(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
2/11
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Серпень , 2014/№ 63

ПДВ: податкові накладні

Фахівці редакції торкнулися таких питань, які хвилюють наших читачів: — що загрожує платнику податків, якщо номер ПН не збігається з порядковим номером у Реєстрі ПН; — що робити, якщо УР забули відобразити в Реєстрі ПН? — як відобразити в Реєстрі ПН покупку у неплатника ПДВ? — як заповнити графу 6 Реєстру ПН при постачанні неплатнику ПДВ? — яку одиницю виміру вказувати у гр. 5 ПН при постачанні рулонів?

 

Якщо номер ПН не збігається з порядковим номером у Реєстрі

У Реєстрі податкових накладних не збігається номер за порядком і номер податкової накладної. Як це виявляє податкова, і які можуть бути за це штрафи?

Наталія

Запитання виникло внаслідок того, що за чинними правилами порядковий номер присвоюється ПН відповідно до її номера в Реєстрі (п. 3 Порядку № 10, п. 2 розд. II Порядку № 708).

Проте, якщо вийшло так, що ця умова не виконується, вважаємо, що великої небезпеки в цьому немає. Максимум, що може загрожувати за це, — адмінштраф згідно зі ст. 1631 КпАП (у розмірі від 5 до 10 нмдг, тобто від 85 до 170 грн.) як за порушення правил ведення податкового обліку. Інших штрафних санкцій бути за це не повинно.

Щоправда, податківці в такому разі можуть наді­слати платнику письмовий запит, бажаючи бачити пояснення причин ситуації, що виникла. Відповісти на нього платнику бажано протягом 10 робочих днів із дня отримання. Інакше в податківців можуть з’явитися підстави для проведення позапланової перевірки (п.п. 78.1.1 ПКУ).

Про всяк випадок також заспокоїмо покупця. Йому турбуватися не потрібно. Отримана податкова накладна не стає через це недійсною. Тим більше, що жодним чином нумерацію ПН у Реєстрі продавця покупець проконтролювати не може. Тому податковий кредит на підставі такої ПН за покупцем також зберігається.

 

 

Якщо УР забули відобразити в Реєстрі

Уточнюючий розрахунок (УР) із ПДВ (поданий у червні як самостійний документ) забули відобразити в червневому Реєстрі виданих та отриманих податкових накладних. Реєстр разом із декларацією з ПДВ за червень уже подали. Як тепер виправити ситуацію?

Галина

Щоб виправити ситуацію, ви можете для себе «підняти» червневий Реєстр і внести до нього додатковий запис про раніше не відображений у ньому УР. Скажімо, вписати окремим заключним рядком відомості про УР. При цьому у графі «вид документа» проставити літерне позначення «ПНПУ» (якщо помилка, наприклад, була пов’язана з «помилковою» ПН).

Зрозуміло, що вписувану «помилкову» суму в такому разі доведеться додати й у фінальний рядок «З них включено до уточнюючих розрахунків за звітний період» червневого Реєстру (п. 2 розд. V Порядку № 708).

І знайте, що після цього переподавати «підправлений» Реєстр за червень податківцям не потрібно. Про те, що (1) виправлення платником помилкових записів у Реєстрі не спричинює необхідності формування нових (уточнюючих) Реєстрів і (2) подавати до контролюючих органів копії Реєстрів, які містять виправлені помилки, не потрібно, не­одноразово говорили і податківці (див. підкатегорію 101.21 БЗ).

Утім, підтверджує це і сама форма Реєстру. Адже в її шапці немає спецполя для проставляння відмітки «Уточнюючий». Тому подати «уточнюючий» (виправлений) Реєстр податківцям навіть за великого бажання просто не вийде.

Інший можливий варіант самовиправлення — включити забуту «ПНПУ» до поточного Реєстру. При цьому до Реєстру додати пояснення про те, що сам УР вже раніше подавався.

 

 

Придбання у неплатника ПДВ у Реєстрі

Щодо заповнення розділу 2 у Реєстрі ПН, покупка у неплатника ПДВ. Показувати одним рядком всі придбання у неплатників чи щодо кожного контрагента окремо?

Світлана

Давайте стисло згадаємо про суть проблеми. Отже, у разі, коли ви робите покупку в неплатника ПДВ, у графі 7 «Індивідуальний податковий номер» розділу II Реєстру ви вказуєте умовний ІПН «400000000000». Це правило випливає з п. 2 розд. IV Порядку № 708.

А тепер припустимо, що протягом звітного періоду ви здійснювали покупки у кількох неплатників ПДВ. Виходить, що умовний ІПН для різних контр­агентів у всіх цих операціях буде однаковим. Виходячи з цього, можна подумати, що у розділі II Реєстру можна просто «згорнути» всі придбання у неплатників і показати їх одним рядком.

Однак робити так не варто. Адже форма Реєстру передбачає облік у розрізі операцій. До того ж у тому випадку, коли ви здійснюєте покупки у кількох різних неплатників ПДВ, найменування кожного з цих неплатників потрібно вказати у графі 6
розділу II Реєстру «Найменування (П. І. Б. — для фізичної особи — підприємця)».

Виходячи з цього, у Реєстрі операції з придбання у кожного неплатника ПДВ слід вказувати окремо.

Інша справа — розшифровка податкових зобов’язань і податкового кредиту (додаток Д5) до декларації з ПДВ. У ньому не передбачено граф, аби вказати найменування контрагента, а розшифровка проводиться виключно за ІПН контрагентів.

Податківці у своїх роз’ясненнях однозначно говорять про те, що операції з купівлі у неплатників ПДВ мають відображатись у додатку Д5 із застосуванням того ж умовного ІПН, що і в Реєстрі — «400000000000» (див. консультацію із БЗ, підкатегорія 101.27). Ось тут вам, у принципі, нічого не заважає показати покупки у неплатників ПДВ одним рядком (детальніше читайте у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 16, с. 43).

А в Реєстрі різні операції та ще й із різними контр­агентами потрібно показувати окремо.

 

 

Постачання неплатнику ПДВ: що у графі 6 Реєстру?

Що потрібно вказувати у графі 6 «Індивідуальний податковий номер» розділу І Реєстру ПН при постачанні неплатнику ПДВ — «400000000000» або «0»?

Тетяна

У цьому випадку потрібно проставляти умовний ІПН «400000000000». Давайте поглянемо, чому саме. Згідно з п. 2 розд. ІІІ Порядку № 708 нуль проставляється у графі 6 розділу I Реєстру лише тоді, коли нуль проставляється власне у податковій накладній, відомості щодо якої вносять до Реєстру.

А з Порядку № 10 випливає, що податкова накладна, виписана при постачанні товарів або послуг неплатнику ПДВ, до таких випадків не належить. Адже при складанні такої накладної у рядку «Індивідуальний податковий номер» вказується саме «400000000000», а не «0» (п. 11 Порядку № 10).

Напевне питання виникло тому, що раніше у податковій накладній потрібно було зазначати саме «0». Але тепер у ній відображається умовний ІПН «400000000000», тому саме його логічно вказувати у графі 6 розділу I Реєстру. Згодні з таким висновком і податківці (див. консультацію із БЗ, підкатегорія 101.21).

 

 

Одиниця виміру для рулонів

РулонМи виробляємо стретч-плівку. Вимірюється наша продукція у рулонах. Видали покупцеві податкову накладну, у якій одиницею виміру вказали рулони. Покупець пред’явив претензію, що накладна заповнена невірно, адже такої одиниці виміру, як рулон, у порядку заповнення податкової накладної не передбачено. Чи є справедливою претензія нашого покупця?

Тамара

У Порядку № 10 дійсно не передбачено для графи 5 податкової накладної такої одиниці виміру, як рулон (п.п. 4 п. 14 Порядку № 10). Тому вашого покупця можна зрозуміти — він висловлює побоювання, що податківці визнають податкову накладну, яку ви виписали, заповненою з порушеннями. А це означатиме для нього втрату податкового кредиту (п. 201.10 ПКУ).

Серед консультацій податківців у Базі знань не знаходимо такої, яка б дозволяла вказувати рулон як одиницю виміру для податкової накладної. Утім, м у Порядку № 10 наведено не вичерпний, а приблизний перелік одиниць виміру (у кінці переліку стоїть слово «тощо»). Більше того, у цьому переліку відсутні багато таких одиниць виміру, які однозначно використовуються на практиці (наприклад, тони, м ² і т.д.). Тому якщо у договорі передбачено обсяг постачання вимірювати саме в рулонах, така одиниця виміру має право на життя і в податковій накладній. Однак якщо вашого покупця вона не задовольняє, ви можете піти йому назустріч і скласти податкову накладну відповідно до його побажань.

Що ж буде одиницею виміру вашої продукції? Якщо ви вимірюєте її виключно у рулонах, то найпростіше замість рулону вказати одиницею виміру «шт.», тобто «штука», прийнявши один рулон за одну штуку. Тобто значення графи 6 (кількість) від цього не зміниться, воно буде таким самим, як і тій накладній, до якої покупець пред’явив претензію.

А от варіант вказувати одиницею виміру «м» (метр) або «м п» (метр погонний), не рекомендуємо, оскільки він може призвести до плутанини в підрахунках і, до того ж, зовісм не відповідає одиниці виміру, зазначеній у договорі. Тому найбільш логічним є  просто поміняти одиниці виміру із рулонів на штуки. І все буде гаразд — як у вас, так і у вашого покупця ☺!

ПДВ, податкові накладні додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті