коронавірусу, а не виключно на лікарські засоби, медвироби та/або медобладнання. Знову ж таки звільнення від сплати мита діє виключно щодо товарів, включених до переліку КМУ (тобто як і з ПДВ)

Пільга діє до 30.06.2020 р.

Податок на прибуток

Пожертви на боротьбу з коронавірусом. Законом № 540 передбачено, що у 2020 році збільшуюче коригування за п.п. 140.5.9 ПКУ (безоплатні постачання неприбутковим організаціям, що перевищують 4 % оподатковуваного прибутку) не застосовується щодо пожертвуваних (!) у період карантину коштів або безоплатно переданих у період карантину (п. 511 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ):

Стосується підприємств, які застосовують податкові різниці (високодохідників).

— лікарських засобів для допомоги хворим, дезінфікуючих засобів і антисептиків, медичного обладнання, засобів індивідуального захисту, медичних виробів для скринінгу хворих, розхідних матеріалів для надання медичної допомоги, медичних виробів, лабораторного обладнання, розхідних матеріалів, реагентів для лабораторних досліджень;

— медичних виробів, лабораторного обладнання, витратних матеріалів для інфекційних відділень, патологоанатомічних відділень тощо;

— засобів особистої гігієни, продуктів харчування;

— та/або товарів за переліком, визначеним КМУ.

При цьому важливе значення має й те, кому надається така допомога. Збільшуюче коригування можна не застосовувати, тільки якщо допомога надається громадським об’єднанням, благодійним організаціям, закладам охорони здоров’я державної та/або комунальної власності, структурним підрозділам з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Різниці для закладів охорони здоров’я — платників податку на прибуток (пп. 512 і 513 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ). Ці коригування стосуються платників податку на прибуток — закладів охорони здоров’я державної та/або комунальної власності, а також осіб, уповноважених на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я.

При цьому застосовувати їх повинні й заклади охорони здоров’я — платники податку на прибуток — малодохідники.

За податкові (звітні) періоди 2020 року такі установи/особи, уповноважені на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я:

зменшують фінрезультат на суму доходів, визнаних у бухобліку при безоплатному отриманні в період карантину від юридичних та/або фізичних осіб грошових коштів або товарів, перелічених у п. 512 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ (лікарських засобів, медвиробів, продуктів харчування або товарів, визначених за переліком КМУ);

збільшують фінрезультат на суму відображених у бухобліку витрат при використанні таких отриманих коштів або товарів.

Заклади охорони здоров’я державної та/або комунальної власності, які є платниками податку на прибуток, при безоплатному отриманні в період карантину протикоронавірусних товарів від особи, уповноваженої на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, за податкові (звітні) періоди 2020 року:

зменшують фінрезультат на суму визнаних бухгалтерських доходів при безоплатному отриманні таких товарів;

збільшують фінрезультат на бухгалтерські витрати, відображені при використанні таких товарів.

Продовження перебігу строків (у тому числі на запити податківців)

Законом № 540 передбачено, що в карантин припиняють перебіг різні строки давності. Ця норма набере чинності з дня опублікування Закону.

У тому числі до 31 травня 2020 року (включно) призупиняється перебіг строків (п. 528 підрозд. 10 розд. XX ПКУ):

З 1 червня 2020 року перебіг строків продовжується з урахуванням часу, що минув до такого зупинення.

— для подання скарг на рішення податківців4 при адміністративному оскарженні (ст. 56 ПКУ), які надійшли (надійдуть) податківцям до 31 травня 2020 року і не були розглянуті станом на 18 березня 2020 року. При цьому зверніть увагу, що немає норми, яка передбачає зупинення перебігу строків давності на подання заперечень до акта перевірки;

4 Окрім скарг, що стосуються законності декларування бюджетного відшкодування ПДВ.

— видачі індивідуальних податкових консультацій;

— (!) надання відповідей на запити податківців (крім запитів, що стосуються декларування бюджетного відшкодування ПДВ та/або від’ємного значення ПДВ). Тобто якщо на момент опублікування Закону № 540 строки відповіді на запит податківців ще не минули, перебіг цих строків призупиняється до 31 травня 2020 року.

Також до 31.05.2020 р. (включно) подовжуються й строки давності для подання скарг щодо ЄСВ, які надійшли/надійдуть до 31.05.2020 р. та/або які не розглянуті станом на 18.05.2020 р.

До 31.05.2020 р. (включно) продовжується строк подання скарг платниками ЄСВ, строк подання яких припадає на період з 18.03.2020 р. по 31.05.2020 р.

Мораторій на перевірки

Документальні і фактичні перевірки податкових органів. Зазначимо, що «першим законодавчим пакетом допомоги», а саме Законом № 533, був установлений мораторій на проведення податківцями документальних і фактичних перевірок на період з 18 березня по 31 травня 2020 року. З-під моніторингу випали документальні позапланові перевірки на підставі п.п. 78.1.8 ПКУ, тобто перевірки бюджетного відшкодування та/або від’ємного значення з ПДВ на суму більше 100 тис. грн. Відповідна норма закріплена в п. 522 підрозд. 10 розд. XX ПКУ.

Мораторій не стосується камеральних перевірок.

Наразі п. 522 підрозд. 10 розд. XX ПКУ знову підкоригували. Дію мораторію звузили.

Тепер мораторій не поширюється не лише на перевірки бюджетного відшкодування ПДВ, а й на фактичні перевірки порушень законодавства в частині:

— обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального5, спирту етилового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів;

5 Нагадаємо, що з 1 квітня вже може застосовуватися півмільйонний штраф за зберігання пального без ліцензії. Подробиці знайдете, зокрема, у статті «Каверзні питання щодо ліцензування зберігання пального» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 10).

— цільового використання палива і спирту етилового платниками податків;

— обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

— здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального з підстав, визначених пп. 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 п. 80.2. ст. 80 ПКУ (ср. ).

Камеральні перевірки податкових декларацій. Подовжуються строки проведення камеральних перевірок. Установлено, що камеральні перевірки декларацій (окрім декларації з ПДВ) за звітні періоди березень — травень 2020 року, які подані платником протягом березня — травня 2020 року, можуть бути проведені протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання. А якщо документи були подані пізніше — за днем їх фактичного подання (п. 522 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

За «загальною» нормою п. 76.3 ПКУ, нагадаємо, на камеральну перевірку податкової декларації/УР податківцям відводиться 30 к. дн, що настають за днем граничного строку подання декларації.

Для декларації з ПДВ строки камеральної перевірки залишаються колишніми (30 календарних днів, що настають за граничним строком їх подання).

Мораторій на ПЛАНОВІ перевірки, що проводяться органами держконтролю у сфері господарської діяльності. Дію мораторію продовжили до 30 червня 2020 року (раніше — до 31 травня 2020 року). Маються на увазі органи, на які поширюється дія Закону № 8776.

6 Закон «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877-V.

При цьому мораторій не поширюється на перевірки:

— діяльності суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику;

— у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

— у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Зверніть увагу! Що дія мораторію стосується тільки планових заходів, що проводяться органами держконтролю.

ЄСВ-перевірки і штрафи. Законом № 533 був уведений мораторій на документальні перевірки щодо ЄСВ на період з 18.03.2020 р. по 18.05.2020 р. Зараз же прийнятим Законом № 540 дія мораторію для ЄСВ-перевірок продовжується на період з 18.03.2020 р. по 31.05.2020 р. (п. 912 Прикінцевих положень Закону про ЄСВ).

При цьому камеральні перевірки звітності з ЄСВ не призупиняються.

Крім того, до 31 травня продовжено мораторій на нарахування штрафів щодо ЄСВ і пені (п. 912 Прикінцевих положень Закону про ЄСВ).

Строки проведення загальних зборів учасників/акціонерів

Урегульовано проблему з проведенням загальних зборів.

Акціонерні товариства можуть провести такі збори за підсумками 2019 фінансового року у строк не пізніше за 3 місяці після дати закінчення карантину (відповідне застереження закріплюється в п. 10 Перехідних положень Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 р. № 514-VI).

Передбачено можливість провести збори й дистанційно. Порядок дистанційного проведення загальних зборів має бути затверджений НКЦПФР.

Загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю теж можуть бути проведені не пізніше за 3 місяці після дати закінчення карантину (п. 51 Перехідних положень Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018 р. № 2275-VIII). У загальному випадку, нагадаємо, такі збори учасниками ТОВ мають бути проведені протягом 6 місяців, наступних за звітним роком.

Змістили й строк розкриття інформації емітентами цінних паперів — 5 робочих днів після проведення загальних зборів акціонерів / загальних зборів учасників.

Оприлюднення річної фінзвітності за 2019 рік

Передбачається звільнення від відповідальності за порушення строків оприлюднення фінзвітності за 2019 рік разом з аудиторським висновком, за умови, що фінзвітність буде оприлюднена не пізніше 31 грудня 2020 року (детальніше про це див. замітку в статті «Фінзвітність за 1 квартал 2020 року: що потрібно знати» цього номера).

При цьому звернемо увагу: що жодних відстрочень у поданні фінзвітності за 1 квартал 2020 року ані обговорюваним Законом, ані іншими законами не передбачено.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі