Теми статей
Обрати теми

Повідомлення про прийняття на роботу та ЦПД

З фізособою укладаємо договір підряду. Чи потрібно подавати Повідомлення про прийняття на роботу / укладення гіг-контракту на таку особу?

Законодавча база

Форма Повідомлення про прийняття на роботу / укладення гіг-контракту (далі — Повідомлення) затверджена постановою КМУ «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту» від 17.06.2015 № 413.

Розроблена ця постанова на виконання двох законодавчих норм, а саме:

1) ч. 4 ст. 24 КЗпП. Вона зобов’язує роботодавця повідомити податківців про укладення трудового договору з працівником. Залежно від форми зайнятості (основне місце роботи/сумісництво), за такими особами проставляємо в графі 5 табличної частини Повідомлення категорію особи «1» — наймані працівники за основним місцем роботи та «2» — працівники за сумісництвом;

2) ч. 1 ст. 23 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 № 1667-IX, яка вимагає від резидента Дія Сіті повідомляти податківців про укладення гіг-контракту з гіг-спеціалістом до початку виконання робіт (надання послуг) за таким гіг-контрактом. Для цього використовуємо категорію особи «3» в графі 5 — гіг-спеціалісти за гіг-контрактом.

Таким чином, відповідно до наведених норм звичайні роботодавці інформують податківців про прийняття на роботу працівників за трудовими договорами (контрактами), а резиденти Дія Сіті — про прийняття на роботу працівників за трудовими договорами (контрактами) та укладення гіг-контрактів із гіг-спеціалістами.

Разом з тим не потрібно подавати Повідомлення у випадку прийняття за трудовим договором (контрактом): (1) керівника підприємства та (2) членів виконавчого органу господарського товариства, відомості про яких включені до ЄДР. Повідомленням про їх прийняття є відомості, отримані органами ДПСУ з ЄДР.

Договір підряду

Договір підряду — це цивільно-правовий договір (ЦПД), за яким одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу (гл. 61 ЦКУ).

Цікаво, що у табличній частині бланка Повідомлення у виносці до графи 5 зазначена категорія особи «4 — особи на підставі цивільно-правових договорів». Проте

законодавством не передбачено обов’язку суб’єкта господарювання (у тому числі резидента Дія Сіті) подавати Повідомлення на ЦПДшників

Це підтверджує Мінекономіки в листі від 28.01.2022 № 4706-06/4356-01 (див. коментар до цього листа «Повідомлення про прийняття за ЦПД*: даєш ще більше роз’яснень!» // «Податки & бухоблік», 2022, № 15). Хоча, на думку Мінекономіки, це й доцільно робити. Але обов’язку немає.

З урахуванням наведеного, вважаємо, що підстави для подання Повідомлення на осіб, які виконують роботи (надають послуги) за ЦПД, наразі відсутні. Відповідальності за неподання Повідомлення на таких осіб немає. Проте якщо є бажання подати — можете це зробити.

Висновки

  • Звичайні роботодавці інформують податківців про прийняття на роботу працівників за трудовими договорами (контрактами), а резиденти Дія Сіті — про прийняття на роботу працівників та укладення гіг-контрактів із гіг-спеціалістами.
  • Законодавством не передбачено обов’язку суб’єкта господарювання подавати Повідомлення на осіб, з якими укладено цивільно-правовий договір на виконання робіт (надання послуг).
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі