Теми статей
Обрати теми

Договірні штрафи: ЄП-облік у ФОП

Біляєва Олена, експерт з питань оплати праці
Якщо контрагент заплатить ФОП-єдиноподатнику договірний штраф за порушення зобов’язань за договором, чи не призведе це до негативних наслідків у такого ФОП у частині оподаткування? Як оподатковувати цей дохід: єдиним податком чи, може, ПДФО як дохід від непідприємницького виду діяльності?

Порядок визначення доходів платника єдиного податку (ЄП) і їх склад установлено ст. 292 ПКУ. Причому не дуже виразно.

Доходом ФОП на ЄП є дохід img 1, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній чи нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ.

Але це форма доходу. А де склад, якщо не говоримо про доходи з п. 292.3 ПКУ?

На допомогу ФОП — вказівки, що до доходу не включається. У випадку з ФОП це:

— пасивні доходи у вигляді відсотків, дивідендів, роялті, страхових виплат і відшкодувань, а також доходів від продажу рухомого та нерухомого майна, що належить на праві власності фізособі і використовується в її госпдіяльності. Ми традиційно вважаємо, що в цьому випадку йдеться про реєстроване на фізособу рухоме та нерухоме майно;

— надходження за переліком з п. 292.11 ПКУ.

Також у п. 292.15 ПКУ прописано нюанс для врахування компенсацій (відшкодувань) за рішенням суду за попередні звітні періоди: для оподаткування ЄП враховуються, для порівняння з пороговою величиною доходу — ні.

Тобто таке враження, що автори ПКУ не хотіли заганяти ЄП-дохід у якісь рамки. Мовляв, усе, що надійшло, то й дохід. Але так можна і до абсурду дійти. Тому, наприклад, щодо юросіб на ЄП доводиться задіювати той же П(С)БО 15 «Дохід»*.

* Деталі знайдете в статті «Якою мірою застосовувати П(С)БО 15 при розрахунку єдиного податку для юрособи?» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 42).

Водночас конкретно щодо договірних штрафів включення отриманого штрафу до єдиноподаткового доходу виглядає цілком логічно. Причому, вважаємо, оподатковувати його потрібно як дохід від діяльності, зі здійсненням якої безпосередньо пов’язаний штраф.

Оподатковувати його за цивільними правилами або як дохід від діяльності, не зазначеної в Реєстрі платників ЄП, підстав немає.

Хоча штрафні санкції не є платою за поставлені товари (виконані роботи, надані послуги), вони безпосередньо пов’язані зі здійсненням госпдіяльності, а можливість їх застосування, зазвичай, прописують у госпдоговорах. Тому штрафи, отримані від контрагента за невиконання або неналежне виконання зобов’язань за договором, цілком уписуються в підприємницьку діяльність ФОП, оподатковувану ЄП за загальними правилами.

Отриману суму доходу (штрафу) ФОП-ЄП відображає в графах 2, 4 і 6 Книги обліку доходів (у графах 2, 4 і 7 Книги обліку доходів і витрат).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі