Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Квітневий ЄСВ‑звіт: відповідаємо на ваші запитання

Савченко Олена, налоговый эксперт
Бухгалтер 911 Травень, 2020/№ 18
Друк
Для багатьох суб’єктів господарювання квітень не зовсім стандартний місяць, з точки зору режиму роботи. Хтось зараз перебуває в простої, хтось перевів частину співробітників у режим неповного робочого часу, у декого — працівники у відпустці за свій рахунок. У зв’язку з цим у наших читачів виникають запитання, пов’язані із заповнен­ням ЄСВ-звіту в тій чи іншій ситуації. Добірку цих запитань (і відповідей) ми наведемо нижче.

Відпустка за свій рахунок

1. На підприємстві всі співробітники перебувають у відпустці без збереження заробітної плати весь квітень. Чи потрібно в цьому випадку подавати ЄСВ-звіт?

2. На підприємстві частина співробітників перебуває у відпустці без збереження зарплати весь квітень. Які особливості при заповненні ЄСВ-звіту в цьому випадку?

Чи потрібно заповнювати таблицю 6 Звіту з ЄСВ за квітень 2020 року за такими працівниками, якщо жодні нарахування їм у квітні не здійснювалися? І як їх показати в «шапці» таблиці 1 ЄСВ-звіту?

Звіт з ЄСВ у першому випадку потрібно обов’язково подати.

Що стосується другого випадку, то інформацію про таких працівників у ЄСВ-звіті теж відображати потрібно. Хоча нарахувань виплат не було, відомості необхідно включити до цього Звіту. Тепер детальніше.

У реквізиті 15 (вступній частині) таблиці 1 ЄСВ-звіту штатного працівника, який УВЕСЬ місяць перебував у відпустці за свій рахунок:

враховують у показниках: «Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період, осіб» і «Облікова кількість штатних працівників»;

не враховують у показнику «Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату /…» (заповнюється автоматично).

У таблиці 6 ЄСВ-звіту за квітень 2020 року за працівниками, які були у відпустці за свій рахунок, сформуйте рядки без сумових показників, але при цьому заповніть графи 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, а також 22 і внесіть:

— до графи 14 — кількість календарних днів, протягом яких працівники перебували у відпустці за свій рахунок (у цьому випадку — «30»);

— до графи 15 — кількість календарних днів, протягом яких працівники перебували в трудових відносинах з роботодавцем («30», оскільки трудові відносини не припинялися).

У таблиці 5 Звіту з ЄСВ початок/закінчення відпустки без збереження зарплати не відображаємо.

Оскільки відпустка працівників припала на всі робочі дні місяця і жодних нарахувань, які входять до бази стягнення ЄСВ, у такому місяці в них не було, то ЄСВ-різницю не визначаємо. Відповідно не формуємо й додатковий рядок на ЄСВ-різницю.

Про те, як бути в ситуації, якщо працівник частину місяця перебував у відпустці за свій рахунок, а за частину місяця йому була нарахована зарплата, можна прочитати в статті «На карантині: «трудова» доплата і ЄСВ-різниця» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 13).

Щорічна відпустка+ відпустка за свій рахунок

Працівник підприємства (без інвалідності, основне місце роботи) з 18.03.2020 р. по 15.04.2020 р. перебував у щорічній відпустці. З 16.04.2020 р. по 11.05.2020 р. перебуває у відпустці за свій рахунок. Чи потрібно в цьому випадку розраховувати ЄСВ-різницю і як заповнити квітневий ЄСВ-звіт?

Перехідні відпускні для цілей порівняння з мінзарплатою (МЗП) необхідно віднести до місяців, за які вони нараховані. Якщо база нарахування ЄСВ (з урахуванням усіх інших виплат) після такого розподілу в якомусь із місяців виявиться менше розміру МЗП, то за таким працівником потрібно виконати вимогу ЄСВ з МЗП (розрахувати ЄСВ-різницю)* (див., зокрема, лист ДФСУ від 11.03.2015 р. № 5084/6/99-99-17-03-03-15).

* Корисні деталі ви зможете знайти в статті «Сплачуємо ЄСВ з МЗП у 2019-му» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 6).

Тому якщо квітневий дохід основного працівника (без інвалідності) за місяць (у нашому випадку це тільки відпускні, що припадають на квітень) менше за МЗП, ЄСВ-різницю потрібно обов’язково сплатити.

Припустимо, сума відпускних, що припадають на квітень, 3500 грн. Ця сума нижча за мінімальну заробітну плату (4723,00 грн). Тому визначаємо різницю між цими двома величинами (1223 грн) і донараховуємо на неї ЄСВ: 1223 грн х 22 % : 100 % = 269,06 грн.

Ця сума різниці між розміром МЗП і фактично нарахованим доходом (відпускними) за звітний місяць (додткова база) зазначається в таблиці 6 ЄСВ-звіту окремим рядком.

Таким чином, у таблиці 6 ЄСВ-звіту за квітень 2020 року за таким працівником потрібно заповнити два рядки.

Один рядок без сумових показників, але із заповненням граф 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, а також 22 і внесіть:

— до графи 14 — кількість календарних днів, протягом яких працівник перебував у відпустці за свій рахунок (у цьому випадку — «15»);

— до графи 15 — кількість календарних днів, протягом яких працівник перебував у трудових відносинах з роботодавцем («30»).

Для відображення ЄСВ-різниці в таблиці 6 Звіту з ЄСВ потрібно сформувати окремий (додатковий) рядок за тією застрахованою особою, за якою визначали ЄСВ-різницю.

У графі 9 проставляємо «1». У графі 10 за рядком з ЄСВ-різницею проставляємо КТН «13». Суму ЄСВ-різниці зазначаємо в графі 19 таблиці 6, а нарахований на неї ЄСВ — у графі 21.

Неповний робочий час

З 01.04.2020 р. деякі категорії співробітників переведені в режим роботи неповного робочого часу. Як таке переведення показати в ЄСВ-звіті за квітень?

Тут нічого складного. Головне, не забути в графі 24 (ознака неповного робочого часу) таблиці 6 Звіту з ЄСВ поставити «1» — так.

Але врахуйте, якщо фактична база нарахування ЄСВ за квітень буде нижча, ніж розмір МЗП за такими працівниками (основне місце роботи, без інвалідності), не забудьте розрахувати ЄСВ-різницю, щоб виконати вимогу про сплату ЄСВ з МЗП.

У цьому випадку для відображення такої ЄСВ-різниці в таблиці 6 Звіту з ЄСВ потрібно буде сформувати окремий (додатковий) рядок (див. вище).

Простій

На підприємстві оформлено простій. Працівникам нараховано 2/3 окладу. Чи є особливості в заповненні ЄСВ-звіту в цьому випадку?

Ні, в цьому випадку жодних особливостей немає. Єдиний момент, про який потрібно згадати, — наявність простою не виключає необхідності сплачувати ЄСВ у розмірі не нижче мінімального страхового внеску для працівників без інвалідності, у яких це місце роботи є основним.

Тому якщо в «простійному» місяці база нарахування ЄСВ за ставкою 22 %, визначена за основним працівником, виявиться нижчою ніж мінзарплата, обов’язково на різницю між цими двома величинами нарахуйте ЄСВ.

Для відображення такої ЄСВ-різниці в таблиці 6 Звіту з ЄСВ потрібно сформувати окремий (додатковий) рядок за тією застрахованою особою, за якою визначали ЄСВ-різницю.

У графі 9 проставляємо «1». У графі 10 за рядком з ЄСВ-різницею проставляємо КТН «13». Суму ЄСВ-різниці зазначаємо в графі 19 таблиці 6, а нарахований на неї ЄСВ — у графі 21**.

** Детальніше про це ми писали в статті «На карантині: «трудова» доплата і ЄСВ-різниця» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 13).

Відпустка до 3 років + відпустка за свій рахунок

Працівниця вийшла з відпустки до 3 років і відразу з першого робочого дня (20 квітня) взяла відпустку без збереження заробітної плати до 11 травня. Як відобразити це в ЄСВ-звіті?

Закінчення відпустки для догляду за дитиною до 3 років потрібно відобразити в таблиці 5 ЄСВ-звіту. Для цього формуємо окремий рядок з датою закінчення такої відпустки (код категорії «6» у графі 8). При цьому в таблиці 5, у випадку якщо закінчилася відпустка для догляду за дитиною до 3 років, графи 12 — 15 не заповнюються, а графа 16 заповнюється.

Рядка з датою початку роботи після закінчення відпустки в таблиці 5 бути не повинно (адже трудові відносини не переривалися).

У таблиці 6 ЄСВ-звіту за квітень 2020 року сформуйте для цієї працівниці рядок без сумових показників, але заповніть графи 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, а також 22 і внесіть до графи 14 — кількість календарних днів, протягом яких вона перебувала у відпустці за свій рахунок (у цьому випадку — «11»); до графи 15 — кількість календарних днів, протягом яких працівниця перебувала в трудових відносинах з роботодавцем («30», оскільки трудові відносини не припинялися).

Відпустка до 3 років і звільнення

Працівниця у квітні вийшла з відпустки до 3 років і днем закінчення відпустки до 3 років звільнилася «за власним бажанням». Як відобразити це в ЄСВ-звіті?

У таблиці 5 на цю працівницю формуємо два рядки: перший — з датою закінчення відпустки для догляду, другий — з датою припинення трудових відносин і підставою звільнення***.

*** Детальніше про заповнення таблиці 5 Звіту з ЄСВ можна прочитати в статті «Таблиця 5 Звіту з ЄСВ: відповідаємо на запитання» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 38).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі