Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Соцвідпустка на дітей: як тепер надавати?

Кучерова Оксана, юрист
Бухгалтер 911 Вересень, 2021/№ 38
Друк
Про зміни в порядку надання соцвідпустки на дітей, які запрацювали з 9 травня 2021 року, ми вже неодноразово писали. Але в застосуванні нових норм були великі пробіли, які вимагали роз’яснень офіційних органів. І ось нарешті ми їх отримали. Забігаючи наперед, скажемо, що не з усіма висновками ми згодні. Які наші аргументи і поради — читайте в статті.

З 9 травня 2021 року традиційний порядок надання соцвідпустки на дітей змінився. Був оновлений перелік осіб, що мають на неї право. Так, за нормами ст. 19 Закону про відпустки право на соціальну відпустку на дітей за наявності двох або більше дітей до 15 років, дитини з інвалідністю, усиновленої дитини та особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А групи I мають як мати, так і батько дитини. Проте скористатися нею може тільки один з батьків. Хто саме — вони вибирають самостійно.

Це означає, що роботодавцю необхідно повідомити, який вибір зробили батьки. Відразу ж виникає наступне запитання: чи треба це підтвердити документально?

Документи для одного з подружжя

Проблема в тому, що Закон про відпустки нічого не говорить про те, як визначити, хто з батьків повинен використовувати додаткову відпустку на дітей.

Також там не згадується, чи може роботодавець вимагати якісь документи від працівника для підтвердження того, що другий із подружжя не скористався цією відпусткою.

Якихось підзаконних актів на виконання норм ст. 19 Закону про відпустки теж не варто чекати, оскільки про них там не згадується.

Тому увесь вантаж роз’яснення задумок законодавців ліг на плечі Мінекономіки. Хоча і вони конкретного переліку документів, на жаль, не вказали. І це, мабуть, тому, що Закон про відпустки про них умовчує.

Так, у листі від 10.08.2021 р. № 4712-06/40797-07 фахівці Мінекономіки роблять такі висновки:

1. Один з батьків дітей має право на додаткову соціальну відпустку за умови, що другий з батьків у поточному календарному році не скористався своїм правом на таку відпустку.

2. Чинним законодавством не визначений конкретний перелік документів, які слід пред’явити одному з батьків для підтвердження того, що мати (батько) не скористалася(вся) правом на додаткову соціальну відпустку.

3. На їх думку, роботодавцеві може бути наданий будь-який належним чином оформлений і засвідчений в установленому порядку документ, в якому з достатньою достовірністю підтверджується, що другому з батьків дітей не надавалася така соціальна відпустка.

На жаль, якихось конкретніших рекомендацій з приводу того, яким має бути такий підтверджуючий документ, фахівці Мінекономіки не надали.

4. Рішення про надання вказаної соціальної відпустки приймається роботодавцем з урахуванням наданих документів.

По суті, Мінекономіки «перекладає стрілки» на роботодавця у вирішенні питання про документальне підтвердження рішення одного з батьків про використання додаткової відпустки на дітей.

Звичайно, найдостовірнішим варіантом є довідка з місця роботи другого з батьків, в якій зазначено, що працівник таку відпустку не використав.

У такому разі отримуємо подвійну вигоду: кожен роботодавець (і батька, і матері дітей) триматиме руку на пульсі відпускних намірів працівників.

Але ось у чому заковика. У законодавстві не згадується про обов’язок її надання працівником, тобто це справа добровільна.

Тому ми вважаємо: якщо працівник надав відповідну довідку з місця роботи другого з подружжя, то це ідеальний варіант. Але якщо працівник таку довідку не може надати, зокрема, з об’єктивних причин (другий з подружжя є безробітним, підприємцем, перебуває за кордоном і тому подібне), то роботодавець може надати соцвідпустку на дітей на підставі тільки заяви працівника.

У такій заяві працівник повинен зазначити, що другий з подружжя правом на відпустку в поточному році не користувався/не користувалася.

Аналогічний механізм зазначення в заяві працівника, що другий з подружжя не користується правом на підвищення розміру граничного доходу кратно кількості дітей, застосовується і щодо надання «дитячої» ПСП. Більше жодні підтверджуючі документи або окремі заяви не потрібні (підкатегорія 103.08.03 ЗІР).

Компенсація при звільненні

У редакції ст. 19 Закону про відпустки до 9 травня 2021 року було зазначено, що соцвідпустка на дітей надається «жінці, яка працює і має двох або більше дітей». Тобто йшла мова про осіб, які фактично працюють (виконують свої трудові обов’язки). З цього виходило, що у працівниць не було права на таку відпустку за календарні роки, в яких вони не працювали.

До речі, саме так трактували цю норму фахівці Мінсоцполітики (див. листи від 06.02.2018 р. № 203/0/101-18/284, від 05.08.2016 р. № 435/13/116-16, від 20.10.2011 р. № 307/13/133-11).

Тому жінка, яка була у відпустці для догляду за дитиною до трьох або більше років і не відпрацювала жодного робочого дня в календарному році, права на соцвідпустку на дітей за такий календарний рік не мала.

З 9 травня 2021 року формулювання змінилося, і починається ця норма вже так: «одному з батьків, які мають двох або більше дітей».

Звідси випливає, що право на таку відпустку не залежить від того, є відпрацьовані дні в календарному році, за який надається соцвідпустка, чи ні.

Але виникло закономірне запитання: чи матиме право жінка, яка має двох дітей до 15 років, на отримання компенсації за цю відпустку при звільненні, якщо в цьому календарному році вона не працювала, а перебувала у відпустці для догляду за дитиною до 3 років?

Саме з таким запитом ми звернулися до Мінекономіки. У листі від 10.08.2021 р. № 4712-06/40796-07 фахівці цього відомства відмітили, що трудовим законодавством не передбачено надання двох відпусток одночасно.

Цією фразою вони підводять нас до того, що за календарні роки, коли працівниця була у відпустці для догляду за дитиною до 3 (6) років, компенсація за додаткову відпустку не виплачується.

Ми з цим не згодні. Пояснимо чому. Треба розрізняти право на відпустку і порядок її використання.

Те, що працівниця не може одночасно перебувати у двох відпустках, говорить про порядок їх використання. Дійсно, перебувати відразу у двох відпустках не можна. Аналогічний висновок про неможливість поєднання щорічної відпустки і відпустки для догляду за дитиною до 3 років Мінекономіки вже наводило в листі від 28.04.2021 р. № 4712-06/25508-07. Таку ж позицію відомство зайняло і з приводу поєднання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років і відпустки по вагітності та пологах. Так, на думку Мінекономіки, якщо в період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку жінка завагітніла, то відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами надається їй за її бажанням після переривання відпустки для догляду за дитиною до 3 років, в якій вона перебуває.

Саме така позиція відомства викладена в листі від 01.07.2021 р. № 4712-06/34400-07.

Тому якщо працівниця перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, має двох дітей до 15 років і побажає скористатися соцвідпусткою на дітей, їй треба перервати першу відпустку і піти в іншу.

Такий порядок використання соцвідпустки на дітей не позбавляє працівницю права на таку відпустку. Більше того, якщо ми маємо справу з повною сім’єю, в період відпустки для догляду за дитиною до 3 років жінки батько двох дітей до 15 років має повне право використати таку відпустку за відповідний календарний рік. При цьому його дружина використовувати додаткову відпустку на дітей не буде.

Тому, на нашу думку, якщо жінка, яка має двох і більше дітей до 15 років і перебуває у 2021 році у відпустці для догляду за дитиною до 3 або більше років, а її чоловік не використав додаткову відпустку на дітей, то при її звільненні право на компенсацію за таку відпустку у неї залишається.

Увага! Такі зміни були введені з 9 травня 2021 року. Тому у разі, якщо у 2021 році жінка, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років і має двох або більше дітей, надумає звільнятися і батько дітей у таку відпустку не ходив і не планує, то компенсувати треба буде невикористані дні такої відпустки тільки за 2021 рік. Зміни до Закону про відпустки зворотної сили не мають.

Тому за 2020 рік і раніше платити компенсацію за невикористану додаткову відпустку на дітей такій жінці не треба.

Як підтвердити документально, що батько дітей не використав додаткову відпустку на дітей при звільненні з роботи його дружини? Так само, як і при використанні цієї відпустки: або надати довідку з місця роботи батька, або буде достатньо написати в заяві працівниці, що батько дітей такою відпусткою у 2021 році не користувався.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі