Теми статей
Обрати теми

8000 грн і скасування перевірочного мораторію: за що проголосували

Томашпольський Сергій, податковий експерт
Бухгалтер 911 Грудень, 2020/№ 50
Друк
У п’ятницю, 4 грудня, Рада підтримала, зокрема, президентський законопроєкт № 4429, «присвячений» виплаті допомоги в розмірі 8000 грн. Відповідний Закон № 10711 уже підписаний Президентом і найближчим часом набере чинності. Про допомогу 8000 грн поговоримо в окремому матеріалі номера. А тут звернемо увагу на цікаву деталь стосовно перевірочного мораторію.

1 Закон України «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів…» від 04.12.2020 р. № 1071-IX.

На пленарному засіданні депутати неодноразово підкреслили, що цим законом «тишком-нишком» скасовується мораторій на перевірки. І норма про скасування перевірочного мораторію в ньому дійсно є. Але не все так страшно.

Дивіться, у чому річ. По-перше, йдеться про неподаткові перевірки. Далі. Свого часу в нас були два закони про «ковідні» нюанси / підтримку бізнесу: № 5302 і № 5333.

2 Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 р. № 530-IX.

3 Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 р. № 533-IX.

Так ось, у них обох «сидять» норми про мораторій на неподаткові перевірки. Причому норми в чомусь схожі (що породжувало в нас сумніви, як їх застосовувати).

п. 4 п.п. 2 розд. ІІ Закону № 530

п. 3 розд. ІІ Закону № 533

На період встановлення карантину… забороняється проведення органами держнагляду (контролю) планових заходів у сфері господарської діяльності

Тимчасово, по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину… забороняється проведення органами держнагляду (контролю) планових заходів у сфері господарської діяльності, крім держнагляду (контролю):

— за діяльністю суб’єктів господарювання, які віднесені до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику;

— у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

— у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення

Тепер же законодавець скасував норму із Закону № 530, що й викликало занепокоєння.

Але норма із Закону № 533 — залишилася (див. вище).

Так, ця норма більш лояльна до перевіряючих, але загалом мораторій на планові неподаткові перевірки не знято.

З-під нього тільки випали перевірки: 1) суб’єктів із високим ступенем ризику; 2) у сфері дотримання вимог у частині державного цінового регулювання; 3) у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Які тепер, виходить, дозволені.

А ось що стосується мораторію на перевірки податківців, то він «сидить» не зачеплений у 522 підрозд. 10 розд. XX ПКУ. Тобто податківці, як і раніше, обмежені в праві проводити перевірки (з низкою винятків4).

4 Мораторій не стосується:

документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків;

документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 і 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу;

фактичних перевірок у частині порушення вимог законодавства в частині: обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування та обігу пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;

обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками;

здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 цього Кодексу.

Але, вимушені констатувати, що хмари заходять і над мораторієм на перевірки податківців. Ідею скасувати цей мораторій ми бачили свого часу в законопроєкті № 4101. Цей законопроєкт так і не досяг фінішу. Але зайшли з іншого боку.

У Законі з безневинною назвою «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 17.09.2020 р. № 909-IX прописали дуже «цікаву» норму, за якою КМУ може скорочувати строки дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, установлених «протиковідними» законами України:

«У період дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, надати право КМУ скорочувати термін дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, установлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню та поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи»5.

5 Про це ми повідомляли у статті «Кабміну — владу над «карантинними» обмеженнями та пільгами» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 41).

Тобто все вирішити вже можна на рівні КМУ, без участі законодавця.

До речі, податківці вже підготували відповідний проєкт КМУ, яким, зокрема, хочуть повернути собі право проводити частину заборонених їм наразі перевірок.

Поки, знову ж таки, це тільки проєкт постанови КМУ! Відповідно все залишається по-старому.

Але якщо сумнівів у тому, що карантин продовжиться й у наступному році, вже жодних немає, то, чи встоїть у наступному році в незмінному вигляді мораторій на перевірки податківців, уже сумніви є img 1.

Хоча, знову ж таки, не будемо загадувати.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі