«Копійчані» розбіжності в податковій накладній VS округлення

Казанова Марина, податковий експерт, CAP
Бухгалтер 911 Січень, 2020/№ 2
В обраному У обране
Друк
«Усе тече, все змінюється». Але питання «копійчаних» розбіжностей податкової накладної (ПН) і «первинки», на жаль, як і раніше, на вустах. За рахунок яких показників можна «регулювати» ПН, а які краще не зачіпати? Чи можна залишити ПН з копійчаними розбіжностями? Ці запитання вже обговорювалися не раз. Але пропонуємо обговорити, як складається ситуація на сьогодні.

Чи можна залишити як є ПН з копійчаними розбіжностями (з розбіжністю в 1 копійку)?

Податківці завжди у своїх роз’ясненнях нагадують про те, що показники ПН повинні чітко відповідати показникам у бухгалтерській первинці. Побоюючись із цієї причини на рівному місці через копійки втратити податковий кредит, багато покупців і «примушують» продавців возитися з копійчаними розбіжностями в ПН, що виникли через округлення.

Проте якщо сума ПДВ у ПН і первинці збігається і в іншому ПН дозволяє ідентифікувати операцію, то є всі підстави вважати, що така ПН є дійсною і не потребує жодних «регулювань».

Адже в абз. 11 п. 201.10 ПКУ сказано, що помилки в обов’язкових реквізитах ПН (окрім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), що не заважають ідентифікувати операцію, її зміст (товар/послугу), період, сторони та суму податкових зобов’язань, не можуть бути причиною для неприйняття ПН в електронному вигляді. Тобто ПН із несуттєвими помилками в обов’язкових реквізитах (окрім коду УКТ ЗЕД), які при цьому не заважають ідентифікувати операцію, суму податкових зобов’язань з ПДВ, можуть бути зареєстровані в ЄРПН, а отже, за логікою речей, є підставою для визнання податкового кредиту (ПК) покупця. Тим більше з урахуванням «залізного» права, встановленого абз. 3 п. 201.10 ПКУ, за яким зареєстрована ПН повинна надавати право на ПК без жодних обмежень.

А звідси, відповідно, можна дійти висновку — якщо сума ПДВ, зазначена в ПН, збігається з видатковими накладними/банківськими документами до копійки, і такі дані ПН, як номенклатура придбаних товарів, інформація про постачальника та покупця, а також дата виписування ПН, ідентичні з інформацією, зазначеною в первинці, то така ПН повинна надавати право на ПК. Тобто в цьому випадку розбіжності в 1-2 копійки між ПН і даними первинних документів зовсім не критичні.

А ось якщо сума ПДВ у ПН і первинці не збігається, то таку ПН краще «підкоригувати».

Хоча судячи з листа ДФСУ від 14.09.2018 р. № 4044/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, податківці визнають «некритичність» ситуації, коли навіть сума ПДВ у зареєстрованій ПН відрізняється від суми ПДВ в отриманій ними видатковій накладній на 1 копійку.

Чи можна підкоригувати «вручну» обсяг постачання без урахування ПДВ (гр. 10) для того, щоб вийти на потрібну суму?

Так, можна. І в деяких випадках цей варіант міг би стати «рятівним кругом». Але є одне «але». Річ у тому, що, як зазначають фіскали у своїх роз’ясненнях (категорія 101.16 ЗІР):

«розрахунок вартісного показника, у якому внаслідок добутку показників граф 6 та 7 податкової накладної отримується число, у якому кількість знаків після коми перевищує два, вважається вірним, якщо з метою скорочення такої кількості знаків до другого знака після коми округлення не призводить до збільшення такого знака на «1» (одиницю)».

Як ми розуміємо це правило, якщо в гр. 10 наведено значення, наприклад, «1248,62», а в результаті перемножування показників гр. 6 і гр. 7 виходить:

1) значення «1248,624» — то розрахунок показника в гр. 10 вважається правильним;

2) значення «1248,625» — то розрахунок показника в гр. 10 вважається неправильним. Адже округлення цього значення до двох знаків після коми призводить до збільшення другого знака після коми на одиницю (виходить «1248,63» замість відображених у гр. 10 «1248,62»).

Тому якщо ми «вручну» підженемо значення гр. 10 до потрібних, наприклад, «1248,62», але при перемножуванні гр. 6 і гр. 7 вийде значення «1248,625», то програма може не пропустити на реєстрацію таку ПН .

«Регулюємо» округлення за рахунок «кількісної» гр. 6

Податківці радять «підганяти» копійки ПН за рахунок гр. 6 ПН «Кількість (об’єм, обсяг)». У цій графі допускається стільки знаків після коми, скільки потрібно для того, щоб вийти на потрібний обсяг постачання (значення гр. 10 ПН).

У категорії 101.16 ЗІР фіскали зазначали, що Порядком № 1307* не визначені обмеження щодо кількості знаків, які можуть містити після коми кількісні показники, які зазначаються в гр. 6 ПН. Необхідною кількістю знаків після коми в кількісному показнику вважається така кількість, яка є достатньою для правильного розрахунку вартісного показника в гр. 10 ПН і рядків I — IX розділу А ПН.

* Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.

Але! Зверніть увагу: потрібно бути обережним з коригуванням кількості, якщо перша подія — відвантаження товарів. Адже якщо ми відвантажили за накладною 100 одиниць товару і зараз на це відвантаження складаємо ПН, то в ПН повинно бути зазначено саме 100 одиниць товару, а не, скажімо, 99,998. Адже дані ПН повинні відповідати даним первинки.

На наш погляд, поставити в ПН кількість, яка не відповідає первинці, не менше «зло», ніж зазначити в ціні (гр. 7) більше двох знаків після коми.

«Підгонка» ПН за рахунок кількості підходить для випадку, коли отримана часткова передоплата за товар. А в інших випадках зазвичай зручніше (і зрозуміліше) регулювати суму саме через ціновий показник (гр. 7).

«Регулюємо» округлення за рахунок «цінової» гр. 7

Загалом фіскали завжди акцентують увагу на тому, що вартісні показники ПН (яким є і значення гр. 7 ПН) повинні містити не більше двох знаків після коми. Цього ж вимагає і Порядок № 1307 (див. його пп. 4 і 16). І тільки у «вартісній» гр. 11 «Сума податку на додану вартість» допускається зазначати до шести знаків після коми (округлення здійснюється самим ПЗ при розрахунку показників цієї графи).

Виняток — ціни (тарифи), що підлягають держрегулюванню, — у такому разі в гр. 7 ПН зазначається числове значення з більшою кількістю знаків після коми.

Із цієї причини «ціною» (в силу зазначеного «2-знакового» обмеження) деякі платники регулювати округлення ПН досі побоюються. Утім, фіскали самі зазначають, що:

(1) на сьогодні реалізована можливість реєстрації в ЄРПН ПН/РК, у гр. 7 і 11 (гр. 14 РК) яких зазначено ціну постачання одиниці товарів/послуг і суми ПДВ відповідно з більш ніж двома знаками після коми (101.16 ЗІР);

(2) зазначення платником податку при заповненні гр. 7 ПН ціни постачання одиниці товару/послуги з більш ніж двома знаками після коми не є порушенням Порядку заповнення податкової накладної або причиною зупинення або відмови в її реєстрації в ЄРПН (див. наприклад, ІПК ДФСУ від 31.07.2019 р. № 3587/6/99-99-15-03-02-15/ІПК; ІПК ДПСУ від 24.10.2019 р. № 986/6/99-00-07-03-02-15/ІПК; ІПК ГУ ДПС у Полтавській області від 13.12.2019 р. № 1886/ІПК/16-31-04-01-34). Тобто наявність у ПН у ціні більш ніж двох знаків після коми, навіть якщо в первинці ціна зазначена з двома знаками після коми, на право на ПК не впливає!

Приклад 1. Підприємство відвантажило (перша подія) покупцеві 1000 од. товару 1 за ціною 125 грн. за одиницю (у тому числі ПДВ). Загальна сума постачання, включаючи ПДВ, — 125000 грн. (без ПДВ — 104166,67 грн.; ПДВ — 20833,33 грн.). Ціна за одиницю без ПДВ — 104,16666666... грн.

Програма заповнить таку ПН так:

I

Загальна сума коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість

125004,00

II

Загальна сума податку на додану вартість, у тому числі:

20834,00

<…>

V

Усього обсяги постачання за основною ставкою (код ставки 20)

104170,00

<…>

1

2

4

5

6

7

8

9

10

11

12

1

Товар А

шт

2009

1000

104,17

20

104170,00

20834,000000

Як бачимо, у такому разі ми не виходимо ні на правильну суму ПДВ (замість 20833,33 отримали 20834,00), ні на загальний обсяг постачання з урахуванням ПДВ (замість 125000 отримали 125004,00).

Регулювати в цьому випадку кількісну гр. 6 ми не можемо, оскільки згідно з первинними документами (накладною) було фактично відвантажено 1000 од. товару і це перша подія. Тому, як вихід, — регулюємо округлення за рахунок гр. 7, зазначаючи в ній п’ять знаків після коми («104,16667»).

Як ми зазначили вище, фіскали не вважають «критичним» зазначення в гр. 7 більше ніж двох знаків після коми.

I

Загальна сума коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість

125000,00

II

Загальна сума податку на додану вартість, у тому числі:

20833,33

<…>

V

Усього обсяги постачання за основною ставкою (код ставки 20)

104166,67

<…>

1

2

4

5

6

7

8

9

10

11

12

1

Товар А

шт

2009

1000

104,16667

20

104166,67

20833,334000

Приклад 2. Тепер припустимо, умови ті самі, але перша подія — отримання 50 % передоплати за товар на суму 62500 грн., у тому числі ПДВ (без ПДВ — 52083,33; сума ПДВ — 10416,67).

Знову ж таки — якщо ми зазначимо в ціні тільки два знаки після коми (500 х 104,17) — не вийдемо на потрібну суму ПДВ і загальну суму постачання. Тому доведеться регулювати округлення за рахунок гр. 7.

I

Загальна сума коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість

62500,00

II

Загальна сума податку на додану вартість, у тому числі:

10416,67

<…>

V

Усього обсяги постачання за основною ставкою (код ставки 20)

52083,33

<…>

1

2

4

5

6

7

8

9

10

11

12

1

Товар А

шт

2009

500

104,166667

20

52083,33

10416,666000

Варіанти уникнень проблем з округленням

У ряді ситуацій можна спробувати уникнути проблем з округленням шляхом формування ціни на товар (послугу) без ПДВ не «від зворотного» (шляхом виділення-віднімання ПДВ з кінцевої ціни реалізації), а в порядку, зазначеному в п.п. 194.1.1 ПКУ. Тобто спочатку визначити ціну без ПДВ (з копійками), а потім додати до неї ПДВ за ставкою 20 % (чи 7 %). У такому разі знаків після коми може вийти значно менше.

Податківці в листі ДФСУ від 02.03.2016 р. № 4698/6/99-99-19-03-02-15 також зазначали, що для коректного заповнення податкової накладної потрібно враховувати норми п.п. 194.1.1 ПКУ.

Іноді на практиці, щоб уникнути зазначення в ціні більше ніж двох знаків після коми, використовують також такі варіанти: (1) розбивають одну товарну позицію на декілька позицій; (2) установлюють ціну не за одиницю товару, а наприклад, за 10, 100, 1000 одиниць. Але ці варіанти не завжди допомагають і не завжди прийнятні.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд