Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

А як вони дізнаються, що ППЄП здає землю/нерухомість в оренду?

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт
Бухгалтер 911 Червень, 2020/№ 25
Друк
У минулому номері ми з’ясували, хто з єдиноподатників-орендодавців зобов’язаний буде сплачувати земподаток з 01.07.2020 р.* І навздогін полетіли запитання: а як податківці дізнаються, що ми здаємо щось в оренду? Що робити, якщо в оренду здаємо частину нерухомості, а податок нам нарахують за всю ділянку? А якщо нам забудуть прислати повідомлення із сумою земподатку, чи можна зачаїтися і не платити роками? Цікаво? Тоді приєднуйтеся!

* У статті «Єдиноподатники і втрата права не платити земельний податок» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 24).

Запитання 1: як вони дізнаються, що ми здали в оренду землю/будівлю?

На жаль, дізнаються. ФОП зобов’язаний сам «стукати» на себе у формі № 20-ОПП img 1. Крім того, фіскали можуть зазирнути у відкриті реєстри з даними про нерухомість і землю.

Наприклад, про те, що в єдиноподатника є у власності земля, податківці можуть дізнатися із Земкадастру. Більше того, повідомити про використання в госпдіяльності земельної ділянки сам ФОП повинен у формі № 20-ОПП — протягом 10 робочих днів після того, як оформив право власності на земділянку (п. 8.4 Порядку № 1588**).

** Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588.

А як вони дізнаються про те, що земля або нерухомість передані в оренду? Дуже просто:

— з декларації єдиноподатника, де зазначається, від яких видів діяльності отримано дохід;

— з коду в графі 9 «Стан об’єкта оподаткування» об’єкта у формі № 20-ОПП;

— якщо ви здаєте в оренду земельну ділянку, то ваш орендар зобов’язаний зареєструвати право оренди землі в Держреєстрі речових прав. Інакше договір просто не набере чинності (ст. 6 і 19 Закону про оренду землі***). Забивши в цей Реєстр кадастровий номер, податківці легко зможуть дізнатися, здаєте ви землю в оренду чи ні.

*** Закон України «Про оренду землі» від 06.10.98 р. № 161-XIV.

Знову ж таки, сам ФОП-орендодавець зобов’язаний повідомити податківців про те, що він здає в оренду землю. Для цього він подає до своєї податкової форму № 20-ОПП (оскільки змінюються дані про об’єкт оподаткування). Але навіть якщо він її не подасть, це зробить його орендар протягом 10 днів після реєстрації права оренди земділянки;

Штраф за неподання форми № 20-ОПП — 340 грн для ФОП і 1020 грн для юросіб (ст. 117 ПКУ)****.

**** Про те, як відбитися від штрафу, якщо не встигли відзвітувати вчасно, ми розповідали в статті «Форма № 20-ОПП: оренда» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 49).

— якщо ви здаєте в оренду нерухомість строком до 3 років, то право користування такою нерухомістю можна не реєструвати (ст. 794 ЦКУ). Але знову ж таки податківцям потрібно «настукати» на самого себе у формі № 20-ОПП (у графі 2 зазначити код «3» — зміна даних про об’єкт, у графі 9 — код «9», здається в оренду). І якщо не ви, то знову ж таки це зробить ваш орендар протягом 10 робочих днів з дня оформлення акта приймання-передачі об’єкта оренди.

До речі, навіть якщо ви надаєте в оренду частину приміщень, а не всю будівлю (наприклад, окремі кімнати, офіси або квадратні метри), то щодо них теж потрібно подати форму № 20-ОПП (категорія 116.11 ЗІР).

І тут запитання: а чи потрібно укладати окремий договір оренди землі під зданою в оренду нерухомістю? Відповідь: ні, оскільки право користування нею переходить орендареві автоматично за ст. 796 ЦКУ.

Але як же тоді податківці дізнаються, яку площу землі ми здаємо в оренду (і зобов’язані платити земподаток), а яку — використовуємо для себе (і звільнені від земподатку)?

Запитання 2. Що робити, якщо фіскали нарахують земподаток на всю ділянку, а не тільки на зданий в оренду «шматочок» землі?

По-перше, ще не зрозуміло, чи дозволять податківці взагалі пропорційну сплату земподатку за наявності факту оренди img 2. У принципі, можливий і позитивний результат. Чекаємо.

По-друге, якщо дозволять, то тут — розвилка:

— ті, у кого земля оформлена на ФОП (а це практикували до 2007 року), можуть самі подати деку і порахувати земподаток тільки за ділянку, здану в оренду;

— ті, у кого земля оформлена на себе як на громадянина (а таких — більшість), чекатимуть повідомлення від податківців із сумою земподатку.

Так ось, вважаємо, можна дочекатися повідомлення від податківців із сумою земподатку (до 01.07.2020 р. або пізніше) і провести звірку на підставі п. 286.5 ПКУ. Алгоритм такий:

крок 1: складаємо заяву на звірку. Вона може бути довільної форми, але повинна містити: 1) площу земділянки під орендою, ставку земподатку і суму нарахованого земподатку; 2) площу земділянки, яку використовує сам ФОП-єдиноподатник у своїй госпдіяльності, звільнену від земподатку на підставі п.п. 4 п. 297.1 ПКУ;

крок 2: подаємо заяву податківцям за місцезнаходженням земділянки, маючи при собі оригінали документів на землю і договорів оренди;

крок 3: чекаємо перерахунок земподатку протягом 10 робочих днів. Якщо відмовлять — оскаржуємо до податкового органу вищого рівня або до суду. Або платимо img 3. Якщо погодяться, сплачуємо земподаток протягом 60 днів з момент отримання нового (перерахованого) повідомлення — п. 287.5 ПКУ.

Запитання 3. Якщо податківці не прислали повідомлення із сумою земподатку до 01.07.2020 р., що робити?

Самому платити податок не потрібно img 4. Просто чекайте, поки вони сформують і надішлють вам повідомлення із сумою податку.

Щойно ви його отримаєте, у вас є 60 днів на сплату (з моменту його отримання). У принципі, податківці можуть «прокинутися» і через рік-два і прислати таке повідомлення відразу за декілька років img 5.

У цьому випадку не потрібно хвилюватися. Жодних штрафів/пені за прострочення сплати для вас не буде img 6 (п. 287.9 ПКУ).

Формально ви можете сплатити це зобов’язання навіть пізніше, ніж протягом 60 днів з моменту отримання повідомлення, що запізнилося, і штрафів за це бути не повинно. Але навряд чи податківці із цим погодяться.

Але за скільки років податківці можуть нарахувати забутий земельний податок? Відповідь на це запитання дає п. 287.10 ПКУ: вони можуть донарахувати земподаток за останні три роки (п. 102.1 ПКУ). За більш ранні періоди вони вже не мають права стягнути земподаток. Хто не встиг, той запізнився img 7.

Але пам’ятайте, що повідомлення про суму земподатку вони направляють за місцем прописки ФОП, тож не проґавте його.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі