Теми статей
Обрати теми

ЄП-/ЄСВ-звільнення для групи 1 ЄП, ЄСВ-списання «сплячим»: Закон прийнято

Томашпольський Сергій, податковий експерт
Бухгалтер 911 Грудень, 2020/№ 50
Друк
У минулому номері журналу ми вже знайомили вас із цією «ініціативою»*. Тоді це був перспективний законопроєкт № 4430. Зараз це Закон № 1072**, який прийнятий, підписаний, оприлюднений і навіть уже набрав чинності. А отже, є необхідність підтвердити сказане раніше.

* Стаття «Законодавчі ініціативи з «податкової» підтримки бізнесу на час «карантинних» обмежень» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 49).

** Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 04.12.2020 р. № 1072-IX.

Важливо! Прийнятий Закон нічим від проєктної версії не відрізняється. Відповідно все те, про що ми говорили в статті щодо проєкту в минулому номері, і набрало чинності з 10.12.2020 р.! Пробіжимося по цих «пунктах».

«Карантинна» допомога 8000 грн. Сама ця виплата передбачена іншим Законом. У Законі № 1072 тільки бачимо нюанси щодо (не)оподаткування цієї допомоги. Установлено, що така виплата (8000 грн) не включається до доходу фізосіб, відповідно не оподатковується ПДФО і ВЗ. Також вона не оподатковується ЄСВ і не включається до єдиноподаткового доходу.

ЄП-/ЄСВ-звільнення для групи 1 ЄП. Єдиноподатників групи 1 звільнили від сплати єдиного податку за грудень 2020 року і січень — травень 2021 року. Тобто на 6 місяців, починаючи зі сплати за грудень. Стосується тільки платників ЄП групи 1.

Звільнення дається всім поголовно платникам групи 1. Єдиний випадок, коли звільнення не працюватиме, — порушення умов перебування в групі 1 єдиного податку. Тобто вести діяльність/отримувати доходи можна. Це навіть не обговорюється.

Крім того, підприємців-єдиноподатників групи 1 звільнили від сплати ЄСВ «за себе» за періоди з 1 грудня 2020 року по 31 травня 2021 року. Тобто теж на 6 місяців. При цьому такі періоди включаються до страхового стажу в силу прямого застереження на це в Законі!

Якщо говорити про ЄСВ, то, по суті, це аналог звільнення за березень — травень поточного року. Тільки стосується воно цього разу лише єдиноподатників групи 1.

Знову-таки звільнення не залежить від того, ведете ви діяльність чи вона призупинена, є дохід чи немає. Звільнення безвідносне.

І за аналогією зі звільненням за березень — травень тут потрібно бути уважним при заповненні річної ф. № Д5 з ЄСВ. Якщо покажете щодо грудня нарахування в графі 4, то вважатиметься, що ви вирішили ЄСВ усе-таки заплатити. І його доведеться заплатити.

З урахуванням роз’яснень податківців щодо заповнення ф. № Д5 у такому разі в графі 3 має бути зазначена мінзарплата, а ось графи 4 і 6 заповнюватися не повинні (на папері ставимо прочерки).

Якщо вам різко захотілося до групи 1, наприклад, щоб пересидіти там без діяльності 1 квартал, то нагадаємо, що це вже не єдина «тиха гавань», де можна пересидіти без сплати ЄСВ «за себе». Із січня (а точніше зі сплати за січень 2021 року) на загальній системі «сплячі» знову не платять ЄСВ «за себе» (але от стажу в такому разі в них не буде). Так само як і зможуть не платити ЄСВ «за себе» ті ФОП на загальній системі або на єдиному податку (що навіть не простоюють), за яких ЄСВ платить за місцем їх роботи роботодавець***.

*** Детальніше про це ви могли прочитати в статті «Зміни щодо ЄСВ «за себе»: дочекалися!» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 23).

Грудневий ЄСВ «за себе» в загальносистемників. Також є нюанс стосовно ФОП на загальній системі щодо грудня. Якщо такий ФОП потрапляє в коло одержувачів 8000 грн і за грудень ним не буде отриманий дохід (прибуток), то йому не потрібно платити ЄСВ «за себе» за цей місяць. Може заплатити — тільки якщо захоче.

Але не виключено, що цією нормою не вдасться нікому скористатися — на тому фоні, що новий виток обмежень запланований тільки на січень. Потрібно почекати ясності.

Продовження списання ЄСВ-боргів «сплячим» загальносистемникам. Усе так, як ми і говорили в минулому номері журналу****. По-перше, маємо продовження періоду подання документів на списання (до 01.03.2021 р.) і самого періоду списання (списується недоїмка, нарахована за період з 01.01.2017 р. до 01.12.2020 р., а також нараховані на неї по день подання заяви суми штрафів та пені). По-друге, вирішена проблема з тими, хто вже знявся з ФОП-реєстрації раніше. Вони також мають право на списання!

**** Стаття «Законодавчі ініціативи щодо «податкової» підтримки бізнесу на час «карантинних» обмежень» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 49).

Додамо тут лише те, що списані суми не включаються до доходу (відповідно не оподатковуються ПДФО і ВЗ).

Списання/відстрочення/погашення без штрафів податкового боргу за ПКУ. Ці норми теж пройшли в незмінному вигляді. Зокрема:.

Важливий нюанс! У цьому випадку йдеться про податковий борг у розумінні ПКУ. Відповідно боргів з ЄСВ/пов’язаних з ЄСВ це не стосується.

1. Автоматично має бути списаний податківцями податковий борг, загальна сума якого з усіх податків та зборів не перевищує 3060 грн (включно) за умови, що такий борг виник станом на 01.11.2020 р. і залишився непогашеним на дату списання такого боргу.

2. Якщо у фізособи (у т. ч. ФОП) є податковий борг, що не перевищує 6800 грн, і виник цей борг станом на 01.12.2020 р., то передбачена можливість відстрочити його сплату до 29.12.2021 р. (включно). При цьому відсотки за відстрочення сплати не сплачуються.

3. Передбачається можливість сплатити без штрафів та пені податковий борг, що виник станом на 01.11.2020 р. (незалежно від його суми). Уже нараховані, але ще не сплачені штрафи підлягатимуть списанню. Але при цьому має бути виконана низка додаткових умов.

Усе інше, про що ми говорили в статті з минулого номера щодо цього документа, також підтвердилося.

На цьому все. У наступних номерах продовжимо розбір усіх цих нововведень, оскільки вже зараз бачимо, що податківцями вони «на ура» сприйматися не будуть.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі