Законодавча база
Форма Повідомлення про прийняття на роботу / укладення гіг-контракту (далі — Повідомлення) затверджена постановою КМУ «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту» від 17.06.2015 № 413.
Розроблена ця постанова на виконання двох законодавчих норм, а саме:
1) ч. 4 ст. 24 КЗпП. Вона зобов’язує роботодавця повідомити податківців про укладення трудового договору з працівником. Залежно від форми зайнятості (основне місце роботи/сумісництво), за такими особами проставляємо в графі 5 табличної частини Повідомлення категорію особи «1» — наймані працівники за основним місцем роботи та «2» — працівники за сумісництвом;
2) ч. 1 ст. 23 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 № 1667-IX, яка вимагає від резидента Дія Сіті повідомляти податківців про укладення гіг-контракту з гіг-спеціалістом до початку виконання робіт (надання послуг) за таким гіг-контрактом. Для цього використовуємо категорію особи «3» в графі 5 — гіг-спеціалісти за гіг-контрактом.
Таким чином, відповідно до наведених норм звичайні роботодавці інформують податківців про прийняття на роботу працівників за трудовими договорами (контрактами), а резиденти Дія Сіті — про прийняття на роботу працівників за трудовими договорами (контрактами) та укладення гіг-контрактів із гіг-спеціалістами.
Разом з тим не потрібно подавати Повідомлення у випадку прийняття за трудовим договором (контрактом): (1) керівника підприємства та (2) членів виконавчого органу господарського товариства, відомості про яких включені до ЄДР. Повідомленням про їх прийняття є відомості, отримані органами ДПСУ з ЄДР.
Договір підряду
Договір підряду — це цивільно-правовий договір (ЦПД), за яким одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу (гл. 61 ЦКУ).
Цікаво, що у табличній частині бланка Повідомлення у виносці до графи 5 зазначена категорія особи «4 — особи на підставі цивільно-правових договорів». Проте
законодавством не передбачено обов’язку суб’єкта господарювання (у тому числі резидента Дія Сіті) подавати Повідомлення на ЦПДшників
Це підтверджує Мінекономіки в листі від 28.01.2022 № 4706-06/4356-01 (див. коментар до цього листа «Повідомлення про прийняття за ЦПД*: даєш ще більше роз’яснень!» // «Податки & бухоблік», 2022, № 15). Хоча, на думку Мінекономіки, це й доцільно робити. Але обов’язку немає.
З урахуванням наведеного, вважаємо, що підстави для подання Повідомлення на осіб, які виконують роботи (надають послуги) за ЦПД, наразі відсутні. Відповідальності за неподання Повідомлення на таких осіб немає. Проте якщо є бажання подати — можете це зробити.
Висновки
- Звичайні роботодавці інформують податківців про прийняття на роботу працівників за трудовими договорами (контрактами), а резиденти Дія Сіті — про прийняття на роботу працівників та укладення гіг-контрактів із гіг-спеціалістами.
- Законодавством не передбачено обов’язку суб’єкта господарювання подавати Повідомлення на осіб, з якими укладено цивільно-правовий договір на виконання робіт (надання послуг).