Теми статей
Обрати теми

Дистанційне подання заяви на відпустку

Чи повинен роботодавець приймати заяву про відпустку за власний рахунок у працівника особисто? Чи має значення, яким чином роботодавець отримає заяву працівника про відпустку за власний рахунок?

Думка Держпраці

На наведене вище запитання надало відповідь Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці. В ній трудовики зазначають, що у період дії воєнного стану сторони трудового договору можуть домовитися про альтернативні способи створення, пересилання і зберігання наказів (розпоряджень) роботодавця, повідомлень та інших документів з питань трудових відносин та про будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації, який обрано за згодою між роботодавцем та працівником. Така можливість визначена ст. 7 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX.

За загальним правилом відпустки оформляються на підставі заяв працівників або попередження про їхній початок. Але зважаючи на воєнний стан, у зв’язку з неможливістю подати оригінали заяв, на думку Держпраці, працівники можуть направляти їх будь-яким доступним способом, наприклад за допомогою електронної пошти чи месенджерів.

Якщо роботодавцю надійде така заява і він не проти надати працівнику відпустку, роботодавець має видати наказ про надання відпустки. Особиста присутність працівника не є обов’язковою.

Разом з тим з метою уникнення в подальшому непорозумінь і суперечностей Держпраці рекомендує працівникам та роботодавцям перед початком використання альтернативних способів комунікації належним чином зафіксувати факт домовленості про використання в трудових відносинах відповідних засобів електронної комунікації.

Доповнення від «Кадровику»

Зі свого боку додамо, що на думку судів (див. постанову Чернівецького апеляційного адмінсуду від 04.03.2019 у справі № 725/4244/18), якщо у роботодавця виникли якісь сумніви при отриманні відповідних заяв, це має спонукати його перевірити справжнє волевиявлення працівника.

Нацагентство з питань держслужби в роз’ясненні від 16.03.2022 рекомендує після направлення працівнику на електронну пошту або в месенджер відсканованого або сфотографованого документа зафіксувати факт доведення йому інформації протоколом.

Вважаємо, що таким підходом можуть скористатися й інші роботодавці. При цьому на підтвердження ознайомлення працівника з документом госпрозрахункові підприємства можуть складати акт у довільній формі. Детально про можливі засоби комунікації з працівниками, які працюють на відстані, читайте в статті «Дистанційний документообіг» // «Податки & бухоблік», 2023, № 68.

Висновки

  • На думку Держпраці, у зв’язку з неможливістю подати оригінали заяв працівники можуть направляти їх будь-яким доступним способом, наприклад, за допомогою електронної пошти чи месенджерів.
  • Водночас з метою уникнення в подальшому непорозумінь і суперечностей трудовики рекомендують належним чином зафіксувати факт домовленості про використання в трудових відносинах відповідних засобів електронної комунікації.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі