Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Реєстрація «старих» ПН і РК до «старих» ПН

Казанова Марина, податковий експерт, CAP
Бухгалтер 911 Червень, 2021/№ 24
В обраному У обране
Друк
Бувають ситуації, коли платникові ПДВ потрібно зареєструвати податкову накладну (ПН) «з давньою» датою (банально забули зареєструвати ПН або виявили в ній помилку тощо). Ще частіше трапляються випадки, коли потрібно зараз зареєструвати розрахунок коригування (РК) до ПН, яка складалася за старою формою. Начебто нічого складного. Але нюанси, пов’язані зі стикуванням показників «старих» і «нових» форм, є. Їх зараз і обговоримо.

Якщо потрібно зареєструвати «давню» ПН

Протягом якого строку можна реєструвати ПН? Зараз — протягом 1095 днів з дати виникнення податкових зобов’язань за операцією.

Чи будуть штрафи за запізнілу реєстрацію? У загальному випадку при несвоєчасній реєстрації ПН платникові загрожує штраф за п. 1201.1 ПКУ, а в разі її нереєстрації — штраф за п. 1201.2 ПКУ. Але зараз особливий період — карантин. У період карантину для штрафів за нереєстрацію (несвоєчасну реєстрацію) ПН/РК установлено мораторій. Штрафів за запізнілу реєстрацію ПН не буде, якщо:

умова 1 — граничні строки реєстрації ПН припадають на період з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця закінчення карантину;

умова 2 — ПН буде зареєстрована до закінчення карантину.

Якщо граничний строк реєстрації ПН припав на докарантинний період, то штрафи до таких ПН/РК застосовуються на загальних підставах і від них звільнень немає (лист ДПСУ від 02.06.2020 р. № 2268/6/99-00-04-01-03-06/ІПК). Причому врахуйте: дні карантину з періоду прострочення при розрахунку штрафу не викидаються (лист ДПСУ від 25.08.2020 р. № 3568/ІПК/99-00-04-01-03-06).

За якою формою реєструється ПН? Усі ПН/РК реєструються в ЄРПН за формою, чинною на день такої реєстрації, незалежно від дати їх складання (п. 3 Порядку№ 1307*).

Тільки ті ПН та РК, які були подані на реєстрацію, і їх реєстрація була зупинена, підлягають реєстрації (у разі прийняття відповідного рішення) за формою, за якою вони були подані в ЄРПН.

* Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.

Код УКТ ЗЕД у гр. 3.1 ПН. Тут варто зауважити, що з 03.07.2020 р. запрацював новий Митний тариф (Закон України від 04.06.2020 р. № 674). У результаті на зміну УКТ ЗЕД версії 2012 року прийшла УКТ ЗЕД версії 2017 року.

Який код проставляємо в ПН, якщо зараз, наприклад, потрібно скласти ПН датою до 03.07.2020 р.? Тут слід дотримуватися таких правил (лист ДПСУ від 03.08.2020 р. № 13281/7/99-00-05-06-02-07; інформаційний лист ДПСУ від 10.08.2020 р. № 14; ЗІР 101.16).

При перепродажу товару:

— якщо постачається товар, придбаний платником (або імпортований платником) до 02.07.2020 р. включно, то у ПН повинен зазначатися той же код, який указаний у вхідній ПН (на його придбання) або в імпортній МД (якщо платник сам імпортував товар). Тобто зазначається код УКТ ЗЕД — 2012;

— якщо товар був придбаний/ввезений платником починаючи з 03.07.2020 р., то в ПН повинен фігурувати код УКТ ЗЕД — 2017. Може скластися ситуація, коли товар придбаний після 03.07.2020 р., але в ПН на його придбання фігурує ще код УКТ ЗЕД — 2012 (оскільки постачальник цього товару придбав його сам до 03.07.2020 р.). У цьому випадку, за логікою податківців, потрібно зазначати коди УКТ ЗЕД — 2017.**

Хоча безпечніше реєструвати ПН з кодами УКТ ЗЕД — 2012, які зазначені у вхідній ПН.

** Детальніше — див. статтю «ПН та нові коди УКТ ЗЕД: «є початок — немає кінця» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 33).

Якщо одночасно продаємо товари, придбані до 03.07.2020 р. (зі «старим» кодом) і придбані після, в ПН заповнюємо два рядки:

— один (для товарів, придбаних до 03.07.2020 р.) — з кодом УКТ ЗЕД — 2012;

— другий (для товарів, придбаних після 03.07.2020 р.) — з кодом УКТ ЗЕД — 2017.

Виробники орієнтуються на першу подію (дату складання ПН) і зазначають:

— у ПН з датою складання до 03.07.2020 р. — код УКТ ЗЕД — 2012;

— у ПН з датою складання з 03.07.2020 р. — код УКТ ЗЕД — 2017.

РК до «старих» ПН

Ідеться про ситуацію, коли зараз потрібно зареєструвати РК до ПН, складеної ще за «старою» формою.

Який строк давності для реєстрації РК? Податківці наполягають на тому, що РК може бути складений і зареєстрований у ЄРПН тільки до зареєстрованої ПН, з дати складання якої не минуло 1095 днів.

І на практиці зареєструвати РК до ПН старше 1095 днів не виходить (він не приймається на реєстрацію).

А як бути, якщо все-таки повернення товарів або авансу здійснюється після закінчення 1095 днів? Позицію податківців наведемо нижче.

Ситуація

Наслідки

для продавця

для покупця

Повернення авансу

після закінчення

1095 днів

Податківці проти коригування (зменшення) продавцем раніше нарахованих ПЗ, оскільки немає зареєстрованого РК. А зареєструвати його після закінчення 1095 днів не можна

Від покупця, якому повертається аванс, фіскали вимагають відкоригувати ПК (шляхом нарахування компенсуючих ПЗ за п. 198.5 ПКУ), оскільки товар не отриманий і не буде використаний у госпдіяльності

Повернення товару

після закінчення

1095 днів

В одних роз’ясненнях податківці говорять про ті ж наслідки, що й при поверненні авансу після закінчення 1095 днів (див. вище) (лист ДПСУ від 24.03.2021 р. № 1171/ІПК/99-00-21-03-02-06). В інших — повернення товару покупцем після закінчення 1095 днів рекомендують розглядати як зворотне постачання (податкові наслідки в сторін за зворотним постачанням — як за звичайним постачанням) (лист ДФСУ від 07.03.2019 р. № 950/6/99-99-15-03-02-15/ІПК)

Зниження ціни

після закінчення

1095 днів

ПЗ у продавця не можуть бути зменшені, оскільки РК не можна зареєструвати

ПК у покупця підлягає коригуванню шляхом нарахування на суму зменшення ціни компенсуючих ПЗ за п. 198.5 ПКУ

Збільшення ціни

після закінчення

1095 днів

На «надбавку» до вартості продавець повинен скласти нову ПН (лист ДФСУ від 05.03.2019 р. № 898/6/99-99-15-03-02-15/ІПК)

На підставі ПН продавця, складеної на «надбавку» до вартості, покупець відображає ПК

За якою формою реєструється РК до «старих» ПН? Усі ПН/РК реєструються в ЄРПН за формою, що діє на момент їх реєстрації незалежно від дати їх складання (п. 3 Порядку № 1307).

Нюанси заповнення окремих реквізитів РК до «старих» ПН. Графа «До зведеної податкової накладної» (заповнюється, якщо РК складаємо до зведеної ПН). У ПН:

— до 01.12.2018 р. — у графі «Зведена податкова накладна» проставлялася відмітка «X»;

— після 01.12.2018 р. — у цій графі ставиться код ознаки зведеності від 1 до 4 (відмітка «Х» не проставляється).

Як заповнювати цю графу в РК, який складається зараз до ПН, зареєстрованою до 01.12.2018 р., в якій ще проставлялася відмітка «Х»? За роз’ясненнями податківців, у РК у цьому випадку все одно зазначається відповідний код ознаки зведеності (відмітка «Х» не проставляється). Відповідні роз’яснення містяться в категорії 101.16 ЗІР, а також у листі ДФСУ від 27.11.2018 р. № 36942/7/99-99-15-03-02-17.

Поле «код» (код джерела податкового номера покупця і постачальника). Зауважимо, що цей реквізит з’явився в ПН/РК з 01.03.2021 р. У ПН, зареєстрованих до цієї дати, його не було. Чи заповнювати його в РК, якщо він складається до ПН, у якій ще не було такого реквізиту? Податківці говорять, що заповнювати. Тобто поле «код» потрібно заповнювати і в РК, що складається до ПН, зареєстрованих до 01.03.2021 р. (зазначають код від 1 до 4).

Згідно з п. 4 Порядку № 1307 поле «код» податкового номера заповнюється в разі заповнення поля «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» ПН.

Графа 4.1 «код товару згідно з УКТ ЗЕД» табличної частини РК. Тут правило таке — зазначаємо той код УКТ ЗЕД, який був указаний у ПН (див. п. 4 інформаційного листа ДПСУ від 10.08.2020 р. № 14).

Графа 14 «Сума податку на додану вартість» табличної частини РК. Цей реквізит з’явився в ПН із 01.12.2018 р. Якщо складаємо зараз РК до ПН, зареєстрованої до цієї дати (до 01.12.2018 р.), у якій не було графи 11 «Сума податку на додану вартість», то, як пояснюють податківці (п. 4.1 листа ДФСУ від 27.11.2018 р. № 36942/7/99-99-15-03-02-17): у рядках на «мінус» — гр. 14 РК не заповнюють; у нових рядках, що додаються (у рядках на «+»), — ця графа (гр. 14) заповнюється.

Зміна коду пільги (для пільгових ПН). Який код пільги зазначати в РК до ПН, якщо на дату реєстрації РК код пільги змінився? Податківці в категорії 101.15 ЗІР указують, що в такому разі в РК потрібно зазначати код пільги згідно з Довідником податкових пільг, що діє станом на дату складання РК.

Якщо на дату складання РК змінилася ставка ПДВ. У РК у цьому випадку повинна фігурувати та ж ставка ПДВ, що й у ПН.

У разі якщо коригування пов’язане зі збільшенням ціни і таке збільшення ціни здійснюється після отримання передоплати, то на суму, не покриту авансом, складається нова ПН. У такій ПН уже фігуруватиме ставка ПДВ, що діє на дату складання такої нової ПН.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно