Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

ЄСВ з мінзарплати: розбираємося з нюансами

Огай Олена, експерт з питань оплати праці
Бухгалтер 911 Серпень, 2020/№ 33
Друк
Тема «ЄСВ з мінзарплати» давно знайома бухгалтерам. Але запитання за нею — часті гості на гарячій лінії. Свій внесок зробив карантин. Адже замість звичного щомісячного нарахування працівникам зарплати і стягнення ЄСВ бухгалтери отримали нову картинку: масові відпустки, вимушені посиденьки працівників удома, простій, звільнення тощо. Як у цих умовах дотриматися вже знайомих правил? Розбираємося!

За загальним правилом, якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінзарплати (МЗП), встановленої законом на місяць, за який отриманий дохід, сума ЄСВ дорівнює добутку розміру МЗП і ставки ЄСВ (ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ).

Винятки із цього правила перераховані в абзаці третьому ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ і п. 3 розд. III Інструкції № 449*. Так, ЄСВ платимо з фактичної бази нарахування ЄСВ, навіть якщо її сума нижче МЗП:

* Інструкція про порядок нарахування і сплати ЄСВ, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449.

1) при нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи (тобто тим же зовнішнім сумісникам, а також особам, які виконують роботи за цивільно-правовими договорами (ЦПД) для замовників, у яких вони не працюють за основним місцем роботи);

2) при нарахуванні зарплати (доходу) за основним місцем роботи працівникам:

— за яких ЄСВ сплачується за пільговими ставками, — 8,41 % (працівники з інвалідністю), 5,3 % або 5,5 %;

— які перебували у відпустці без збереження заробітної плати відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки (далі — АТО/ООС-відпустка за свій рахунок);

— прийнятим на роботу не з першого робочого дня (звільненим з роботи не останнім робочим днем) звітного місяця, передбаченого правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіком змінності.

В усіх цих «виняткових» випадках ЄСВ платимо з фактичної бази нарахування ЄСВ.

Але повернемося до ситуації, коли треба виконувати вимогу про сплату ЄСВ з МЗП. У цьому випадку роботодавцю слід визначити фактичну базу нарахування ЄСВ основного працівника і порівняти її з МЗП. Які виплати сформують базу нарахування?

База: формуємо і порівнюємо

Базу нарахування ЄСВ основного працівника сформують такі виплати:

зарплата. Під зарплатою розуміємо основну і додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі;

Види виплат, що належать до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат, визначені Інструкцією № 5**.

** Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5.

— лікарняні. Оплата перших п’яти днів за рахунок коштів роботодавця і допомога по тимчасовій непрацездатності входять до бази нарахування ЄСВ. При цьому для цілей порівняння з МЗП суми лікарняних відносимо до тих місяців, за які вони нараховані;

допомога по вагітності та пологах. Для цілей порівняння з МЗП її суми відносимо до місяців, за які вона нарахована;

винагорода за виконані роботи (надані послуги) за ЦПД, якщо такий договір був укладений із найманим працівником підприємства, для якого це місце роботи є основним.

Зауважте: якщо працівник — внутрішній сумісник (працює в одного роботодавця-страхувальника і за основним місцем роботи, і за сумісництвом), то за ним формують загальну базу нарахування ЄСВ. До неї увійдуть доходи, нараховані за основною посадою (роботою), і доходи, нараховані за внутрішнім сумісництвом, а також сума винагороди за ЦПД, що припадає на цей місяць (за наявності).

Формування декількох баз нарахування ЄСВ за однією застрахованою особою не передбачене Законом про ЄСВ.

Зверніть увагу: особливий порядок нарахування ЄСВ передбачений і для:

1) осіб, які отримують заробітну плату (дохід) за виконані роботи (надані послуги), строк виконання яких перевищує календарний місяць, у тому числі для осіб, які виконують роботи (надають послуги) за ЦПД;

2) осіб, яким після звільнення нарахована зарплата (дохід) за відпрацьований час або за рішенням суду, — середня зарплата за вимушений прогул.

У перерахованих випадках для цілей нарахування ЄСВ і порівняння з МЗП винагороду (заробітну плату) ділять на кількість місяців, за які вона нарахована (ч. 2 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Якщо база нарахування ЄСВ менше МЗП, на різницю між цими двома величинами донараховується ЄСВ. Потренуємося, як це працює, на практичних ситуаціях.

Практичні ситуації

Ситуація

Сплата ЄСВ з бази нарахування ЄСВ основного працівника

(ставка ЄСВ — 22 %)

Прийняття/звільнення у звітному місяці

Якщо працівник прийнятий з першого робочого дня місяця (звільнений останнім робочим днем місяця), то виконуємо вимогу про сплату ЄСВ з МЗП. Якщо прийнятий не першим (звільнений не останнім), ЄСВ платимо з фактичної бази

Приклад 1. Працівник звільнений 29 липня 2020 року. Згідно з графіком змінності — це останній робочий день працівника цього місяця.

Контролюємо виконання вимоги про сплату ЄСВ з МЗП. Адже працівник відпрацював усі робочі дні в липні згідно з графіком змінності.

Приклад 2. Працівник звільнений 30 липня 2020 року. Останній робочий день згідно з графіком виходу на роботу — 31 липня.

ЄСВ сплачуємо з фактичної бази — у трудових відносинах працівник був не увесь місяць

Неповний робочий час

Якщо база нарахування ЄСВ за місяць менше МЗП, ЄСВ нараховуємо з мінімалки (див., зокрема, консультацію в розділі 201.04.01 ЗІР)

Відпустка без збереження зарплати

Якщо у звітному місяці — АТО/ООС-відпустка за свій рахунок, ЄСВ сплачуємо з фактичної бази нарахування ЄСВ.

Що стосується відпусток за свій рахунок, наданих за іншими підставами, то якщо працівник перебував у такій відпустці:

частину місяця і база нарахування ЄСВ < МЗП, сплачуємо ЄСВ з МЗП;

увесь місяць, але йому нараховувалися цього місяця виплати, які входять до бази нарахування ЄСВ такого місяця, дотримуємося вимоги про сплату ЄСВ з МЗП;

увесь місяць і база нарахування ЄСВ дорівнює нулю, вимогу про сплату ЄСВ з МЗП не виконуємо. Підстава — відсутня база нарахування ЄСВ;

— увесь місяць, але йому нараховувалися цього місяця лікарняні за минулі місяці, то лікарняні відносимо до місяців, за які вони нараховані, і проводимо порівняльні розрахунки з МЗП (див. нижче розділ «Лікарняний»). Якщо інші виплати в місяці відпустки за свій рахунок не нараховувалися (база нарахування ЄСВ дорівнює нулю), вимогу про сплату ЄСВ з МЗП за такий місяць не виконуємо

Приклад 3. Основний працівник перебував у відпустці без збереження заробітної плати з 1 по 15 липня 2020 року. Зарплата, нарахована йому за липень, склала 3652,17 грн.

Фактична зарплата нижче МЗП (4723 грн). Працівник перебував у трудових відносинах повний календарний місяць. Виконуємо вимогу про сплату ЄСВ з МЗП. Визначимо додаткову базу нарахування ЄСВ (різницю між МЗП і фактичною базою): 4723 - 3652,17 = 1070,83 (грн).

Загальна сума ЄСВ складе: 3652,17 х 22 % : 100 % + 1070,83 х 22 % : 100 % = 1039,06 (грн).

Приклад 4. Основний працівник перебував у відпустці без збереження заробітної плати з 1 по 31 липня 2020 року. У липні йому була нарахована премія за підсумками роботи за І півріччя в сумі 2400 грн.

Працівник перебував у трудових відносинах повний календарний місяць. База нарахування ЄСВ (2400 грн) нижче МЗП (4723 грн). Виконуємо вимогу про сплату ЄСВ з МЗП. Визначимо додаткову базу: 4723 - 2400 = 2323 (грн).

Загальна сума ЄСВ складе: 2400 х 22 % : 100 % + 2323 х 22 % : 100 % = 1039,06 (грн).

Приклад 5. Використовуючи умову прикладу 4, припустимо, що в липні 2020 року працівнику не нараховувалися виплати, які входять до бази нарахування ЄСВ.

Оскільки база нарахування ЄСВ дорівнює нулю, вимогу про сплату ЄСВ з МЗП не виконуємо

Лікарняний

Якщо в місяці, за який нараховані лікарняні, база нарахування ЄСВ менше МЗП, на різницю між цими величинами донараховуємо ЄСВ.

Якщо працівникові нараховуються лікарняні за минулий місяць або за декілька місяців (перехідний лікарняний), то:

у місяці початку хвороби працівника ЄСВ нараховуємо на фактичну базу нарахування ЄСВ;

— у місяці отримання листка непрацездатності для цілей порівняння з МЗП лікарняні відносимо до місяців, за які вони нараховані. Якщо після розподілу загальний дохід у місяцях, на які припала хвороба, менше МЗП, дотримуємося вимоги про ЄСВ з МЗП

Приклад 6. Працівник хворів із 26.06.2020 р. по 09.07.2020 р. включно. За відпрацьовані дні в червні йому нарахована зарплата в сумі 4250,70 грн. У липні працівникові нараховані такі виплати: зарплата за відпрацьовані дні липня — 3285,57 грн, лікарняні — у загальній сумі 1228,50 грн, у тому числі за дні хвороби в червні — 438,75 грн, за дні хвороби в липні — 789,75 грн

Сума зарплати за червень (4250,70 грн) менше МЗП. Проте загальна сума доходу за цей місяць ще не відома. Тому в червні ЄСВ нараховуємо на фактичну зарплату:

4250,70 х 22 % : 100% = 935,15 (грн).

У липні, після нарахування лікарняних, для цілей порівняння з МЗП виплати за дні хвороби відносимо до місяців, за які вони нараховані. База нарахування ЄСВ за:

червень: 4250,70 + 438,75 = 4689,45 (грн) — менше МЗП (4723 грн), додаткова база — 33,55 грн;

липень: 3285,57 + 789,75 = 4075,32 (грн) — менше МЗП (4723 грн), додаткова база — 647,68 грн.

У липні роботодавець сплатить ЄСВ з доходів працівника в загальній сумі:

4075,32 х 22 % : 100 % + 647,68 х 22 % : 100 % + 33,55 х 22 % : 100 % = 1046,44 (грн)

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами

Для цілей нарахування ЄСВ, у тому числі й порівняння з МЗП, суми допомоги відносимо до місяців, за які вони нараховані. Якщо в якомусь місяці фактична база нарахування ЄСВ виявиться нижча МЗП, на різницю між цими двома величинами донараховуємо ЄСВ

Відпустка

Якщо фактична база нарахування ЄСВ за місяць, на який припала оплачувана відпустка, нижче МЗП, на різницю між цими величинами донараховуємо ЄСВ.

Важливо! Якщо роботодавець у поточному місяці нараховує відпускні наступного місяця, то для цілей порівняння з МЗП відпускні наступного місяця відносимо до місяця, за який вони нараховані. Далі дотримуємося вимоги про сплату ЄСВ з МЗП

Важливо! Для нарахування перехідних відпускних є два варіанти дій:

1) усю суму перехідних відпускних ви можете нарахувати в тому місяці, в якому її виплачуєте;

2) відпускні можете нарахувати частинами — окремо за кожним місяцем, на який припадають календарні дні відпустки.

Ви можете вибрати будь-який із них. Нам до вподоби другий варіант. З ним менше виникає проблем, у тому числі й з ЄСВ-боку.

Але є роботодавці, які нараховують відпускні наперед. Розглянемо на прикладі 7, як їм у цьому випадку виконати вимогу про сплату ЄСВ з МЗП

Приклад 7. Працівник йде в щорічну відпустку з 27 липня 2020 року на 24 календарних дні. Усю суму відпускних підприємство нараховує наперед (у тому місяці, в якому працівник йде у відпустку). Сума зарплати за фактично відпрацьовані дні липня — 3756,52 грн. Сума відпускних за період щорічної відпустки складає 3888 грн, у тому числі за 5 календарних днів липня — 810 грн, за 19 календарних днів серпня — 3078 грн. Сума заробітної плати за фактично відпрацьовані дні серпня — 1680 грн.

Відпускні відносимо до місяців, за які вони нараховані. Загальна сума липневої зарплати і відпускних, нарахованих за дні відпустки цього місяця (4566,52 грн (3756,52 + 810)), нижче розміру МЗП. Тому за липнем необхідно розрахувати додаткову базу нарахування ЄСВ, щоб виконати вимогу про ЄСВ з МЗП. Її величина дорівнюватиме: 4723 - 4566,52 = 156,48 (грн).

Загальна сума ЄСВ до сплати за липень дорівнює:

(3756,52 + 3888 + 156,48) х 22 % : 100 % = 1716,22 (грн).

Після того як буде нарахована зарплата за серпень, проводимо порівняльні розрахунки за цим місяцем. Загальна сума заробітної плати за серпень і відпускних, що припадають на цей місяць (4758 грн (1680 + 3078)), більше МЗП. Тому ЄСВ цього місяця нарахуємо на фактичну базу нарахування ЄСВ.

Сума ЄСВ до сплати за серпень дорівнюватиме: 1680 х 22 % : 100 % = 369,60 (грн)

Простій не з вини працівника

Якщо база нарахування ЄСВ в місяці простою менше МЗП, ЄСВ нараховуємо з мінзарплати

Приклад 8. Роботодавець оголосив простій з оплатою 2/3 окладу. Оклад працівника в липні — 6400 грн. За період простою в липні йому нарахована оплата в сумі 4266,67 грн.

Оскільки фактична база ЄСВ (4266,67 грн) менше МЗП (4723 грн), на різницю між цими величинами (456,33 грн) донараховуємо ЄСВ. Загальна сума ЄСВ складе:

4266,67 х 22 % : 100 % + 456,33 х 22 % : 100 % = 1039,06 (грн)

Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею 3 (6, 16, 18) років

Якщо в місяці, на який припадає така відпустка, працівникові не нараховувалися виплати, які входять до бази нарахування ЄСВ (база нарахування ЄСВ дорівнює нулю), вимогу про сплату ЄСВ з МЗП не застосовуємо.

Якщо у звітному місяці, на який припадає початок або закінчення такої відпустки, або в місяці, який не був повністю відпрацьований у зв’язку з відпусткою для догляду за дитиною, працівниці нараховувалися будь-які виплати, з яких стягується ЄСВ, роботодавцю необхідно буде провести порівняльні розрахунки. І якщо фактична база нарахування ЄСВ виявиться нижча МЗП, на різницю необхідно донараховувати ЄСВ, щоб виконати вимогу про сплату ЄСВ з МЗП

Звільнення у відпустці без збереження зарплати, відпустці для догляду за дитиною до 3 (6, 16, 18) років

Якщо працівнику в місяці звільнення нараховані доходи, що входять до бази нарахування ЄСВ (наприклад, компенсація за дні невикористаної відпустки), то принцип нарахування ЄСВ буде таким же, як при звичайному звільненні (див. вище).

Якщо ж у місяці звільнення працівника база нарахування ЄСВ дорівнює нулю, то вимогу про сплату ЄСВ з МЗП не виконуєте незалежно від того, в який день місяця звільнений працівник

Військова служба

Якщо база нарахування ЄСВ менше МЗП, необхідно виконати вимогу про сплату ЄСВ з МЗП

Приклад 9. Працівник проходить військову службу за контрактом. Середній заробіток, нарахований йому за липень 2020 року, склав 4322,50 грн.

Оскільки працівник перебував у трудових відносинах повний календарний місяць, то виконуємо вимогу про сплату ЄСВ з МЗП. Фактична база (4322,50 грн) менше МЗП (4723 грн). Додаткова база дорівнює 400,50 грн (4723 - 4322,50).

Загальна сума ЄСВ складе: 4322,50 х 22 % : 100 % + 400,50 х 22 % : 100 % = 1039,06 (грн)

ЦПД на виконання робіт (надання послуг)

Якщо ЦПД на виконання робіт (надання послуг) укладений з основним працівником підприємства, то з розміром МЗП порівнюємо загальну базу нарахування ЄСВ за місяць, у тому числі й суму винагороди за ЦПД, що припадає на цей місяць. Якщо база нарахування ЄСВ менше МЗП, на різницю нараховуємо ЄСВ

Приклад 10. З працівником, для якого це місце роботи є основним, роботодавець уклав договір підряду. У липні працівникові була нарахована зарплата за фактично відпрацьовані дні (з 1 по 15 липня він перебував у відпустці за свій рахунок згідно зі ст. 26 Закону про відпустки) — 2464,17 грн і винагороду за виконану роботу за договором підряду за період з 3 по 31 липня — 10000 грн.

Оскільки винагорода за договором підряду нарахована працівникові за його основним місцем роботи, вона увійде до загальної бази нарахування ЄСВ. Її величина складе 12464,17 грн (10000 грн винагорода + 2464,17 грн зарплата). Фактична база нарахування ЄСВ (12464,17 грн) вище МЗП (4723), ЄСВ нараховуємо на фактичну базу нарахування.

Сума ЄСВ складе: 12464,17 грн х 22 % : 100 % = 2742,12 грн

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі