Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Чи можуть РРО‑новації виявитися квітневим жартом?

Томашпольський Сергій, податковий експерт
Бухгалтер 911 Березень, 2020/№ 11
Друк
19.04.2020 р. «підуть у наступ» закони № 1281 і 1292, які суттєво змінюють «розклад» у сфері застосування РРО. Про «першу хвилю» змін ми розповіли в окремій статті цього номера. Зараз же поговоримо, скажімо так, про сценарій, відмінний від базового. Заінтригували? Тоді читайте далі.

1 Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» від 20.09.2019 р. № 128-IX.

2 Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» від 20.09.2019 р. № 129-IX.

«Старий контекст»

Не потрібно зайвий раз нагадувати, що крім позитивних/прогресивних нововведень (ті ж програмні РРО (П-РРО)), є нововведення дискусійні, які реально ускладнюють умови роботи суб’єктів господарювання. Ті, які «посилюють фіскальний тиск шляхом розширення сфери застосування РРО».

Так ось, колишній контекст не давав вагомих підстав сумніватися, що всі (!) задумки будуть доведені до кінця. Пом’якшення/компенсатори — «так». Про них ішлося в указах № 761/20193 і № 837/20194:

3 Указ Президента України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення сприятливих умов для діяльності фізичних осіб — підприємців» від 17.10.2019 р. № 761/2019.

4 Указ Президента України «Про невідкладні заходи з проведення реформ та зміцнення держави» від 08.11.2019 р. № 837/2019.

— лібералізація умови заходу/перебування в групі 1 єдиного податку (ЄП), у тому числі можливість мати найманих працівників, розширення переліку дозволених видів діяльності;

— 2-річний мораторій на РРО-перевірки фізосіб-підприємців, «крім тих, які здійснюють високорентабельні види діяльності з істотними ризиками ухилення від оподаткування»;

— зменшення штрафів за «неподання до контролюючих органів звітності, пов’язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книг та копій розрахункових документів та фіскальних звітних чеків з реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій через дротові чи бездротові канали зв’язку в разі обов’язковості її подання».

Цікаво, що на рівні Указу № 837/2019 також давалася вказівка про надання «в установленому порядку роз’яснення для платників податків щодо порядку застосування реєстрації розрахункових операцій під час реалізації товарів (надання послуг) через мережу Інтернет». І де воно?

З нетерпінням чекаємо появи всіх цих пом’якшень/компенсаторів. Але всі вони ніяк не пов’язані зі зміною взятого курсу із законів № 128 і № 129, а лише покликані пом’якшити його наслідки.

Далі. Як альтернатива цьому самому курсу, сформувався деякий його «антипод». Фактично це вже цілий набір законопроєктів: № 2644, № 2645, № 2645-1, № 2665, № 2711-1, логіка яких — «скасувати всі або майже всі зміни, передбачені законами № 128 і № 129».

Розробники цих проєктів вважають такими, що підлягають скасуванню:

1) запровадження П-РРО. Але, по-перше, слід розуміти, що ніхто нікого не зобов’язує застосовувати саме П-РРО. Можна по-старому використовувати класичні РРО. П-РРО задумані як альтернатива останнім і є даниною технічному прогресу img 1. По-друге, з необхідністю впровадження П-РРО погоджується Координаційна рада з питань розвитку мікропідприємництва та малого підприємництва, внаслідок чого була досягнута угода допрацювати зазначені законопроєкти так, щоб не «встромляти палиці в колеса» впровадженню П-РРО;

2) механізм компенсації покупцям частини вартості покупки («кешбек»). Тут зазначимо, що запрацювати цей механізм повинен тільки з 01.10.2020 р., тому детально зупинятися на ньому (як і на ініціативі його скасування) поки що не будемо;

3) розширення сфер обов’язкового застосування РРО. Зазначимо, що з 19.04.2020 р. зміниться тільки те, що з’явиться ще один «згубник» «РРО-імунітету» — платні послуги у сфері охорони здоров’я.

Зате «друга хвиля» змін, яка нагряне з 01.10.2020 р., дійсно обіцяє стати шкідливою img 2, багаторазово розширивши перелік товарів-«згубників» «РРО-імунітету». З 01.01.2021 р. і зовсім усі поголовно ФОП — єдиноподатники груп 2 — 4 повинні втратити «РРО-імунітет» img 3;

4) підвищення розмірів штрафів згідно зі ст. 17 Закону про РРО;

5) жорсткішість правил щодо обліку товарів підприємцями5.

5 Детальніше про яке ви могли прочитати у статті «Облік товарів у ФОП у світлі прийдешніх РРО-новацій» у журналі «Бухгалтер 911», 2019, № 51-52.

Останні дві позиції мають набрати чинності 19.04.2020 р.

Водночас, як ми сказали вище, не було вагомих підстав сумніватися в тому, що обраний курс залишиться тим самим. Відповідно, дуже ймовірно, що доля всіх цих законопроєктів — залишитися лише законодавчою ініціативою.

Але… «змінився контекст».

«Новий контекст»

Змінили Прем’єр-міністра України, «переформатували» уряд, виконаній раніше роботі дана не краща оцінка.

При цьому новий Прем’єр-міністр відразу ж висловив готовність «почути проблеми малого і середнього бізнесу, визначити їх, класифікувати, структурувати і думати, як їх вирішувати».

А це вже, вважаємо, можна розглядати як сигнал можливої «відлиги» по лінії впровадження новацій із законів № 128 і 129.

Далеко не факт, що в хід підуть саме названі вище проєкти.

Ми якраз на це ставку й не робили б.

Але ніхто не заважає підготувати альтернативні. Деякий час навіть до «першої хвилі» змін (від 19.04.2020 р.) ще є. Історія пам’ятає масу випадків, коли резонансні зміни/нововведення відкладали або взагалі «переосмислювали».

Тож хтозна, може якісь поступки ми все-таки побачимо.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі