Теми статей
Обрати теми

Облік товарів у ФОП у світлі прийдешніх РРО-новацій

Біляєва Олена, експерт з питань оплати праці
Бухгалтер 911 Грудень, 2019/№ 51-52
Друк
Проблема з наявністю документів на товар у ФОП добре знайома нашим читачам. Пропонуємо поговорити про те, чи зміниться щось у цьому питанні наступного року з початком дії РРО-новацій*.

* Про них ми говорили, зокрема, в статті «РРО-зміни: дайджест» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 43).

Як зараз

Зрозуміло, що відсутність у продавця документів на товар — проблема не лише податкова. Це і проблема тих же якості/безпеки в тому числі.

Але сфокусуємося зараз саме на першій складовій.

Податківці, використовуючи творчий підхід, у різний час по-різному намагалися підступитися до підприємців, у яких були відсутні документи на товар.

Наприклад, стверджували, що вартість бездокументних товарів — це дохід ФОП-єдиноподатника, оскільки вони отримані безоплатно. Але зараз, завдяки п. 292.3 ПКУ, такі вимоги більше не звучать, бо немає письмового договору дарування або «аналога» — немає безоплатно отриманих товарів img 1.

«Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку» (п. 292.3 ПКУ).

Заходили також через ст. 20 Закону про РРО, яка передбачає штраф за торгівлю необлікованими товарами. Але і цей варіант не без допомоги судів у частині єдиноподатників також із часом утратив популярність. Знову ж таки, в актуальній зараз редакції ця стаття в силу прямої вказівки не стосується ФОП-єдиноподатників, які не є платниками ПДВ.

Зараз базовий «захід» зводиться до того, що фіскали, «вгледівши» відсутність документів на товар, намагатимуться:

1) накласти штраф за незбереження первинних документів у розмірі 510 грн. (при повторному протягом року порушенні — 1020 грн.) (п. 44.3 і ст. 121 ПКУ);

2) «схилити» ФОП до визнання того факту, що товар він купив у громадянина. Відповідно накласти штраф за неподання форми № 1ДФ — 510 грн. (при повторному порушенні протягом року — 1020 грн.) (п. 119.2 ПКУ).

Знову ж таки, що важливо. Обидва ці варіанти небездоганні!**

** Контраргументи ми наводили в статті «Навіщо ФОП-єдиноподатнику документи на товар?» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 45).

Також фіскали «опрацьовують» за ст. 20 Закону про РРО ФОП-загальносистемників, які продають товар без документів, при цьому не показують ні доходи, ні витрати від реалізації (якщо показувати доходи, то потрібно показувати і витрати, але без документів останні відобразити не можна).

Але це станом на зараз. А що на нас чекає в найближчій перспективі?

Як із 19.04.2020 р.

З 19.04.2020 р. (з урахуванням змін, передбачених Законом № 128***) «товарно-обліковий» обов’язок звучатиме таким чином (п. 12 ст. 3 Закону про РРО):

*** Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» від 20.09.2019 р. № 128-IX.

«12) вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

При цьому суб’єкт господарювання зобов’язаний надати контролюючим органам під час проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), які підтверджують облік та походження товарів, що на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об’єкті).

Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб — підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння)».

Недотримання цих вимог призводитиме до відповідальності за ст. 20 Закону про РРО (знову-таки в оновленій редакції):

«До суб’єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об’єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб — підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які здійснюють діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння)».

Що можна зазначити із цього приводу?

1. З полегшенням можуть зітхнути ФОП-єдиноподатники без ПДВ. Але вже не всі, а тільки ті з них, хто не торгує ТСПТ, лікарськими засобами, виробами медпризначення, «ювеліркою». Для них (хто не торгує ТСПТ і Ко) все залишиться по-старому.

2. Законодавець так і залишив «невиразне» формулювання про ведення обліку товарних запасів «у порядку, встановленому законодавством». Жоден нормативно-правовий акт цього порядку, як і раніше, не містить.

Але, як показала судова практика щодо загальносистемників, суди не дуже цим переймаються img 2. Якщо немає документів про походження товарів (такі документи в загальносистемника мають бути ще й на виконання п. 177.10 ПКУ), то «бездокументні» товари є необлікованими і їх реалізація призводить до штрафу за ст. 20 Закону про РРО.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.12.2018 р. у справі № 1540/4935/18 (reyestr.court.gov.ua/Review/78616754), постанова Верховного Суду від 25.09.2018 р. у справі № 809/1869/13-а (reyestr.court.gov.ua/Review/76821446).

Тобто судам уже було достатньо самого факту неможливості пред’явлення підприємцем документів про походження товарів (але, знову ж таки, стосувалося це все загальносистемників).

3. Виходить, «майбутня» дописка про те, що суб’єкт господарювання при проведенні перевірки повинен пред’являти документи, що підтверджують облік і походження товарів, які на момент перевірки перебувають у місці продажу (господарському об’єкті), якраз і є «відгомоном» тяжб із податківцями.

Законодавець вирішив посилити позиції податківців. Аргумент щодо того, що підприємець не може порушити порядок обліку запасів, який законодавчо для нього не встановлений, уже явно переможним не буде img 3.

Впадає в око не зовсім вдале формулювання штрафу «у розмірі подвійної вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку» (знову на ті ж граблі). Але знову таки навряд чи цей аргумент вирішить тяжбу на користь підприємця.

Також потрібно врахувати, що:

— гнів податківців буде рівною мірою обернений не лише на загальносистемників, але вже і на єдиноподатників, які торгують ТСПТ, лікарськими засобами, виробами медпризначення, «ювеліркою»;

— у «зоні ризику» будуть усі товари, які перебувають на момент перевірки в місці продажу (господарському об’єкті). Не обов’язково на прилавку. Адже штрафуватися в тому числі буде ненадання документів — не обов’язково реалізація бездокументних товарів;

Є судові рішення, де торговці акцентували увагу на тому, що товари без документів вони не реалізовували (просто зберігали в місці торгівлі). А штраф саме за реалізацію. Після змін це не допоможе.

— у ситуації, коли прибуткові документи є, але «обліку» в силу очевидних причин немає, підприємця чіпати, вважаємо, не повинні. Адже в тій частині, що для підприємця не прописаний спеціальний порядок обліку товарних запасів, жодних змін не відбулося. Облікові регістри підприємців (Книги) призначені для обліку доходів і витрат (чи тільки доходів). Це не регістри для обліку товарних запасів. На щастя, інших версій, законодавчо обґрунтованих, податківці поки що не висувають. Навпаки, є позитивні консультації (див. листи ДФСУ від 11.03.2019 р. № 962/6/99-99-13-01-04-15/ІПК, від 28.02.2019 р. № 811/Д/99-99-13-01-02-14/ІПК, від 05.06.2018 р. № 2469/С/99-99-13-01-02-14/ІПК).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі