Теми статей
Обрати теми

ПДВ і нові коди УКТ ЗЕД уже з 03.07.2020 р.

Казанова Марина, податковий експерт
Бухгалтер 911 Липень, 2020/№ 29
Друк
У липні набрав чинності Закон України «Про Митний тариф України» від 04.06.2020 р. № 674-IX. З 03.07.2020 р. при визначенні кодів УКТ ЗЕД потрібно орієнтуватися вже на коди з нового Закону (оскільки старий Митний тариф втратив чинність). І це важливо не лише для імпортерів, але й для всіх платників ПДВ. Адже код УКТ ЗЕД — обов’язковий реквізит податкової накладної (ПН). На що потрібно звернути увагу у зв’язку з переходом на новий УКТ ЗЕД, обговоримо в статті.

Зміни в Митному тарифі. Відразу звернемо увагу на деякі моменти, які пов’язані з моментом набрання чинності новим Митним тарифом:

— як випливає із самого тексту Закону № 674 він набирає чинності з 01.07.2020 р. Проте ДМСУ в листі від 02.07.2020 р. № 08-4/16-01-02/7/7302 вказала на те, що новий Митний тариф набирає чинності з 03.07.2020 р. Відповідно нові коди УКТ ЗЕД діють з 03.07.2020 р.;

— до 01.01.2021 р. для сигар (2402 10 00 00), тютюну (2403 99 90 00), сумішей (3824 90 97 90), як передбачено Законом, діють ще старі коди.

Що важливо: багато кодів УКТ ЗЕД залишилися такими ж, як і в колишній версії. На рівні перших чотирьох цифр коди практично не змінилися (за винятком зовсім незначної кількості кодів). Це важливо для платників ПДВ — вітчизняних виробників, адже вони можуть обмежитися зазначенням у ПН тільки перших чотирьох кодів УКТ ЗЕД.

У новій версії УКТ ЗЕД з’явилася нова товарна позиція 9620, до якої належать моноподи, триподи (триноги), селфі-палки.

Державна митна служба наказом від 01.07.2020 р. № 234 затвердила Перехідні таблиці з кодів УКТ ЗЕД версії 2012 року на актуальний зараз УКТ ЗЕД версії 2017 року. Але сліпо дотримуватися їх не можна. Щодо тих кодів, які не змінилися, у Перехідних таблицях зазначено знак «=». Знак «-» навпроти коду означає зміну відповідного коду на новий.

Уважно потрібно поставитися до тих кодів, навпроти яких у Перехідних таблицях зазначено знак «ex». Це означає, що відповідна товарна підкатегорія 2017 року два рази або більше зустрічається в стовпчику таблиці УКТ ЗЕД 2017 та містить тільки частину товарів відповідної товарної пiдкатегорiї 2012 року. Інакше кажучи, це означає, що те, що раніше класифікувалося під одним кодом УКТ ЗЕД, тепер може класифікуватися за двома різними кодами УКТ ЗЕД або навпаки — два різних коди з УКТ ЗЕД 2012 тепер можуть класифікуватися під одним кодом. А отже, для правильного кодування товарної позиції потрібно буде ще керуватися поясненнями до УКТ ЗЕД, які Держмитслужба незабаром обіцяє оприлюднити на своєму сайті.

Оновлено коди УКТ ЗЕД і ПН. Але нам важливо звернути увагу на ті моменти, які пов’язані з проставлянням коду УКТ ЗЕД у ПН. І тут є багато неясностей, які повинні пояснити податківці.

Звичайно, постачальникові краще перевірити ще раз за Перехідними таблицями, чи не змінився код УКТ ЗЕД на товар, що постачається ним. Щодо більшості товарів — коди залишилися колишніми, а на рівні перших чотирьох цифр практично залишилися незмінними. Тож особливо турбуватися ні про що.

А якщо все ж змінилися (це особливо актуально для імпортних товарів — адже щодо імпортних товарів — код УКТ ЗЕД у ПН повинен зазначатися повністю)? Що більш-менш зрозуміло — якщо ви виробник товарів, то при здійсненні постачання (перша подія) починаючи з 03.07.2020 р. у гр. 3.1 ПН потрібно проставляти коди УКТ ЗЕД згідно з новим Митним тарифом (новим Законом № 674).

Складніше складається ситуація, коли йдеться про продаж товарів, які були куплені/імпортовані до 03.07.2020 р. Тут виникає запитання: з яким кодом (старим чи новим) продавати залишки товару, куплені/імпортовані ще за старими кодами?

Зазначимо, що раніше в аналогічній ситуації (коли переходили з УКТ ЗЕД 2007 на УКТ ЗЕД 2012) думки податківців із цього приводу були достатньо суперечливими. Були роз’яснення, де зазначалося, що якщо йдеться про імпортний товар, то при подальшому перепродажу товарів:

У той час код УКТ ЗЕД у ПН зазначався тільки для імпортних і підакцизних товарів.

— версія 1 — потрібно зазначати новий код (з нового Митного тарифу), навіть незважаючи на те, що в митній декларації (МД) зазначено інший код (відповідна консультація розміщувалася в ЗІР);

— версія 2 — потрібно проставляти той код УКТ ЗЕД, який зазначений у МД (див., наприклад, лист ДПСУ від 15.02.2012 р. № 4621/7/15-3417-20). Аналогічні висновки містяться й у листі ДФСУ від 09.12.2016 р. № 26713/6/99-99-15-03-02-15.

«при здійсненні платником ПДВ операції з постачання товару <…> на митній території України, попередньо ввезеного на митну територію України, у графі 3 «Код товару згідно з УКТ ЗЕД» податкової накладної зазначається код УКТ ЗЕД, вказаний у митній декларації відповідно до якої здійснювалося митне оформлення такого товару при його ввезенні на митну територію України, у тому числі і у випадку якщо на дату постачання товару вказаний у митній декларації код УКТ ЗЕД змінився».

Узагалі ж, логічно зазначати:

— якщо йдеться про подальше постачання імпортером ввезеного товару — код, який зазначено в МД;

— якщо йдеться про суб’єкта господарювання, який здійснює перепродаж товарів, — код, який зазначено в ПН, отриманій від постачальника/імпортера.

Адже на якій підставі продавець може змінити код УКТ ЗЕД, який зазначив у ПН імпортер на підставі митної декларації (код, який погоджений з митницею)? Просто за Перехідними таблицями визначити новий код не завжди й можливо. Та й у «свіжішому» листі від 25.10.2018 р. № 4553/6/99-99-15-03-02-15/ІПК податківці зазначали, що «сваволити» з визначенням коду при подальшому постачанні імпортного товару ніби як не можна.

Такий підхід (зазначати за старими залишками товарів при їх перепродажу старі коди УКТ ЗЕД) дозволив би уникнути проблем:

(1) з невідповідністю у зв’язку з переходом на нові коди — кодів «на вході» (придбання) і на «виході» (продажі), що важливо для блокування ПН;

(2) з реєстрацією РК до ПН, у яких зазначено ще старі коди УКТ ЗЕД.

Але тут є такі небезпеки:

(1) податківці просто можуть налаштувати своє ПЗ так, що зі старими кодами УКТ ЗЕД ПН/РК не пропускатимуться на реєстрацію;

(2) податківці формально можуть зачепитися за те, що в ПН/РК зазначений неправильний (недіючий) код УКТ ЗЕД. Узагалі, зазвичай вони не перевіряють правильність коду УКТ ЗЕД, зазначеного в ПН (для цього в них немає інструментів). Але з такої формальної причини, як невідповідність коду новому УКТ ЗЕД, можуть і причепитися. В одному з роз’яснень у категорії 101.16 ЗІР податківці зазначали, що код УКТ ЗЕД/код послуги в ПН повинен проставлятися згідно з класифікаторами, що діють на момент складання ПН.

Хоча в ПКУ немає такого застереження, що код УКТ ЗЕД повинен проставлятися згідно з класифікатором, що діє на момент складання ПН.

Альтернативний підхід — зазначати в ПН/РК, які складені починаючи з 03.07.2020 р., коди УКТ ЗЕД згідно з новим Законом про Митний тариф. Але тут виникають інші проблеми:

— якщо ПН виписує не виробник товару і не імпортер, то як визначати ці нові коди УКТ ЗЕД. Адже, як ми зазначали вище, просто за Перехідними таблицями визначити новий код не завжди й можливо (якщо, припустимо, колишній код УКТ ЗЕД тепер класифікується за двома різними кодами УКТ ЗЕД);

— якщо ПН «на купівлю» товарів складалася за старими кодами, а їх продаж здійснюється за новими, то може спрацювати критерій ризиковості операцій № 1. Хоча, звичайно, можна сподіватися на те, що податківці налаштують ПЗ так, що якщо старий код відповідає за Перехідними таблицями новому, то «пересорту» немає;

— як складати РК (наприклад, на повернення/зміну ціни) до ПН, у яких зазначені ще старі коди УКТ ЗЕД: чи буде їх система пропускати на реєстрацію? Адже якщо в РК зазначати нові коди, то фактично виходить, що коригуємо товарну позицію, якої не було в ПН.

Загалом запитань багато, і хотілося б побачити роз’яснення податківців.

Ще один важливий момент: як бути з поданими і врахованими Таблицями цих платників, якщо коди, зазначені в Таблиці, тепер у зв’язку з переходом на нову версію УКТ ЗЕД змінилися? Раніше податківці говорили, що для неблокування ПН коди в Таблиці повинні чітко відповідати кодам ПН. Оскільки, наприклад, коди «33.12» і «33.12.24-00.00» будуть сприйняті як різні. Тобто відповідності кодів на рівні перших чотирьох цифр недостатньо.

Невже у зв’язку зі змінами УКТ ЗЕД доведеться переподавати наново Таблиці і чекати рішень про її урахування?

Якщо податківці «затягнуть» з роз’ясненнями, безпечніше буде подати Таблицю з новими кодами УКТ ЗЕД.

Оновлено коди УКТ ЗЕД і чек РРО. Одним з обов’язкових реквізитів фіскального чека є код товарної підкатегорії УКТ ЗЕД, який на сьогодні обов’язково проставляти тільки для палива. А з 01.08.2020 р. цей реквізит стане обов’язковим для всіх підакцизних товарів. До підакцизних, нагадаємо, у нас належать товари, перелічені в ст. 215 ПКУ. При цьому зверніть увагу, що коди деяких підакцизних товарів змінилися. Тому їх потрібно буде запрограмувати під нові коди УКТ ЗЕД.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі