Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Простій виробничого обладнання під час карантину: амортизація, ПДВ

Казанова Марина, податковий експерт
Бухгалтер 911 Квітень, 2020/№ 16
Друк
Може скластися така ситуація, що в період карантину виробничі основні засоби (ОЗ) не використовуються. Тоді як бути з нарахуванням амортизації? Чи потрібно нараховувати «компенсуючі» податкові зобов’язання з ПДВ на підставі п. 198.5 ПКУ у зв’язку з тимчасовим невикористанням об’єкта? На ці запитання й надамо відповіді в статті.

Амортизація під час простою ОЗ. Підстав припиняти нарахування амортизації основних засобів на час їх тимчасового простою — немає. Адже згідно з п. 23 П(С)БО 7 амортизацію нараховують протягом строку корисного використання (експлуатації) об’єкта, який підприємство встановлює при визнанні ОЗ активом (зарахуванні на баланс), і призупиняють на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації. Як бачимо, випадки, коли амортизацію призупиняють, чітко обумовлені: це реконструкція, модернізація, добудова, дообладнання та консервація. Перелік закритий! Жодних інших «призупиняючих» подій там не значиться.

Призупиняти нарахування амортизації об’єкта ОЗ у разі його простою П(С)БО 7 не вимагає.

Відповідно немає й підстав не нараховувати амортизацію в період простою через карантин.

Простій — не привід й виводити об’єкт ОЗ з експлуатації. Консервація ОЗ на період карантину також не варіант, оскільки консервація — це комплекс заходів, спрямованих на довгострокове (але не більше трьох років) зберігання основних засобів підприємств у разі припинення виробничої та іншої господарської діяльності з можливістю подальшого відновлення їх функціонування (п. 2 Положення № 1183*). У нашому ж випадку йдеться не про таке довгострокове припинення використання об’єктів.

* Положення про порядок консервації основних виробничих фондів підприємств, затверджене постановою КМУ від 28.10.97 р. № 1183.

Тому ми повинні продовжувати нараховувати амортизацію в бухобліку й у період простою ОЗ.

Не буде вона нараховуватися хіба що при використанні виробничого методу амортизації. Щоправда, цей метод не такий популярний, адже він заборонений для розрахунку податкової амортизації (п.п. 138.3.1 ПКУ). При цьому змінити тільки на період карантину метод амортизації на виробничий — не зовсім слушна ідея. Адже метод амортизації — елемент облікової політики (хоча зміна методу амортизації і вважається обліковою оцінкою, тобто не вимагає ретроспективного перерахунку). А облікова політика в нас застосовується на постійній основі. І якщо переходимо на інший метод амортизації щодо певної групи основних засобів, то тоді доведеться його застосовувати й надалі.

Як обліковувати амортизацію в період простою виробничого обладнання?

Якщо підприємство весь місяць не працювало (припинило свою виробничу діяльність), то нараховану амортизацію варто обліковувати у складі інших витрат операційної діяльності (тобто за Дт рахунка 949).

Якщо частину місяця (як, наприклад, у березні 2020 року) підприємство працювало, то відображаємо нарахування амортизації у «звичайному» порядку (виходячи з напряму використання основних засобів).

А ось із податковим обліком у підприємств, які повинні застосовувати податкові різниці (високодохідні платники і низькодохідні «невідмовники»), не все так просто. Формально жодних проблем не повинно виникати. Адже згідно з п.п. 138.3.2 ПКУ в податковому обліку не амортизують вартість невиробничих ОЗ, тобто таких активів, які не призначені для використання в госпдіяльності. Але це не наш варіант. Оскільки «негосподарські» ОЗ і ОЗ, які тимчасово не використовуються в госпдіяльності, — це різні речі.

Адже для визнання ОЗ виробничими або невиробничими головну роль відіграє їх призначення, а не фактичне використання в конкретний проміжок часу.

Але в податківців інша думка щодо цього. Податківці вважають (див. лист ДФСУ від 02.07.2019 р. № 3031/6/99-99-15-02-02-15/ІПК), що в періоді тимчасового невикористання виробничих ОЗ і відсутності їх експлуатації (корисного використання) податкова амортизація на такі ОЗ не нараховується. Тобто високодохідник, застосовуючи амортизаційні податкові різниці, повинен лише збільшити фінрезультат на амортизацію, нараховану за правилами бухобліку. Адже, як ми з’ясували вище, від нарахування амортизації в бухобліку у разі простою не сховатися. А ось зменшити на податкову амортизацію фінрезультат не вдасться, оскільки її нараховувати за період простою не слід.

Ми з цим категорично не погоджуємося. Адже відповідно до п.п. 138.3.1 ПКУ нарахування амортизації в податковому обліку відбувається за правилами бухобліку. І жодних обмежень щодо ненарахування амортизації в період тимчасового невикористання об’єктів ОЗ ПКУ не містить. А в бухобліку, як ми встановили вище, переривати нарахування амортизації у разі простою не потрібно.

Чи є підстави для «компенсуючих» ПЗ за п. 198.5? Одразу надамо відповідь: нараховувати їх не потрібно. Адже п. 198.5 ПКУ вимагає нараховувати «компенсуючі» податкові зобов’язання, якщо змінюється напрям використання основних засобів, тобто коли вони:

— починають використовуватися у звільнених або необ’єктних операціях (пп. «а» і «б» п. 198.5 ПКУ);

— переводяться для невиробничого використання (п.п. «в» п. 198.5 ПКУ);

— починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю (п.п. «г» п. 198.5 ПКУ).

Сам собою тимчасовий «простій» основних засобів (якщо не змінюється їх господарське призначення) не передбачає зміни напряму їх використання. Основний засіб, як і раніше, призначений для використання в оподатковуваних операціях. Просто самого використання тимчасово не відбувається.

Благо, що хоч із цим податківці погоджуються.

В ІПК від 23.03.2020 р. № 1195/6/99-00-07-03-02-06/ІПК зазначено:

«оскільки при здійсненні операції з призупинення експлуатації виробничого обладнання таке обладнання не використовується в операціях, перерахованих у пункті 198.5 статті 198 розділу V ПКУ, а так, як і раніше, продовжує перебувати у статусі призначеного для використання в оподатковуваних ПДВ операціях у межах господарської діяльності платника податку, податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до зазначеного пункту ПКУ в розглянутій ситуації не нараховуються».

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі