Як повернути ЄСВ, якщо у вас переплата або сплатили не на той рахунок

Савченко Олена, експерт з питань оплати праці
Бухгалтер 911 Березень, 2020/№ 10
В обраному У обране
Друк
Якщо ви помилково перерахували до бюджету ЄСВ більше, ніж потрібно, або суми ЄСВ випадково потрапили не на той рахунок, нічого страшного. Повернути переплату або помилково перераховані не туди суми нескладно. Але в цьому питанні важливо дотримуватися певної процедури, яка відрізняється від процедури повернення інших податків. Детальніше про це зараз і поговоримо.

Повертаємо переплату ЄСВ

Помилково сплачені суми ЄСВ можна або зарахувати в рахунок майбутніх платежів з ЄСВ, або повернути (ч. 13 ст. 9 Закону про ЄСВ).

Сам механізм такого заліку та повернення прописаний у Порядку № 6*. Як же потрібно діяти?

* Порядок зарахування у рахунок майбутніх платежів ЄСВ…, затверджений наказом Мінфіну від 16.01.2016 р. № 6.

Переплату — у рахунок майбутніх платежів. Тут нічого складного. Надміру сплачені суми ЄСВ, які потрапили на рахунок для сплати ЄСВ, контролери автоматично (без будь-яких вказівок і заяв з боку платника) зараховують у рахунок майбутніх платежів за тим же рахунком. Роблять вони це в порядку календарної черговості виникнення зобов’язань платника із цього платежу (п. 4 Порядку № 6).

Як повернути переплату. Якщо залишати на майбутнє перерахований надлишок сум ЄСВ немає бажання, тоді запускаємо механізм повернення. Повернення коштів здійснюють у випадку:

1) зайвої або помилкової сплати сум внеску та/або застосованих фінансових санкцій на відповідний рахунок для сплати ЄСВ;

2) помилкової сплати сум ЄСВ та/або застосованих фінансових санкцій на невідповідний рахунок для сплати ЄСВ;

3) помилкової сплати сум ЄСВ та/або застосованих фінансових санкцій на рахунок з обліку доходів бюджету;

4) помилкової сплати податкових зобов’язань з податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій і пені, передбачених ПКУ, на рахунок для сплати ЄСВ.

У випадках, перелічених у пунктах 1, 2 і 4 (див. вище), помилково/надміру сплачені на рахунок для сплати ЄСВ суми вам повернуть тільки за умови, що ви подасте заяву про повернення коштів за формою, наведеною в додатку 1 до Порядку № 6.

Відповідно якщо ви подасте таку заяву в довільній формі, вона залишиться без розгляду.

А ось у випадку якщо ви помилково сплатили внесок та/або застосовані фінсанкції на рахунок з обліку доходів бюджету (наприклад, ЄСВ закинули на рахунок для сплати ПДФО; див. пункт 3 вище), то заяву на повернення подавайте в довільній формі.

Тільки обов’язково зазначте в ній:

— найменування платника (суб’єкта господарювання);

— код ЄДРПОУ (податковий номер — для ФОП);

— вид помилково сплаченого платежу (ЄСВ), його суму, дату сплати і реквізити платіжного документа, за якими грошові кошти перераховані до бюджету;

— спосіб перерахування коштів з бюджету (у безготівковій формі) та напрям повернення із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів:

а) на рахунок підприємства в установі банку;

б) на погашення грошового зобов’язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладений на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету.

Також до заяви можна додати копію платіжного документа, яким помилково сплачений платіж перерахований до бюджету.

Заяву за формою, наведеною в додатку 1 до Порядку № 6, або заяву в довільній формі подавайте до того податкового органу, на рахунок якого помилково/надміру сплатили кошти.

Заяву про повернення сум ЄСВ можна подати одним з таких способів: особисто платником ЄСВ або уповноваженою на це особою; надіслати поштою; засобами електронного зв’язку в електронній формі з використанням КЕП/ЕЦП.

Звісно, останній варіант найпростіший. Заяву в електронній формі можна відправити через електронний кабінет за посиланням: cabinet.tax.gov.ua.

Зверніть увагу! Якщо ви повертаєте надміру або помилково перерахований ЄСВ (випадки, перелічені вище в пунктах 1, 2 і 4), то в електронному кабінеті відскановані заяву і відповідне платіжне доручення відправляйте податківцям через меню «Листування з ДПС».

Протягом одного робочого дня після того, як ви відправите заяву в електронному вигляді, вас повинні повідомити про вхідний реєстраційний номер і дату реєстрації заяви в контролюючому органі.

Ця інформація знаходиться у вкладці «Вхідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи» електронного кабінету.

При складанні заяви про повернення будьте уважними. Пункт 7 Порядку № 6 передбачає, що податківці не задовольнять ваше прохання про повернення коштів з рахунку для сплати ЄСВ, якщо заява:

— складена не за формою, наведеною в додатку 1 до Порядку № 6;

— містить недостовірну інформацію;

— подана не до того податкового органу (тобто не за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених сум ЄСВ).

Крім того, повернення коштів може не відбутися, якщо у вас є заборгованість зі сплати ЄСВ та/або фінсанкцій. Але за замовчуванням узяти й не повернути ваші кошти податківці не мають права.

Про факт і, головне, про причину відмови в задоволенні заяви на повернення коштів з рахунку для сплати ЄСВ податківці зобов’язані повідомити вас письмово.

Підприємствам і ФОП, у яких є податковий борг, у разі помилкової сплати сум ЄСВ на рахунок з обліку доходів бюджету повернуть ці суми тільки після повного погашення такого боргу (п. 43.2 ПКУ, абзац четвертий п. 6 Порядку № 6).

І ще важливий момент. Податківці можуть відмовити в поверненні помилково сплачених сум ЄСВ на рахунок з обліку доходів бюджету або помилково сплачених податкових зобов’язань на рахунок для сплати ЄСВ, якщо заяву на їх повернення ви подали після закінчення 1095 днів з дня виникнення помилково та/або надміру сплачених сум (п. 43.3 ПКУ, п. 6 Порядку № 6).

Коли чекати на повернення?

Повернення з рахунку для сплати ЄСВ. Після того як податківці отримають від вас заяву про повернення і зареєструють її, у них буде 10 робочих днів, щоб перевірити наведену в ній інформацію (п. 7 Порядку № 6).

Якщо претензій до заяви в них не буде, стартує процедура оформлення паперів на повернення. Вона може забрати до 6 робочих днів.

Коли всі папери в податковому органі будуть готові, він передасть їх органу Держказначейства, який, власне, і повинен буде перерахувати потрібну суму з відповідного рахунку для сплати ЄСВ на зазначений вами в заяві рахунок (п. 8 Порядку № 6).

Перерахування суми, належні до повернення, здійснюється за рахунок поточних надходжень на рахунок для сплати ЄСВ за день. А тому якщо необхідна сума коштів на цьому рахунку відразу не набереться, процес повернення може затягнутися (п. 11 Порядку № 6).

Затримка з поверненням може виникнути й у тому випадку, якщо дата повернення коштів припаде на два останні робочі дні поточного місяця.

За таких обставин гроші вам повернуть у перший робочий день наступного місяця.

Повернення з рахунку з обліку доходів бюджету. Таке повернення відбувається відповідно до вимог ст. 43 ПКУ і Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.2013 р. № 787**.

** Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Мінфіну від 03.09.2013 р. № 787.

Тобто в порядку повернення надміру перерахованих сум інших податків (не ЄСВ).

Строк повернення залежить від того, з якого бюджету повертатимуть гроші: місцевого чи державного.

Якщо ЄСВ сплатили не туди: наслідки

Податківці наполегливо твердять: у результаті сплати ЄСВ на невідповідний рахунок виникає недоїмка (див., наприклад, лист ДФСУ від 05.09.2018 р. № 3852/6/99-99-13-02-01-15/ІПК).

Але, на щастя, суди в цьому питанні повністю на боці платника. Вони вважають, що перерахування ЄСВ не на той рахунок, але в строк, установлений законом, — це технічна помилка, яка повинна кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова (а штрафується бездіяльність).

Отже, вона не повинна призводити до фінансових санкцій за несплату або несвоєчасну сплату ЄСВ (див., наприклад, постанову Верховного Суду від 11.04.2019 р. № 822/ 3323/17 // reyestr.court.gov.ua/Review/81089283).

При розгляді аналогічних спірних правовідносин суди враховують правову позицію Верховного Суду (див., наприклад, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.04.2019 р. у справі № 420/888/19 // reyestr.court.gov.ua/Review/81396003, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.02.2020 р. № 1.380.2019.006771 // reyestr.court.gov.ua/Review/87502692 та ін.)***.

*** Про це питання ми також писали в статті «Якщо податки/ЄСВ сплатили «не туди» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 1).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд