* Про це детальніше в окремій статті номера.
Схоже, депутати не врахували, що ЄП для груп 1 і 2 є «фіксованим» . Працюєш, не працюєш — не важливо. Потрібно платити. Але тільки ось обставини «за вікном» цьому ніяк не сприяють.
Що робити?
Найочевидніший вихід для єдиноподатників групи 1 або 2 без (!) найманих працівників — написати своїм податківцям заяву на відпустку і не платити ЄП за один календарний місяць (п. 295.5 ПКУ).
Нагадаємо, що якщо у ФОП є тільки працівники, які в декреті, у відпустці для догляду за дитиною до 3 (6) років або мобілізовані, то вважається, що працівників немає (п.п. 291.4.1 ПКУ).
Відповідно немає перешкод для «відпускної» пільги .
Форма заяви — довільна. Подаємо її в будь-який день до початку відпустки (категорія 107.05 ЗІР). При цьому вважаємо, що податківці, зважаючи на ситуацію, яка склалася, можуть (саме можуть) нормально поставитися і до «перехідної» відпустки (не обов’язково від початку до кінця одного календарного місяця, просто обираємо місячний еквівалент). Хоча гарантувати нічого не можна. Формулювання з п. 295.5 ПКУ можна трактувати й у вузькому сенсі — відпустка лише на календарний місяць. Краще попередньо уточнити цей момент у податківців**.
** Усі нюанси знайдете в статті «Гарячі запитання про відпустку в підприємця» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 22).
Важливо! Дохід у відпустці краще не отримувати, щоб не нарахували ЄП*** .
*** Про те, який дохід можна ризикнути отримати і які ризики в разі анулювання відпустки, ми розповідали в статті «Чи можна отримувати дохід, якщо єдиноподатник — у відпустці?» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 36).
Узяти відпустку можна тільки один раз на рік на один місяць! Але, судячи з усього, карантинні заходи місяцем не обмежаться. Знову ж таки як бути підприємцям з найманими працівниками? Адже їх карантинні заходи торкаються рівною мірою.
Поки що законодавці це питання не зняли . Не виключено, що знімуть найближчим часом. Знову ж таки встановлення конкретних ставок єдиного податку перебуває в компетенції місцевих рад. Не виключено, що порятунок прийде з їх боку.
Там же, де ми не маємо справи з «твердою» сумою податку, наприклад, як у випадку з групою 3, — особливих проблем саме зі сплатою ЄП не виникає. Якщо єдиноподатник групи 3 не отримує доходу, то ЄП у нього = 0 (оскільки ЄП = 3 або 5 % від доходу).
Для відправлення заяви можна скористатися меню «Листування з ДФС» приватної частини Електронного кабінету з прикріпленою копією заяви. Знову ж таки через кабінет потрібно перевірити, чи не нарахували податківці вам ЄП за місяць відпустки.