Відпустка для догляду
Особливості надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначені ст. 179 КЗпП, а також ст. 18, 20 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки).
Право на неї виникає після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Бажану тривалість такої відпустки (але до довше ніж до досягнення дитиною 3 років) працівниця зазначає в заяві про її надання. Тож у загальному випадку останнім днем такої відпустки є день, в який дитині виповниться 3 роки.
За бажанням матері у період перебування у відпустці для догляду за дитиною вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.
Разом з тим молода матуся також має право прийняти рішення вийти на роботу на повний робочий день. Щоправда, для цього вона повинна перервати відпустку для догляду за дитиною до 3 років, написавши відповідну заяву. Таку заяву слід подати роботодавцеві не пізніш як за 10 календарних днів до дня такого припинення (див. ч. 10 ст. 179 КЗпП).
На підставі цієї заяви роботодавець видає накази (розпорядження) про переривання відпустки і вихід на роботу працівниці. Згода роботодавця для дострокового припинення відпустки не потрібна.
З моменту переривання цієї відпустки і виходу на роботу на жінку поширюються загальні норми трудового законодавства, але з урахуванням соціальних гарантій, передбачених для матерів (батьків), що мають дітей віком до 3 років. Ще більше корисної інформацію про таку відпустку ви знайдете у статті «Відпустка для догляду за дитиною до 3 років» // «Податки & бухоблік», 2023, № 72.
Допомога при народженні дитини
Вихід матері на роботу ніяк не впливає на виплату їй допомоги при народженні дитини. Режим роботи (повний або неповний робочий час) не має значення.
Річ у тім, що винятковий перелік підстав для припинення виплати такої допомоги наведений у ч. 9 ст. 11 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.92 № 2811-XII (див. рішення Конституційного Суду України від 08.06.2016 № 3-рп/2016). І такої підстави, як працевлаштування матері або вихід її на роботу в період перебування у відпустці для догляду до 3 років, у цьому переліку немає.
Висновки
- Працівниця має право достроково припинити відпустку для догляду за дитиною до 3 років, повідомивши про це роботодавця не пізніш як за 10 календарних днів до дня такого припинення. Згода роботодавця та такі дії не потрібна.
- Переривання відпустки для догляду за дитиною до 3 років та вихід матері на роботу не впливає на виплату їй допомоги при народженні дитини.