Карантин у дітей: як бути батькам

В обраному У обране
Друк
Ушакова Лілія, експерт з питань оплати праці
Бухгалтер 911 Березень, 2020/№ 12
КМУ ввів карантин. Один із заходів захисту — закриття закладів освіти. Діти, звісно ж, скажуть: «УРА!». А батьки? Що робити, якщо залишити дитину одну вдома, — узагалі не варіант?! Як бути з дитиною, якщо садок/школа на карантині, а мама/тато працюють? Шукаємо відповіді на поставлені запитання.

Робота почекає

Лікарняний. Коли чуєш слово «карантин», перше, що спадає на думку, — лікарняний лист. Але! Для догляду за здоровою дитиною на період карантину листок непрацездатності не видається. Це прямо прописано в п. 3.15 Інструкції № 455*.

* Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом Мінохоронздоров’я від 13.11.2001 р. № 455.

Що ж робити батькам? Можна спробувати на період карантину взяти частину щорічної відпустки або піти у відпустку на дітей — за наявності права на неї. Звісно, усю процедуру тут розглядати не будемо. Звернемо вашу увагу лише на окремі важливі нюанси.

Щорічна відпустка. Пам’ятаємо, що є особи, які можуть іти в щорічну відпустку в будь-який зручний для них час, і неважливо, що написано в них у графіку відпусток (див. ч. 13 ст. 10 Закону про відпустки).

Наприклад, жінки, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю; одинока мати (батько), яка виховує дитину без батька (матері), опікун, піклувальник.

Відмовити їм не можна. Навіть прикриваючись виробничою необхідністю.

І тут головне — не забути про строки. Стаття 115 КЗпП вимагає виплати відпускних не пізніше ніж за 3 дні до початку відпустки. Інакше — порушення.

Тому якщо ви сьогодні відправляєте працівника в щорічну відпустку із завтрашнього дня, не забудьте взяти в нього заяву про пізніший строк виплати відпускних.

Соцвідпустка на дітей. Категорії осіб, які можуть претендувати на соціальну додаткову відпустку на дітей, зазначені в ч. 1 ст. 19 Закону про відпустки.

На що звернути увагу, якщо працівник просить надати таку відпустку?

Додаткова відпустка на дітей надається (1) за календарний рік незалежно від відпрацьованого в цьому році часу, (2) понад щорічні основну і додаткові відпустки. Зверніть увагу, Мінсоцполітики наполягає: соцвідпустка на дітей надається в обов’язковому порядку за бажанням (заявою) працівника.

Тобто якщо працівник хоче — відмовити не можна (листи Мінсоцполітики від 06.02.2018 р. № 204/0/101-18/284 і від 05.08.2016 р. № 435/13/116-16).

Про строки виплати відпускних див. вище.

Якщо для працівника гроші не головне, то підійде й відпустка без збереження заробітної плати.

Відпустка за свій рахунок. Закон про відпустки поділяє відпустки без збереження зарплати на два види. Перший вид — відпустки за свій рахунок, що надаються в обов’язковому порядку визначеним категоріям працівників або при настанні певних подій, установлених ст. 25 Закону про відпустки (далі — «безвідмовні» відпустки).

І тут на перше місце виходить п. 31 цієї статті. Він передбачає надання відпустки без збереження зарплати на період оголошення карантину на відповідній території. Відпустка надається матері або іншій особі, зазначеній у ч. 3 ст. 18 цього Закону, для догляду за дитиною віком до 14 років.

Зазначимо, ст. 29 Закону України від 06.04.2000 р. № 1645-III свідчить: карантин установлює та скасовує КМУ. Норма Закону виконана. Відповідна постанова є (див. постанову КМУ «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» від 11.03.2020 р. № 211).

Переходимо до другого виду відпустки за свій рахунок — за згодою (домовленістю) сторін на підставі ст. 26 Закону про відпустки (коли мова йде не про випадок, про який йшлося вище).

Зверніть увагу: «антикризовим» законом від 17.03.2020 р. № 530-IX (на базі законопроєкту № 3219) передбачено, що тривалість відпустки за свій рахунок, яку працівник може взяти на період карантину, не включається до максимального 15-денного строку, передбаченого для такого виду відпустки. Але знову-таки, щоб отримати таку відпустку, має бути згода роботодавця.

Суміщаємо роботу з доглядом за дітьми

Приклад працівника, який зможе все, — бухгалтер. Ну яка може бути в бухгалтера відпустка? Чи то коронавірус, чи то потоп, чи то землетрус. Реєструвати ПН і займатися іншими «корисностями» хто буде? Розглянемо можливі варіанти організації робочого часу таких ось «живчиків».

Неповний робочий час. У загальному випадку встановлюється за домовленістю між працівником і роботодавцем. АЛЕ! Роботодавець зобов’язаний установити неповний робочий час, якщо з таким проханням до нього звертається, зокрема, жінка, яка має дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю (ст. 56 КЗпП). Відмовити не можна. Інакше — порушення трудового законодавства!

Робота вдома. Ні, це не про працівників-надомників. Якщо працівник тимчасово (у період карантину) попрацює вдома, він не стає надомником (див. Конвенцію № 177 про надомну працю Міжнародної організації праці від 20.06.96 р.). Заводити «надомну катавасію» не потрібно. А що потрібно?

Якщо роботодавець не проти, працівник подає йому заяву з проханням дозволити працювати вдома.

У цій заяві, серед іншого, мають бути зазначені дата початку і період, протягом якого працівник виконуватиме свої трудові обов’язки вдома.

Якщо працівник хоче змінити графік роботи, про це також слід зазначити в заяві. Далі — наказ.

Гнучкий режим. Гнучкий режим робочого часу — це така форма організації праці, за якою для працівника встановлюється режим праці із саморегулюванням часу початку, закінчення і тривалості робочого часу протягом робочого дня.

Якщо сторони трудового договору не проти, то чому б і ні? Але потрібно все оформити документально (заява працівника + наказ + (за потреби) зміни до правил внутрішнього трудового розпорядку).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити