Говоримо про вже чинні зміни: постанова № 142 була опублікована на офіційному інтернет-представництві НБУ 09.12.2019 р., а вже з дня, наступного за ним (10.12.2019 р.), як наказує п. 6 постанови, набрала чинності.
Що ж найголовніше у цих змінах?
По-перше, в оновленому п. 1 розд. ІІІ Положення № 705 «воскресили» заборону виплати зарплати та виплат соціального характеру з корпоративних карток. Рівною мірою це стосується й картки «ключ до рахунку»5.
5 Корисну інформацію зможете знайти у статті «Картка «ключ до рахунку»: що врахувати при використанні» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 21).
До речі, право використовувати корпоративну платіжну картку тепер отримали й фізособи, які здійснюють незалежну професійну діяльність (нотаріуси, адвокати та Ко).
По-друге, прописали випадки, в яких паперові документи за операціями з використанням електронних платіжних засобів (не плутати з фіскальними чеками РРО) за місцем проведення операції можуть не оформлятися. Згідно з п. 4 розд. VІІ Положення таке допускається, якщо: (1) розрахунки за товари (послуги) здійснюються держателем на суму до 20 нмдг (340 грн.), або (2) таке право передбачене правилами відповідної платіжної системи, або (3) держатель відмовився від їх отримання.
Документи за операціями із застосуванням платіжних карток тепер можуть оформляти в електронній формі при проведенні операцій у сфері електронної комерції та системах дистанційного обслуговування за умови їх доставки користувачу.
Крім того, НБУ:
— ввів поняття «платіжний застосунок» (п.п. 12 п. 4 розд. І Положення) та прописав порядок його використання користувачем (пп. 6 — 8 розд. ІІІ);
— надав банкам право передавати користувачу платіжні картки через своїх агентів, яким надано право здійснювати ідентифікацію/верифікацію клієнтів (п. 2 розд. ІV, п. 6 розд. VІІІ Положення № 705);
— уточнив вимоги щодо права довіреної особи/представника клієнта отримувати платіжну картку, але без права користуватися нею.