З такими запитаннями звернувся до нас читач. Що ж, ситуація, в якій опинилося підприємство, не можна назвати унікальною. Доволі часто особи, які мають інвалідність, не повідомляють роботодавців про це при прийнятті на роботу, побоюючись почути відмову в працевлаштуванні. От і виходить, що про інвалідність працівника роботодавець дізнається лише згодом.
Не надав — значить винний?
Роботодавець має право вимагати від громадянина при прийнятті на роботу документи про стан його здоров’я тільки тоді, коли такому громадянину необхідно пройти обов’язковий попередній (під час улаштування на роботу) медичний огляд. У всіх інших випадках
особа самостійно вирішує, повідомляти роботодавця про наявність інвалідності чи ні
Тому якщо працівник не повідомив роботодавця про встановлену йому інвалідність (не надав документи, що посвідчують інвалідність), оскільки не мав проходити обов’язковий попередній медогляд, то це його право.
Увага! Після отримання документів, що посвідчують інвалідність (довідок до актів огляду МСЕК), з’ясуйте, чи не протипоказана робота, яку виконує такий працівник, йому за станом здоров’я?
Якщо робота протипоказана працівнику за станом здоров’я, він може бути звільнений на підставі п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП. Про умови такого звільнення, читайте в розд. 9.4 «Звільняємо через невідповідність займаній посаді» статті «Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця» // «Податки & бухоблік», 2020, № 67.
Але сподіваємося, що до звільнення не дійде і працівник буде працювати на благо свого роботодавця ще довго та щасливо.
Збільшена відпустка
У загальному випадку тривалість щорічної основної відпустки, що надається працівникам за відпрацьований робочий рік, має бути не менше ніж 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік.
Водночас для працівників з інвалідністю ч. 7 ст. 6 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР встановлена збільшена тривалість щорічної основної відпустки. Так, особи з інвалідністю групи I чи II мають право на щорічну основну відпустку тривалістю 30 календарних днів, а особи з інвалідністю III — 26 календарних днів.
Важливо! Працівнику, якого на момент працевлаштування визнано особою з інвалідністю, законодавчо гарантовано надання щорічної основної відпустки подовженої тривалості (залежно від групи інвалідності — 30 або 26 календарних днів) з дня укладання трудового договору.
При цьому не має значення, коли саме працівник надав документи, що підтверджують його інвалідність.
Висновки
- У загальному випадку особа самостійно вирішує, повідомляти роботодавця про наявність інвалідності чи ні.
- Працівнику, який мав інвалідність із дня працевлаштування на роботу й донині, проте повідомив про це тільки зараз, законодавчо гарантовано надання щорічної основної відпустки подовженої тривалості з дня укладання трудового договору.