Теми статей
Обрати теми

Повідомлення про прийняття на роботу за ЦПД: думка Мінекономіки

Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
КЗпП, Закон № 16671, а також цивільне законодавство не зобов’язують роботодавця інформувати ДПСУ про укладення ЦПД (цивільно-правового договору) з фізичною особою. Відповідальності за невиконання таких дій немає. Проте, на думку Мінекономіки, викладену в листі від 21.01.2022 № 4711-06/3082-07, робити це все ж доцільно.

1 Закон України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від від 15.07.2021 № 1667-IX.

Про те, що в постанову № 4132 були внесені зміни, а її додаток — форму Повідомлення про прийняття на роботу працівника — викладено в новій редакції, ми вже розповідали.3

2 Постанова КМУ «Про порядок повідомлення Державної податкової служби… про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту» від 17.06.2015 № 413.

3 Див. матеріал «Повідомлення про прийняття на роботу: за новою формою!» (журнал «Бухгалтер 911», 2022, № 1-2).

Із цікавого: у табличній частині бланка Повідомлення були додані дві нові категорії осіб, яких слід зазначати в графі «5. Категорія особи». У результаті маємо такі категорії:

— «1» — наймані працівники за основним місцем роботи;

— «2» — працівники за сумісництвом;

— «3» — гіг-спеціалісти за гіг-контрактом;

— «4» — працівники на підставі ЦПД.

Зазначимо, що постанову № 413 розроблено і затверджено на виконання ч. 3 ст. 24 КЗпП і ч. 1 ст. 23 Закону № 1667. Це прямо зазначено в її вступній частині.

Частина 3 ст. 24 КЗпП зобов’язує роботодавця повідомити податківців про укладення трудового договору з працівником. Залежно від форми зайнятості (основне місце роботи/сумісництво), це категорії особи «1» — наймані працівники за основним місцем роботи і «2» — працівники за сумісництвом.

Частина 1 ст. 23 Закону № 1667 вимагає від резидента Дія Сіті повідомити податківців про укладення гіг-контракту до початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом. Для цього використовуємо категорію особи «3» — гіг-спеціалісти за гіг-контрактом.

Хто і коли повинен подавати Повідомлення на категорію «4» — працівники на підставі ЦПД? Коментуючи зміни до постанови № 413, ми зробили висновки, що обов’язок подання Повідомлення на осіб, які виконують роботи (надають послуги) за ЦПД, на сьогодні відсутній. Відповідальності за неподання Повідомлення на таких осіб немає. Але, звичайно, цікаво знати думку офіційних органів з цього питання. За роз’ясненнями ми звернулися із запитом до Мінекономіки.

Мінекономіки

Що запитували у міністерства?

1. Чи повинні роботодавці подавати Повідомлення на фізичних осіб, які виконують роботи (надають послуги) на підставі цивільно-правових договорів, з якими не укладені трудові договори (контракти)?

2. Яких осіб слід відображати в Повідомленні з категорією «4» — працівники на підставі цивільно-правових договорів? Яким нормативно-правовим актом передбачено таке подання і в які строки?

Відповідь Мінекономіки: ні КЗпП, ні Законом № 1667, ні цивільним законодавством не передбачено обов’язку будь-якої із сторін цивільно-правового договору інформувати Державну податкову службу та її територіальні органи про його укладення, а також відповідальності за невиконання таких дій.

Тобто висновок Мінекономіки повністю збігається з думкою редакції.

Водночас у листі Мінекономіки, що коментується, все ж говориться про доцільність подання Повідомлення на осіб, які виконують роботи (надають послуги) за ЦПД і щодо яких підприємства (ФОП) є страхувальниками.

За допомогою таких дій, схоже, хочуть розв’язати проблему оперативного надходження відомостей у реєстр застрахованих осіб Держреєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

А оскільки розробником цих змін було Мінсоцполітики, то саме до нього рекомендує звернутися Мінекономіки за роз’ясненнями щодо появи тих ЦПДшників на бланку Повідомлення.

Ми запит Мінсоцполітики направили. І практично блискавично отримали відповідь: питання трудових відносин належать до компетенції Мінекономіки ☺. Ось так ось. І я не я, і кінь не мій.

А що думає з цього питання Держпраці?

Держпраці

Тут, схоже, поки єдиної думки немає. Так, наприклад, Управління Держпраці в Закарпатській області4 роз’яснило, що категорія «4 — працівники на підставі ЦПД» — для усіх страхувальників. ☺. Її висновок дозволить виключити оформлення «заднім числом» ЦПД, до чого, буває, вдаються окремі недобросовісні роботодавці.

4 uz.dsp.gov.ua/index.php/statti-interv-iu/1786-nabula-chynnosti-nova-forma-povidomlennia-pro-pryiniattia-pratsivnyka-na-robotu

А їх колеги з Головного Управління Держпраці в Одеській області5 чомусь дійшли висновку, що про укладення ЦПД з фізичними особами зобов’язані повідомляти резиденти Дія Сіті ☺.

5 od.dsp.gov.ua/news/povidomlennia-pro-pryiniattia-pratsivnyka-na-robotu-za-onovlenoiu-formoiu/

Ось такий ось компот думок. Так що робити роботодавцям? Подавати чи ні Повідомлення на осіб, з якими укладені ЦПД? Наша думка не змінилася. Обов’язку такого у роботодавців (точніше у тих, хто виступає за договором замовником робіт/послуг) на сьогодні немає.

Але якщо ви, як і Мінекономіки, за доцільність подання Повідомлення на ЦПДшників, то рекомендуємо в графі «9. Номер наказу або розпорядження про прийняття на роботу/укладення гіг-контракту» зазначати номер ЦПД, а в графі «10. Дата видання наказу або розпорядження…» — дату договору. Адже, на відміну від трудового договору, ЦПД не оформляють наказом/розпорядженням.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі