Загальні положення
Відпустка при народженні дитини надається відповідно до ст. 191 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР. Вона є оплачуваною (оплата за рахунок роботодавця).
Для того щоб скористатися цією відпусткою, працівник повинен не пізніше трьох місяців з дня народження дитини надати відповідну заяву, в який серед іншого зазначити тривалість такої відпустки. Зауважимо, що максимальна тривалість відпустки — 14 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів. Ця відпустка повинна бути використана працівником не пізніше 104-го дня з дня народження дитини.
Відпустка при народженні дитини не підлягає грошовій компенсації та поділу на частини.
Право на відпустку
Скористатися відпусткою при народженні дитини можуть такі працівники:
1) чоловік, дружина якого народила дитину;
2) батько дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, за умови що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки, що підтверджується заявою матері дитини та свідоцтвом про народження дитини, в якому зазначена відповідна інформація про батька дитини;
3) одна з таких осіб: баба або дід чи інший повнолітній родич дитини, який фактично здійснює догляд за дитиною, мати (батько) якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком), на підставі заяви одинокої матері (одинокого батька) дитини.
При цьому інший повнолітній родич дитини — це повнолітній рідний брат або сестра (див. п. 2 Порядку надання відпустки при народженні дитини, затвердженого постановою КМУ від 07.07.2021 № 693, далі — Порядок № 693).
Увага! Відпустка при народженні дитини надається лише одній з перелічених вище осіб.
Таким чином, бабуся дитини може скористатися правом на отримання відпустки при народженні дитини виключно у випадку, коли мати дитини є одинокою матір’ю. Тітка дитини за жодних обставин не має права на таку відпустку, оскільки Порядок № 693 не відносить її до кола родичів дитини.
Ще більше про умови надання відпустки при народженні дитини в статті «Відпустка при народженні дитини: маємо зміни» // «Податки & бухоблік», 2024, № 4.
Висновки
- У загальному випадку право на відпустку при народженні дитини має батько дитини.
- Якщо мати дитини є одинокою матір’ю, то право на таку відпустку виникає у баби, або діда, або повнолітнього рідного брата чи сестри дитини, які фактично здійснюють догляд за дитиною.
- Тітка дитини за жодних обставин не має права на відпустку при народженні дитини.