Теми статей
Обрати теми

Простій: відповіді на три запитання

Сьогодні ситуація, за якої на підприємстві оголошується простій, зустрічається доволі часто. А чи може працівник вимагати оголосити йому простій за власним бажанням? Чи може роботодавець вимагати від працівника виконання роботи під час простою? Чи втратить працівник право на оплату простою, якщо виїде на його час до іншого міста чи країни?

Цікаві запитання, чи не так? Відповіді на них надано Південним міжрегіональним управлінням Держпраці. Пропонуємо ознайомитися з ними.

Вимагаю оголосити!

Чи може працівник під час збройної агресії вимагати від роботодавця оголошення йому простою за власним бажанням? Відповідь трудовиків — ні! І це дійсно так.

Простій — це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (див. ч. 1 ст. 34 КЗпП).

Простій оголошується за рішенням роботодавця, а не на вимогу працівника

Тож якщо підприємство працює, має можливості забезпечити працівника роботою, проте останній з власних причин не може її виконувати, працівнику слід шукати інші варіанти, як оформити свою відсутність, а не вимагати встановлення простою. Найпоширеніший варіант в такому випадку на практиці — відпустка без збереження зарплати.

Праця під час простою

Чи може роботодавець примушувати працювати працівника, якому оголошено простій? Відповідь Держпраці — ні, вимагати від працівника виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором під час простою, в тому числі на умовах дистанційної або надомної роботи за посадою, за якою, власне, й оголошено простій, — неправомірно.

Фахівці відомства пояснюють це тим, що під час оголошення простою дія трудового договору з працівником продовжується, проте він не виконує свої посадові (робочі) обов’язки.

Якщо ж працівник продовжує виконувати свої трудові обов’язки, то така робота підлягає оплаті відповідно до встановлених чинним законодавством умов оплати праці, а не на умовах оплати простою.

Простій на відстані

Чи може працівник на період простою виїхати в інше місто чи країну? Відповідаючи на це запитання, Держпраці зазначає, що у законодавстві не зазначено, де має перебувати працівник в період оголошення простою.

Місце перебування працівника під час простою визначається безпосередньо роботодавцем в наказі про оголошення простою.

Якщо роботодавець в такому наказі зазначив, що працівник під час простою не зобов’язаний перебувати на робочому місці, то останній самостійно обирає, де він перебуватиме. Головне, щоб у працівника була можливість оперативно повернутися додому і приступити до своїх трудових обов’язків, коли роботодавець оголосить закінчення простою.

Також Держпраці звертає увагу на те, що виїзд працівників в інше місто та/або за межі України не є причиною невиплати коштів за час встановленого простою.

Висновки

  • Працівник не може вимагати оголошення простою за власним бажанням.
  • Роботодавець не має права вимагати від працівника виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором, під час простою.
  • У разі прийняття рішення роботодавцем щодо оголошення простою, без обов’язку перебувати на робочому місці, працівник може обирати вільно своє місце перебування.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі