Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

«Карантинна» допомога по частковому безробіттю: «ширше коло»

Біляєва Олена, експерт з питань оплати праці
Бухгалтер 911 Травень, 2020/№ 22
Друк
Ви вже в курсі, що Законом № 591* (ухваленим на базі законопроєкту № 3329-д), зокрема, вдосконалений порядок надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину**. Зараз розповімо подробиці.

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 13.05.2020 р. № 591-ІХ.

** Див. статтю «Хороші ЄСВ-новині, «неприбуткові» ФОП, часткове безробіття і Ко» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 20).

ФОП теж у справі. Передусім відзначимо розширення кола осіб, що мають право на «карантинну» допомогу по частковому безробіттю (КДЧБ). Тепер до нього входять, зокрема, ФОП (крім пенсіонерів), які призупинили (скоротили) діяльність через карантинні обмеження і, як наслідок, втратили повністю або частково свій дохід.

Але відразу зазначимо, що існуючі правила виплати КДЧБ, виписані під працівників/роботодавців, не так-то просто перекласти на ФОП з їх специфікою роботи. ФОП, що не кажи, — це не працівник, щодо якого є чітке нормування праці за КЗпП. Знову ж таки згідно з п. 9 ст. 471 Закону про зайнятість порядок виплати КДЧБ визначається КМУ. Це ми до того, що у будь-якому разі ще треба буде чекати, поки КМУ підправить відповідним чином свій Порядок № 306***. І тільки після цього можна буде предметно говорити про отримання ФОП КДЧБ на себе (хоча, зауважимо, що проєкт Порядку, що зявився днями, ясності не додає). Поки ж скажемо про те, що закладено на рівні Закону про зайнятість (з урахуванням останніх змін).

*** Порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, затверджений постановою КМУ від 22.04.2020 р. № 306.

По-перше, ФОП повинні входити до кола суб’єктів малого (у тому числі мікро-) і середнього підприємництва****.

**** Критерії суб’єктів малого і середнього підприємництва, а також детальний порядок отримання допомоги роботодавцями ми описували в статті «Отримуємо «карантинну» допомогу по частковому безробіттю» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 17).

З цим проблем, явно, не буде img 1.

Система оподаткування значення не має. Але по загальній системі вже зараз видно нюанс із визначенням суми КДЧБ. У її розрахунок покладена «база нарахування ЄСВ». А вона в загальному випадку визначається наприкінці року.

По-друге, ФОП мають бути застрахованими особами і сплачувати ЄСВ «за себе». Причому не менше 6 місяців, що передують даті призупинення діяльності. Заборони були встановлені КМУ в березні. Відповідно має бути сплачений ЄСВ за періоди вересень — грудень 2019 року, січень-лютий 2020 року. Несплата ЄСВ за березень (скористалися звільненням) для ФОП, які призупинили діяльність у березні (таких більшість), погоди не зробить.

Так само, як і роботодавцям, що отримують допомогу для своїх працівників, ФОП, які хочуть отримати допомогу на себе, треба звернутися в центр зайнятості за місцем ЄСВ-реєстрації (тобто за місцем проживання). Перелік документів:

— заява із засвідченими копіями документів, що підтверджують приналежність до «малюків» або «середнячків». Для ФОП такими документами можуть бути декларація про майновий стан і доходи (для загальносистемників) або ЄП-декларація (для єдиноподатників). Стосовно чисельності працівників, якщо вони є, вочевидь, зажадають копії звітів з ЄСВ (Д4) з квитанціями № 2 за всі місяці 2019 року (адже ФОП статзвітність за працівниками не подають);

— засвідчена самим ФОП копія наказу із зазначенням дати призупинення (скорочення) діяльності;

— відомості про себе;

— довідка з податкової про сплату ЄСВ за останні 6 місяців. Не слід плутати цю довідку з довідкою про відсутність заборгованості з ЄСВ.

Запит податківцям можна скласти, наприклад, так: «Прошу Вас видати довідку про сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 01.09.2019 р. по 29.02.2020 р. включно для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину».

По-третє, КДЧБ призначатиметься за кожну годину, на яку ФОП була скорочена передбачена законодавством тривалість робочого часу, з розрахунку 2/3 бази нарахування ЄСВ.

Якщо діяльність взагалі не здійснювалася, все більш-менш зрозуміло. А ось із частковим скороченням — це загадка, щодо якої у нас, зізнаємося, немає навіть версій.

Базою нарахування, очевидно, для усіх ФОП вважатимуть мінзарплату. Відповідно за повний місяць повного зупинення діяльності (за квітень) максимальна сума допомоги становитиме:

4723 грн х 2 : 3 = 3148,67 грн.

Це не зовсім правильний підхід для загальносистемників. Але до моменту подання декларації на іншу цифру «бази нарахування» орієнтуватися навряд чи захочуть.

Нагадаємо: сума допомоги визначається виходячи з фінансових можливостей Фонду «безробіття» і не може перевищувати розміру мінзарплати. Знову ж таки не зовсім зрозуміло, чи буде впливати несплата ЄСВ «за себе» за березень, квітень, травень на отримання КДЧБ. На наше переконання не повинна. Але що скаже Фонд?

Детальніше — після появи змін щодо ФОП у Порядку № 306.

90 замість 30. Ще один дуже важливий момент. І роботодавці, і ФОП можуть звернутися за допомогою по частковому безробіттю протягом 90 календарних днів з дня призупинення (скорочення) діяльності. Але багато хто через 30-денне обмеження, щоб отримати КДЧБ накази зробив квітнем. Зворотного шляху у них, виходить, уже немає.

Оподаткування. У новому п. 13 підрозд. 1 і п.п. 1.10 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ прямо прописали, що з 02.04.2020 р. не підпадає під оподаткування ПДФО і ВЗ допомога по частковому безробіттю на період карантину, яка виплачується (надається) роботодавцем відповідно до ст. 471 Закону про зайнятість.

ЄСВ на суму допомоги, звісно, теж не нараховуємо.

А що з ФОП? Звільнення прописали для допомоги, що виплачується роботодавцем (див. вище). Є ризик оподаткування. Але податківці за допомогами ФОП завжди тяжіли до «цивільних» правил. В такому випадку проблема оподаткування - на податковому агенті (джерелі виплати).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі