Теми статей
Обрати теми

Документи на дохід після скасування Книг

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт
Бухгалтер 911 Вересень, 2020/№ 37
Друк
З 01.01.2021 р. Книги обліку ФОП кануть у Лету. У зв’язку із цим виникають запитання, а саме:
1) що буде з оприбуткуванням готівки (адже зараз її прибуткують через запис у Книзі)?
2) якими первинними документами ФОП повинен буде підтверджувати свій дохід у декларації?

Запитання 1. Оприбуткування готівки. Турбота НБУ — прописати нові правила оприбуткування готівки в підприємців так, щоб вони враховували факт скасування Книг. Виникали побоювання, що НБУ «посадить» оприбуткування на виписування прибуткових/розрахункових документів і тоді «писанини» не зменшиться, а, навпаки, додасться*.

* Див., зокрема, статтю «10 «гарячих» запитань про скасування Книг обліку у ФОП» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 34).

Але, як уявляється, можна зітхнути з полегшенням img 1. Судячи зі свіжого проєкту** змін до «касового» Положення від 29.12.2017 р. № 148, НБУ вирішив усе-таки «не винаходити велосипед». Так само, як зараз запис у Книзі обліку вважається оприбуткуванням готівки, з 01.01.2021 р. оприбуткуванням вважатиметься й щомісячний запис у довільному обліковому регістрі. Тобто для цілей оприбуткування окремо/додатково нічого робити не доведеться! Але проблема може «вилізти» в іншому місці img 2 (див. запитання 2).

** bank.gov.ua/admin_uploads/article/Proekt_of_resolution_04092020.pdf?v=4

Майбутню редакцію пропонують прописати так:

«Оприбуткування та облік фізичними особами — підприємцями отриманих доходів здійснюється в книгах обліку доходів і витрат / у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів у порядку, визначеному Податковим кодексом України».

Запитання 2. Первинка на дохід ФОП. Згідно з п. 44.1 ПКУ показники деки обов’язково потрібно підтвердити документами. Зараз підтвердний документ — Книга обліку доходів (і витрат). А що буде з 01.01.2021 р.?

Усе просто img 3: безготівковий дохід завжди можна підтвердити банківськими виписками, готівковий — Z-звітом РРО/ПРРО або записами в КОРО. Але якщо у ФОП немає РРО/ПРРО/КОРО, а готівка є, як бути? У присвяченому, зокрема, «вбивству» Книг ФОП Інформаційному листі № 16*** податківці доходять двох суперечливих висновків:

*** tax.gov.ua/data/material/000/339/432244/Informaciyniy_list_16.pdf

1) підтвердити дохід, зазначений у деці єдиноподатника, можна записами із зошита/блокнота або іншого регістра, який веде спрощенець замість Книги. Причому достатньо місячних оборотів img 4! Це цілком логічно та вписується в п. 44.1 ПКУ. Він дозволяє підтверджувати ці деки не лише первинкою, але й іншими документами, «пов’язаними з обчисленням та сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством». Виходить, не потрібно оформляти окремі розрахункові документи на суму прийнятої готівки?

2) на жаль, але фіскали стверджують, що інформація про місячні обороти повинна «відповідати змісту первинних документів за відповідний період» img 5. Щоправда, згадують вони чомусь не розрахункові документи про продаж за готівку, а документи на придбані товари img 6. Можливо, вони всього лише хочуть, щоб у ФОП були документи на товар (а розрахунковим документам про приймання готівки дадуть спокій і не вимагатимуть узагалі). Хотілося б сподіватися. Але поки що думка податківців незрозуміла.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі