Теми статей
Обрати теми

Зустрічаємо оновлену форму декларації з ПДВ

Казанова Марина, податковий експерт
Мінфін наказом від 20.11.2019 р. № 488 уніс зміни до форми декларації з ПДВ і Порядку її запов­нення. Основна суть новацій — безпосередньо до ПДВ-декларації (а саме до її додатка Д6) додали таблицю, де наводитиметься інформація про суми ПДВ, не сплачені до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг (аналог Звіту про суми податкових пільг). Усі подробиці — далі.

Нагадаємо, що з 01.01.2020 р. набрала чинності постанова КМУ від 31.10.2018 р. № 891, згідно з якою Звіт про суми податкових пільг скасовується. При цьому інформацію про суми податкових пільг платники повинні тепер відображати безпосередньо в податковій звітності. На виконання насамперед цієї вимоги Мінфін наказом № 488 і вніс зміни до форми ПДВ-звітності та Порядку* її заповнення. Тепер безпосередньо в ПДВ-декларації платник відображатиме інформацію про суми ПДВ-пільг (якщо він такими користувався у звітному періоді).

* Затверджений наказом Мінфіну від 28.01.2016 р. № 21.

«З коли» доведеться подавати ПДВ‑декларацію за новою формою?

У частині, що цікавить нас (зміни в ПДВ-декларації), наказ № 488 набрав чинності з 01.01.2020 р. Відповідно подавати ПДВ-звітність за оновленою формою потрібно починаючи зі звітності за січень 2020 року.

Єдиноподатники, увага! Прийнятим 16.01.2020 р. Законом (на основі законопроєкту № 1210) квартальний період звітності з ПДВ скасовується img 1 (п. 202.2 ст. 202 ПКУ виключається). Отже, неважливо, подавали заяву про вибір квартального періоду разом з декларацією за останній період 2019 року чи не подавали, доведеться перейти на місячний період звітності/сплати ПДВ.

Запитання: коли починати звітувати/платити щомісячно? Перехідного періоду в цій частині немає. Сценарії перебігуу ситуації можуть бути найрізноманітнішими. Утім, ураховуючи, що поява Закону затягується (раніше лютого точно не відбудеться), дуже висока імовірність, що в 1 кварталі 2020 року квартальний період ще збережеться.

Зрозуміло, у цьому питанні краще дочекатися офіційного тексту Закону і роз’яснень податківців.

До речі, у п. 1 оновленого Порядку заповнення ПДВ-звітності «авансом» зазначено, що ПДВ-звітність подається у строки, встановлені ст. 203 ПКУ (а в ній ідеться тільки про звітний період — місяць), тобто протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця.

Що змінилося?

Форма ПДВ-декларації. У декларації з’явилися нові рядки.

«Косметична» правка: у «шапці» декларації ряд. 05 «E-mail» замінили на «Електронна адреса».

Новий ряд. 2.2. Рядок 2, у якому ми раніше показували обсяги операцій з вивезення товарів за межі митної території України, що оподатковуються ПДВ за ставкою 0 %, тепер поділено на 2 рядки:

— ряд. 2.1, у якому необхідно показувати ту інформацію, яку власне ми раніше відображали в ряд. 2, — тобто обсяги операцій з експорту товарів, які оподатковуються за ставкою 0 %;

— ряд. 2.2 — «звільнений» від ПДВ експорт — операції з вивезення товарів за межі митної території України, які звільнені від оподаткування згідно з розд. V, підрозд. 2 розділу XX ПКУ і міжнародних договорів (угод).

У частині «звільненого» від ПДВ експорту також є зміни — у Законі, прийнятому на основі законопроєкту № 1210. Стосовно того ж вивезення соєвих бобів, насіння свиріпи або ріпаку.

Новий ряд. 5.1. Рядок 5, у якому ми відображаємо «неоподатковувані» ПДВ-операції (необ’єктні; звільнені; з місцем постачання за межами митної території України), тепер доповнився новим рядком — ряд. 5.1. У ньому потрібно виокремити ті постачання з ряд. 5, які є звільненими від оподаткування ПДВ.

Зверніть увагу! Саме ряд. 5.1, тобто обсяги операцій, які звільнені від оподаткування ПДВ, потрібно буде розшифровувати в новій таблиці 2 додатка Д6 і розраховувати за ними суми ПДВ, не сплачені до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг.

До ряд. 5.1 декларації з ПДВ потрібно буде перенести значення гр. 5 рядка «Усього» таблиці 2 додатка Д6.

Ще один момент. Чи повинні потрапляти до ряд. 5.1 (у якому ми відображаємо всі звільнені постачання) обсяги постачань з ряд. 2.2 (експорт, звільнений від оподаткування ПДВ)? Якщо читати формулювання ряд. 5.1, то начебто жодних винятків для експорту, звільненого від ПДВ, він не містить. Але! Враховуючи те, що:

(1) значення ряд. 5.1 підлягає розшифруванню в таблиці 2 додатка Д6, у якому наводиться розрахунок суми ПДВ-пільг;

(2) а судячи з формули розрахунку податкових пільг (на якій ми зупинимося нижче) — пільги розраховуються тільки щодо операцій з постачання товарів/послуг на митній території України, напрошується висновок про те, що дані ряд. 2.2 не повинні включатися до ряд. 5.1.

Додаток Д6. Саме в ньому ми наводитимемо інформацію про суми ПДВ, не сплачені до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг.

Для цього призначена нова таблиця 2 додатка Д6 «Розрахунок сум податку на додану вартість, не сплаченого суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг».

Якщо раніше суми ПДВ пільг розраховували раз на квартал, то тепер платникам ПДВ доведеться робити це щомісячно.

Найголовніше! У таблиці 2 додатка Д6 підлягає розшифруванню тільки значення ряд. 5.1 декларації. А це означає, що суми податкових пільг ми розраховуємо тільки за постачаннями, звільненими від оподаткування ПДВ (причому, судячи з формули розрахунку податкової пільги, тільки за тими, місце постачання яких знаходиться на митній території України). Власне кажучи, про це свідчить і назва таблиці цього додатка.

А отже, розраховувати пільги за операціями постачання, оподатковуваними за ставкою ПДВ 0 %; 7 % не потрібно, навіть незважаючи на те, що такі операції, як і раніше, значаться як пільги з ПДВ у чинному Довіднику пільг (станом на 01.01.2020 р.)**. Підтверджує це й те, що ані ряд. 1.2 (операції, оподатковувані за ставкою 7 %), ані ряд. 2.1 (у якому відображається експорт за ставкою 0 %), ані ряд. 3 (інші операції, оподатковувані за ставкою 0 %) не містять відсилання до додатка Д6, у якому ми розраховуємо податкові пільги.

** Довідники № 95/1 і № 95/2.

Крім того, і Порядок заповнення ПДВ-звітності містить тільки одну-єдину формулу — для визначення податкових пільг щодо звільнених від ПДВ операцій.

Коли ми заповнюємо таблицю 2 додатка Д6? У разі здійснення у звітному (податковому) періоді операцій з постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування.

Як заповнити таблицю 2 додатка Д6?

Графа

Назва графи

Пояснення

Гр. 2

«Найменування податкової пільги»

Дані щодо назви пільги заповнюються згідно з Довідником пільг. Тобто до цієї графи дослівно переписуємо формулювання пільги з чинного Довідника пільг

Гр. 3

«Код податкової пільги

(згідно з довідником пільг)»

Зазначається код пільги з Довідника пільг (гр. 1 Довідника пільг). У разі відсутності коду пільги в Довіднику, у гр. 3 проставляється умовний код «99999999»

Гр. 4

«Сума податку на додану вартість, не сплачена до бюджету у зв’язку з отриманням податкової пільги»

Розрахунок проводимо за формулою (див. нижче)

Гр. 5

«Обсяг звільнених від оподаткування операцій з постачання товарів/послуг»

Зазначаємо обсяг здійснених у звітному періоді постачань, «звільнених» від ПДВ. Це показник «V пост.зв». формули розрахунку суми податкової пільги (див. нижче). Значення гр. 5 ряд. «Усього» переноситься до ряд. 5.1 (і відповідно, до ряд. 5 декларації)

Гр. 6

«Обсяги операцій з придбання товарів/послуг»

«20 %»

У гр. 6 — 8 відображаються обсяги операцій з придбання товарів/послуг, які придбані в поточному та попередньому звітних періодах і використані в поточному звітному періоді, у «пільгових» операціях постачання товарів/послуг. Це показники «V прид. з ПДВ20 %», «V прид. з ПДВ7 %», «V прид. з ПДВ0 %/зв» формули розрахунку податкових пільг.

Зверніть увагу! Враховуються придбання, які використані у звітному періоді для «пільгових» постачань. Тобто це можуть бути як придбання поточного звітного періоду, так і попередніх періодів, якщо вони стосуються здійснених у звітних періодах «пільгових» постачань. І навпаки, якщо товари/послуги придбані у звітному періоді для використання в «пільгових» постачаннях, але вони ще не використані в цьому періоді, то їх до обсягів придбань звітного періоду не включаємо (якщо вони використані частково — включаємо їх частково)

Гр. 7

«7 %»

Гр. 8

«0 %, звільнені»

Формула розрахунку пільги. Нагадаємо, що раніше формули для розрахунку ПДВ-пільг наводилися в спеціальному Порядку № 167***. Тепер порядок розрахунку сум ПДВ, не сплачених до бюджету у зв’язку з використанням податкових пільг, прописали безпосередньо в Порядку заповнення ПДВ-звітності. Відповідно Порядок № 167 скасували за непотрібністю.

*** Порядок визначення сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг за операціями, які здійснюються на митній території України, затверджений наказом ДПАУ від 29.03.2011 р. № 167 (втратив чинність).

Ще раз підкреслимо: Порядок заповнення ПДВ-звітності містить тільки одну формулу розрахунку податкових пільг — для звільнених операцій.

∑ПП = V пост.зв. х 20 % - (V прид. з ПДВ20 % + V прид. з ПДВ7 % + V прид. з ПДВ0 %/зв.) х 20 %,

де ∑ПП — сума ПДВ, не сплачена до бюджету у зв’язку з отриманням податкової пільги (гр. 4 таблиці 2 додатка Д6);

V пост.зв. — обсяги операцій з постачання на митній території України товарів/послуг, звільнених від оподаткування ПДВ;

V прид. з ПДВ20 % — обсяги придбань товарів/послуг необоротних активів без урахування ПДВ, нарахованого (сплаченого) під час придбання таких товарів/послуг/необоротних активів, оподатковуваних за ставкою 20 %, які використані в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ, і на які платником нараховані «компенсуючі» податкові зобов’язання за пп. 198.5 і 199.1 ПКУ (гр. 6 таблиці 2 додатка Д6);

Усі обсяги придбань беруться без урахування ПДВ. При цьому ще раз підкреслимо, враховуються тільки ті придбання, які використані в поточному періоді для здійснення пільгових постачань.

V прид. з ПДВ7 % — обсяги придбань товарів/послуг/необоротних активів без урахування ПДВ, при купівлі яких був сплачений ПДВ за ставкою 7 %, використані в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ, і на які платником нараховані «компенсуючі» податкові зобов’язання за пп. 198.5 і 199.1 ПКУ (гр. 7 таблиці 2 додатка Д6);

V прид. з ПДВ0 %/зв. — обсяги операцій з придбання товарів/послуг, необоротних активів, які звільнені від оподаткування та/або оподатковуються за ставкою 0 %, які використані в операціях, звільнених від оподаткування податком на додану вартість (гр. 8 таблиці 2 додатка Д6).

Увага! Придбання товарів/послуг на митній території в неплатників ПДВ, необоротних активів (без ПДВ), які використані в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ, не беруть участі в розрахунку V прид.

Якщо ви не виробник продукції, то в принципі порахувати суму податкової пільги нескладно. А ось якщо ви виготовляєте «звільнену» продукцію або надаєте «звільнені» послуги, то з розрахунком суми придбань, використаних для «пільгових» постачань, можуть виникати труднощі. Жодних «підказок» щодо цього Порядок заповнення звітності не містить.

Орієнтиром може бути виробнича собівартість. При цьому щоб порахувати обсяг придбань за даними виробничої собівартості, доведеться виокремити «матскладову» виготовленої продукції/послуг, що надаються (зокрема, придбані сировину, матеріали, комплектуючі товари, послуги). А також виокремити «матскладову» з включених до виробничої собівартості загальновиробничих витрат (у тому числі з розподілених постійних ЗВВ).

Відповідальності за помилки, допущені при розрахунку суми податкових пільг, не повинно бути. Адже на суму задекларованих податкових зобов’язань з ПДВ ці розрахунки абсолютно жодним чином не впливають.

Приклад. Підприємство — платник ПДВ у січні 2020 року придбало у видавництва 5000 примірників словників українсько-англійської мов вітчизняного виробництва за ціною 120 грн. (без ПДВ; пільга з п.п. 197.1.25 ПКУ). У січні 2020 року було реалізовано 3000 примірників за ціною 180 грн./шт. (без ПДВ). Крім того, для постачання словників також були використані послуги сторонньої організації — 2400 грн. (у тому числі ПДВ — 400 грн.). Придбані послуги стосуються тільки постачань, здійснених у січні.

Розрахуємо суму ПДВ-пільги:

V пост.зв.: 3000 шт. х 180 грн. = 540000 грн.;

V прид. з ПДВ20 %: 2000 грн.;

V прид. з ПДВ0 %/зв: 3000 шт. х 120 грн. = 360000.

ЕПП = 540000 х 20 % - (2000 + 360000) х 20 % = 108000 - 72400 = 35600 (грн.).

Фрагмент таблиці 2 додатка Д6 за січень 2020 року

1

2

3

4

5

6

7

8

1

Звільняються від оподаткування операції з постачання (передплати) та доставки періодичних видань друкованих засобів масової інформації <…>

14060435

35600

540000

2000

360000

«Косметичні» правки в додатках. Виправлені деякі неточності в додатках:

Д2, Д3. Графу 2 таблиці 1 у Д2 та гр. 3 таблиці 2 у Д3 перейменували в «місяць/квартал» (раніше було тільки «місяць»).

Д4. Тут:

— у гр. 2 таблиці 2 зробили коректне відсилання до ряд. 18 декларації (раніше там був зазначений ряд. 18.1, якого вже немає в декларації);

— у полі, де зазначаються реквізити банківського рахунку підприємства, у зв’язку з переведенням банківських рахунків на стандарт IBAN виключені графи для зазначення коду МФО.

Розрахунок зобов’язання неплатника

У новій редакції викладений і «Розрахунок податкових зобов’язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України».

Основне нововведення — у ньому реалізували можливість подати уточнюючий Розрахунок і виправити дані в раніше поданих Розрахунках. У «шапці» Розрахунку з’явилися поля «Звітний новий», «Уточнюючий», і сам Розрахунок доповнений новим розд. II для розрахунку уточнених податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням помилок.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі