РРО в інтернет-магазині: зміни з 01.01.2021 р.
Зараз якщо інтернет-магазин належить єдиноподатнику з доходом до 1 млн грн, то РРО в ньому не використовується . Рятує РРО-імунітет. Зрозуміло, якщо ФОП не продає «товари-згубники» РРО-імунітету. Проте з 01.01.2021 р. РРО-імунітет зникне . До чого це призведе?
Потрібно буде або перейти на «чисту безготівку», або при розрахунках застосовувати РРО.
Із цією проблемою вже зіткнулися єдиноподатники-мільйонери (річний дохід яких перевалив за 1 млн грн) і загальносистемники.
Тож давайте з’ясуємо, що ж таке ця «чиста безготівка», яка допомагає уникнути РРО?
Які оплати не потрібно проводити через РРО?
Не вдаючись до теорії та не мудруючи лукаво, відразу розповімо, що ви можете уникнути РРО, тільки якщо отримуватимете оплату таким чином:
1) з поточного рахунку покупця (увага! — без застосування платіжної картки покупця) — на ваш рахунок. Важливо, щоб платіжна картка покупця не була задіяна;
2) через касу банку на ваш рахунок. При цьому неважливо, буде покупець поповнювати вам рахунок за номером IBAN чи за номером вашої картки, оскільки ви, як продавець, можете використовувати свою картку, а ось покупець — у жодному разі. Іноді ФОП-продавець дає покупцям не номер своєї картки, а транзитний рахунок його банку (з комбінацією цифр «2924»). У цьому випадку одержувачем грошей виступає банк, а в призначенні платежу зазначають номер картки ФОП, його П. І. Б. та ІПН. Це нормально, не варто побоюватися. Платіж, зрештою, потрапить ФОП ;
3) через термінали самообслуговування банку (листи ДФСУ від 15.03.2019 р. № 1072/В/26-15-13-06-12-ІПК і від 21.03.2019 р. № 1146/6/99-99-14-05-01-15/ІПК). На наш погляд, від РРО рятує отримання оплати через будь-який термінал (не лише банківський), але податківці, на жаль, поки фіскалять і не погоджуються із цим;
4) якщо стороння служба доставки, пошта або експедитор отримає кошти в покупця і перерахує їх зі свого поточного рахунку — на ваш рахунок. Або внесе через касу банку чи термінал самообслуговування .
Але в цьому випадку важливо, щоб сума готівки за кожним платежем не перевищувала 4999 грн, інакше в кур’єра вимагатимуть паспорт*.
* Вас може зацікавити стаття «Чи можна переказати на картку більше 5000 грн?» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 18).
Це, скажімо так, залізобетонні підстави для життя без РРО. Але можна ретельно вивчити ст. 9 та 10 Закону про РРО і дізнатися, чи немає конкретно для вас будь-яких приємних винятків, які дозволять працювати без РРО або хоча б з КОРО і РК замість РРО.
Проте винятків мало, особливо якщо ми говоримо про інтернет-торгівлю. Тому для тих, хто відчуває, що не зуміє організувати розрахунки так, щоб уникнути РРО, розбираємося далі.
Які оплати через РРО проводити потрібно?
1. Якщо ФОП бере в руки готівку (від покупця або від служби доставки/пошти/експедитора), то її однозначно потрібно провести через РРО.
2. Якщо ФОП надає покупцеві POS-термінал, щоб той міг розрахуватися платіжною карткою, цей платіж теж потрібно провести через РРО. Такі правила.
3. Точно так само ми робимо, якщо покупець натискає кнопку «Оплатити» на сайті самого ФОП (ФОП користується послугою інтернет-еквайрингу). По суті, у цьому випадку продавець надає йому таку ж можливість розрахуватися карткою, як і через POS-термінал, але тільки в Інтернеті. А замість POS-термінала платіж проходить через платіжні системи (наприклад, LiqPay), з якими ФОП попередньо укладає договори інтернет-еквайрингу.
А отже, ці платежі теж повинні пройти через РРО .
Провести їх через РРО можна в день отримання виписки від еквайра про зарахування грошей на рахунок ФОП (ІПК ГУ ДФС у Чркасской області від 12.11.2019 р. № 1275/ІПК/23-00-33-01-06).
Але є приємний виняток. РРО застосовувати не потрібно, якщо фізичний контакт між продавцем і покупцем відсутній (товар/послуга передається виключно через Інтернет) , наприклад:
— при наданні інформаційно-консультаційних послуг;
— якщо нематеріальні товари покупець завантажує прямо з Інтернету (електронні книги, аудіо- та відеозаписи, комп’ютерні програми, опції до них тощо);
— послуги з проживання;
— послуги оренди місць відпочинку, конференц-залу, складів без фізичного контакту орендаря та орендодавця;
— послуги з охорони;
— посередницькі послуги у сфері страхування та послуги з обробки даних і розміщення інформації на вебвузлах. Фіскали із цим згодні**. Але, щоб безпечно не застосовувати РРО у вищезгаданих випадках, під кожен конкретний вид «безконтактної» операції рекомендуємо отримати лояльне роз’яснення на свою адресу.
** Перелік нематеріальних товарів та послуг, якими можна торгувати без РРО, ми обговорювали в статті «Інтернет-торгівля без місця торгівлі» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 29).
4. І останній варіант, який є каменем спотикання. Це інтернет-банкінг або інші способи платежу, за яких продавець не надає покупцеві можливості розрахуватися карткою. Покупець робить це сам.
Наприклад, заходить у Приват24, Ощад24 тощо і платить звідти зі своєї картки — на картку продавця. Або заходить на сайт LiqPay, Portmone тощо і сам перераховує гроші з особистої картки на картку або поточний рахунок (IBAN) продавця. Або взагалі платить через термінал самообслуговування (банкомат). Так ось, в усіх цих випадках, на наше тверде переконання, РРО застосовувати не потрібно, оскільки сам ФОП не приймає картку в оплату від покупця***.
*** Детальні викладки за цією темою ви знайдете в статті «Виручка заходить через «Приват24»: чи потрібен РРО?» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 29).
Але податківці категорично й сліпо наполягають на тому, що всі ці платежі потрібно проводити через РРО (крім платежу через банківський ПТКС).
І тут, незалежно від того, що ви для себе вирішите — слухатися фіскалів і ставити РРО чи працювати без РРО і позиватися до них, спочатку потрібно зрозуміти, як відрізнити платіж, який надійшов вам з поточного рахунку, від платежу, який зроблений за допомогою картки? Чи зможуть податківці розрізнити їх ?
Секрети банківської виписки
Щоб зрозуміти, звідки надійшов платіж, потрібно уважно вивчити банківську виписку. І тут є свої секрети, про які ми зараз і розповімо .
У виписці завжди зазначається рахунок контрагента, з якого вам надійшли гроші. Але він не завжди збігається з рахунком вашого покупця, іноді банк використовує транзитні рахунки для зарахування грошей, тому важливо знати банківське кодування:
У номері рахунку є комбінація цифр | Звідки надійшов платіж? | Чи потрібно проводити цей платіж через РРО? |
…2600… | З рахунку ЮО або ФОП*. Найчастіше такі платежі проходять, якщо покупець: — подає до банку платіжне доручення на перерахування оплати або — перераховує оплату продавцеві через інтернет-банкінг, але не перекидає гроші з картки на картку, а використовує опцію «Платіж за реквізитами» (тобто вводить IBAN-рахунок продавця) | Ні |
* Примітка. Рахунки 2605 (карткові рахунки ФОП або ЮО) вже скасовано. Тому зараз абсолютно всі рахунки суб’єктів господарювання (і поточні, і карткові) йдуть під номером 2600. А отже, якщо у виписці зазначено такий рахунок, податківці ніяк не зрозуміють, з якого саме рахунку (карткового чи поточного) зроблена оплата . Але звертайте увагу на деталі операції або призначення платежу — там теж не повинно бути згадок про платіж карткою! | ||
…2620… | З рахунку фізособи. Оскільки карткові рахунки 2625 уже скасовано, то під цим номером тепер ідуть і карткові, і поточні рахунки фізосіб. А отже, якщо податківці побачать у виписці такий рахунок, вони не доведуть, що оплата надійшла саме з картки фізособи . Цілком можливо, що вона надійшла з поточного (некарткового) рахунку | Ні |
…2902… | З каси банку. Цей транзитний рахунок банки використовують, якщо покупець платить на рахунок продавця через касу банку | Ні |
…2920… | З банкоматів (ПТКС), які належать банку. Це означає, що покупець переказав оплату на картку (рахунок) продавця через банківський термінал самообслуговування. Податківці згодні з тим, що такі операції не потрібно проводити через РРО | Ні |
…2654… | З банкоматів (ПТКС), які належать не банку, а фінустанові. Податківці вперто вважають, що такі операції потрібно проводити через РРО , хоча ми з ними не згодні | Так (на думку фіскалів) |
…2924… | З карткових рахунків ЮО, ФОП і фізосіб. Цей транзитний рахунок використовується еквайрами для зарахування платежів від покупців (коли вони натискають кнопку «Оплатити» на вашому сайті). Також він може з’явитися у виписці, якщо покупець перекидає гроші зі своєї картки на картку продавця: — через інтернет-банкінг (Приват24, Ощад24 тощо); — чи зайшовши на сайт фінпосередників (LiqPay, Portmone тощо) | Так |
…2909… | З рахунку ЮО, ФОП або фізособи. Іноді цей транзитний рахунок використовують для зарахування грошей з рахунку покупця на рахунок продавця (або для зарахування грошей, отриманих через касу банку). При цьому неможливо однозначно сказати, були задіяні платіжні картки в цих операціях чи ні (найчастіше — ні). Тому через РРО такі операції можна і не проводити | Ні |
Таким чином, якщо у виписці банку ви побачите, що платіж зайшов з рахунку, в якому є комбінація цифр 2924 або 2654, то такі платежі потрібно проводити через РРО. Коли? Це можна зробити в день зарахування грошей на ваш рахунок, тобто в день отримання виписки банку.
Але не забудьте, що чек РРО потрібно надати покупцеві. Тому якщо посилка з товаром відправляється раніше, можна або вибивати чек раніше, або використати програмний РРО і відправити покупцеві електронний чек відразу після його формування.
Якщо ж оплата зайшла вам з рахунків, у яких є комбінації цифр 2600, 2620, 2902, 2920, 2909, то в податківців не вийде довести, що в таких розрахунках були використані картки. А тому ці операції можна не проводити через РРО .
Іноді банки грішать тим, що зазначають не зовсім правильні транзитні рахунки, але для ФОП це, звичайно, на руку (якщо це не рахунок 2924 або 2654).
При цьому стежте, щоб у виписці в призначенні платежу або в деталях операції не фігурувала інформація про те, що оплата здійснена карткою. Інакше доведеться застосовувати РРО .